REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Polacy boją się korzystać z internetu. Badanie pokazało, czego obawiają się najbardziej

Chociaż teoretycznie rośnie świadomość na temat zagrożeń w sieci i tego, jak się chronić przed cyberprzestępcami, to zaskakująco duża liczba ankietowanych przyznaje: w sieci ryzyko jest duże. Gdyby dziś Janerka pisał tekst do "Strzeż się tych miejsc" pewnie miałby na myśli fałszywe strony internetowe i maile od dziwnych nadawców.

13.03.2023
20:34
hakerstwo
REKLAMA

Z najnowszego badania ClickMeeting wynika, że 65 proc. Polaków martwi się swoim bezpieczeństwem w sieci, a zaledwie 20 proc. czuje się bezpiecznie. 41 proc. czuje się zabezpieczonych, jednak wolałoby bardziej. Aż 27 proc. nie czuje, że ich dane są chronione internecie, jednak chciałaby to zmienić, a 13 proc. badanych odpowiedziało, że nie zastanawiało się nad tymi kwestiami. 

REKLAMA

Jednocześnie już 35 proc. badanych przyznaje, że znalazło się w sytuacji "wirtualnego niebezpieczeństwa"

11 proc. Polaków doświadczyło phishingu, zaś kolejne 11 proc. doświadczyło wykorzystania przez złośliwe oprogramowanie. 13 proc. przyznaje, że było ofiarą innej niebezpiecznej sytuacji. Jednocześnie 19 proc. nie znalazło się nigdy w takiej sytuacji, ale ktoś z ich bliskiej rodziny padł ofiarą cyberprzestępców.

Co ciekawe, połowa z nas nigdy nie miała do czynienia z zagrożeniem związanym z bezpieczeństwem w sieci. I teraz rodzi się pytanie: czy akurat ci ankietowani faktycznie mieli duże szczęście, czy może nie byli w stanie rozpoznać zagrożenia? Bardziej prawdopodobny wydaje się ten drugi scenariusz. No, chyba że Polacy są już aż tak świadomi, że nie traktują fałszywych maili czy próśb znajomych o pożyczkę za faktyczne niebezpieczeństwo.

REKLAMA

Może tak być. Na przykład w badaniu zleconym przez Google wyszło, że aż 91 procent badanych Polaków unika otwierania podejrzanych stron internetowych, a 95 procent ignoruje załączniki otrzymane w mailach od nieznanych osób.

Z badania ClickMeeting wynika też, że 36 proc. ankietowanych zapewnia, że dba o swoją prywatność w sieci, a 56 proc. stara się, ale nie zawsze to wychodzi. 6 proc. nie wie jak się za to wziąć, a jedynie 1 proc. twierdzi, że nie ma to żadnego znaczenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA