REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

ChatGPT raczej nie zniknie z Europy. Wprowadzono stosowne zabezpieczenia

Surowe europejskie prawo, chroniące konsumentów i firmy przed gigantami IT, mogło doprowadzić do blokady na terenie Polski jednej z najważniejszych usług informatycznych ostatnich lat. Na szczęście fani ChatGPT mogą spać ciut spokojniej.

29.04.2023
9:59
unia-europejska-przekazanie-danych-organom-ścigania
REKLAMA

Przed paroma tygodniami dość niespodziewanie administracja Włoch nakazała blokadę usług OpenAI - w tym ChatGPT i Dall-E - na terenie kraju. Czemu to powinno obchodzić polskiego czytelnika? Włoskie władze stwierdziły, że OpenAI naruszyło przepisy RODO, które obowiązują w całej Unii Europejskiej, również w Polsce. To z kolei oznacza, że jeżeli ocena administracji Włoch byłaby podtrzymana w Brukseli, ChatGPT i Dall-E musiałyby zniknąć z europejskiego rynku cyfrowego.

REKLAMA

ChatGPT od dziś jest już na nowo dostępny w tym kraju. Czy to oznacza, że OpenAI może czuć się bezpieczne i liczyć na ciągłą, niezakłóconą obecność w Europie? To się jeszcze okaże, bowiem władze UE na własną rękę badają przypadek tej firmy i jej usług. Firma jednak odniosła się do wszystkich zarzutów włoskiej administracji, co ta przyjęła z aprobatą. Wnioski Europy prawdopodobnie będą podobne.

Jak zmienił się ChatGPT w Europie?

REKLAMA

Usługa wymagać teraz będzie zalogowania się i potwierdzenia swojego wieku. ChatGPT dozwolony jest od lat 13, przy czym osoby w wieku do lat 17 potrzebują zgody opiekuna na korzystanie z usługi. Dodatkowo, w ChatGPT pojawiły się hiperłącza odsyłające do artykułów informujących użytkownika czy i w jaki sposób wykorzystywane są jego prywatne dane - a także do formularza, w którym użytkownik może zakazać przetwarzania jego danych.

Bing Czat już od samego początku stosował się do europejskiego prawa i wytycznych RODO. Google Bard, czyli czatbot Google’a wykorzystujący inną technologię, na dziś nie jest jeszcze dostępny na terenie Unii Europejskiej. Jednak by uniknąć kłopotów OpenAI, będzie musiał wdrożyć podobne zmiany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA