REKLAMA

Studenci rzucili się na bota AI. Oceny w górę, uczelnia wyda nowe wytyczne

Jak się okazało, studenci zaczęli wykorzystywać sztuczną inteligencję do pomocy w pisaniu wypracowań. Teraz jest głośno o studencie z Uniwersytetu w Cardiff, który normalnie dostałaby kiepską ocenę, ale odmienił swoje stopnie dzięki ChatowiGPT.

12.04.2023 05.56
Studenci rzucili się na bota AI. Oceny w górę, uczelnia wyda nowe wytyczne
REKLAMA

Sztuczna inteligencja zaczyna przenikać do naszego życia z zawrotną prędkością. Kiedyś były to tylko marzenia kilku pasjonatów, a teraz SI jest wszędzie. Jednym z obszarów, na które teraz zwracają uwagę zainteresowani, jest jej wpływ na proces kształcenia w szkołach i na uczelniach. Uniwersytety i szkoły stoją przed wyzwaniem, jakim jest adaptacja do nowych warunków.

REKLAMA

BBC dotarło do studentów, którzy zaczęli korzystać z ChatGPT do pisania prac. Dzięki niemu pisali najlepsze prace w historii swojej uczelni. Jak to możliwe?

Jak ChatGPT pomaga w pisaniu świetnych prac

Artykuł BBC podaje przykład Toma (oczywiście nie jest to jego prawdziwe imię) z Uniwersytetu w Cardiff, którego średnia ocen wynosiła zwykle około 2:1 (to ocena z brytyjskiego systemu, którą należy interpretować jako dobrą). W styczniu napisał dwa eseje o długości 2500 słów - jeden z pomocą chatbota, a drugi samodzielnie.

Dzięki sztucznej inteligencji Tom otrzymał najlepszą ocenę w swoim życiu na uczelni (ponad 70%). Natomiast za pracę napisaną bez jej pomocy dostał ocenę 2:1 - całkiem niezłą, ale w przedziale 60-69 proc. w skali ocen.

Tom twierdzi, że korzystał z pomocy chatbota, ale nie kopiował pracy słowo w słowo. Używał go tylko do pomocy przy pracy:

Nie kopiowałem wszystkiego dosłownie, ale zadawałem mu pytania, które pomagały mi uzyskać informacje o wiele szybciej niż normalnie

- powiedział Tom.

BBC dotarło do innego studenta, Johna, który przyznał się do używania chatbota przy każdej pracy na studia, jaką otrzymał w grudniu.

Od grudnia używałem go całkiem często. Myślę, że użyłem go przynajmniej trochę przy każdej ocenie, którą otrzymałem. W zasadzie stał się on częścią mojego procesu pracy i prawdopodobnie tak zostanie, dopóki nie stracę do niego dostępu

- powiedział John dla BBC.

Student podsumował, że ChatGPT skrócił jego pracę o około 20 proc.

Studenci Cardiff odwiedzili ChatGPT 14443 razy w styczniu

Jak podaje BBC, wniosek o prawo do informacji przesłany do Uniwersytetu w Cardiff ujawnił, że podczas okresu, gdy studenci pisali wiele prac w styczniu 2023 r., odnotowano aż 14443 wizyty na stronie ChatGPT - i to tylko w uniwersyteckich sieciach Wi-Fi. Natomiast miesiąc wcześniej, w grudniu, nie odnotowano żadnych wizyt.

Mimo że wzrosła liczba odwiedzin chatbota podczas gorącego okresu pisania prac, uniwersytet twierdzi, że te wizyty nie miały nic wspólnego z nieuczciwymi próbami wykorzystania sztucznej inteligencji do pisania prac:

REKLAMA

Większość wizyt została zidentyfikowana jako pochodząca z naszej sieci badawczej. Nasza Szkoła Informatyki i Technologii Informatycznych, na przykład, ma akademickie zainteresowanie badaniami i nauczaniem sztucznej inteligencji

- powiedział rzecznik Uniwersytetu w Cardiff dla BBC.

Uniwersytet w Cardiff poinformował, że przeprowadza sprawdzenie i aktualizuje swoją politykę, a wkrótce wyda nowe wytyczne dla całej uczelni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA