REKLAMA

Jakie są najsilniejsze Pokemony? Listy najpotężniejszych stworków z gier

Jakie są najsilniejsze Pokemony? Które gatunku wybrać do swojej drużyny? Odpowiedź na to pytania brzmi: „to zależy!”. Mimo to postaramy się znaleźć na nie odpowiedzi. Bierzemy na warsztat gry na konsole Nintendo i mobilne Pokemon GO.

25.03.2023 19.01
najsilniejsze-pokemony-lista-bazowe-statystyki
REKLAMA

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie „który Pokemon jest najsilniejszy”. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, co wynika ze skomplikowanej mechaniki serii gier na konsolę Nintendo, na których bazuje gra mobilna Pokemon GO (oraz anime o tytule Pokemon). Nie oznacza to jednak, że ich możliwości są równe, a niektóre z nich są wyraźnie silniejsze od innych, a jeśli szukacie najmocniejszych z najmocniejszych, to patrzcie na te legendarne.

Czytaj też: Pojechałem do Berlina złapać je wszystkie. Pokemon GO Fest - relacja

REKLAMA

Co w ogóle oznacza „najsilniejszy Pokemon”?

Pokemony w grach opisywane są szeregiem statystyk takich jak atak, obrona, szybkość, liczba punktów życia itp. Do tego Pokemony mają swoje „geny” nazywane IV (ang. Indivitual Values) oraz mogą zdobywać EV (ang. Effort Values) poprawiające ich zdolności bojowe. Z tego powodu nawet dwa okazy z tego samego gatunku mogą sprawdzać się w walkach inaczej. Każdy gatunek Pokemona ma też swój typ (a w niektórych przypadkach dwa typy) i może mieć inną formę.

Dla przykładu słynny Pikachu jest stworkiem elektrycznym, a Charizard to Pokemon ognisto-latający. Typ w dodatku może się w dodatku zmieniać po ewolucji lub po wykonaniu np. Mega Ewolucji. Ataki wykonywane przez stworki różnią się z kolei siłą, mogą mieć dodatkowe efekty oraz mogą mieć inny typ, niż ten wykonującego dany manewr Pokemona. Do tego dochodzą natury, które poprawiają jeden parametr i osłabiają inne oraz zdolność specjalna (Ability).

pokemon type chart tabela efektywnosci
Każdy szanujący się trener Pokemon musi tę tabelkę mieć wykutą na blachę

To, czy atak będzie skuteczny, wynika z zależności pomiędzy typami Pokémonów.

To taka gra w kamień-papier-nożyce, tylko o wiele bardziej skomplikowana. Atak ognisty będzie dobrym wyborem w walce z trawiastym przeciwkiem, o stalowych robakach nie wspominając, ale lepiej nie używać go do walki ze stworkiem typu wodnego. Pokemony latające są z kolei odporne na ataki ziemne, ale powinny unikać piorunów, ale latające smoki są podwójnie wrażliwe na lód.

Z początku wydaje się to proste, ale typów jest aż 16, a do tego mogą one łączyć się ze sobą. Do tego jeśli Pokemon wykonuje atak swojego typu, to jego skuteczność również jest większa. No i jakby tego było mało, ataki mogą być kontaktowe lub specjalne, a w niektórych przypadkach ich moc może zależeć od wielkości lub wagi Pokemona. Trenerzy muszą być naprawdę dobzi z matematyki!

Sprawa się dodatkowo komplikuje, jeśli sobie przypomnimy, że Pokemon może mieć nie jeden, a dwa typy, a odkryto już około tysiąca różnych gatunków. Wyłonienie jednego, który byłby najlepszy z nich, nie jest tym samym możliwe, a w walkach trenerów Pokemon liczy się cały zespół (składający się zazwyczaj z sześciu podopiecznych), który powinien się wzajemnie uzupełniać.

Najmniej gatunków Pokemonów ma typ lodowy, a najwięcej wodny

Najsilniejsze Pokemony w grach na konsole Nintendo i anime Pokemon.

Oczywiście fakt, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, nie przeszkadza fanom w przygotowywaniu zestawień najsilniejszych Pokémonów. Czasem brana jest pod uwagę suma ich bazowych atrybutów (niektóre gatunki mają ich więcej od innych), ale jak wskazałem powyżej, nie dają one pełnego obrazu sytuacji. Tak czy inaczej w takich listach przewijają się przeważnie Pokemony nazywane legendarnymi, w tym:

 • Arceus - legendarny Pokemon typu normalnego z czwartej generacji. Ma łączne statystyki bazowe równe 720 i może zmieniać swój typ w zależności od przedmiotu, który trzyma. Jest uważany za boga Pokemonów;
 • Mewtwo - legendarny Pokemon typu psychicznego z pierwszej generacji. Ma łączne statystyki bazowe równe 680 (lub 780 w swoich formach Mega Mewtwo X lub Mega Mewtwo Y). Powstał w wyniku eksperymentu genetycznego i ma ogromną moc psychiczną;
 • Rayquaza - legendarny Pokemon typu smoka i latającego z trzeciej generacji. Ma łączne statystyki bazowe równe 680 (lub 780 w swojej formie Mega Rayquaza). Jest strażnikiem nieba i może pokonać nawet najpotężniejsze Pokemony przestrzeni i czasu;
 • Kyogre i Groudon - dwa legendarne Pokemony z trzeciej generacji typu odpowiednio wodno-latającego i ziemnego, które mogą przejść odbyć Primal Reversion, a ich łączne statystyki bazowe to 670 (lub 770 po przemianie). Pozostają ze sobą w odwiecznym konflikcie i potrafią zmieniać oblicze świata;
 • Kyurem - legendarny Pokemon typu smoka i lodu z piątej generacji. Ma łączne statystyki bazowe równe 660 (lub 700 w swoich formach Black Kyurem lub White Kyurem); może połączyć się z innymi legendarnymi Pokemonami za pomocą specjalnego przedmiotu;
 • Zacian - legendarny Pokemon typu wróżka lub wróżka/stal z ósmej generacji. Ma łączne statystyki bazowe równe 670 (lub 700 w swojej formie Zacian Crowned Sword). Jest jednym z bohaterów legend Galar regionu i dzierży magiczny miecz w pysku.

Oprócz tego warte wzmianki są Necrozma (774 w wersji Ultra) oraz Zygarge (708 w formie Complete). Niezwykle silnym Pokemonem jest Eternatus w formie Eternamax, czyli potężny legendarny Pokemon z regionu Galar. Trzeba jednak pamiętać, że gracze nie mogą go bez używania cheatów dołączyć do swojej drużyny. Podczas walki jest on w jednak sporym wyzwaniem, bo suma jego bazowych statystyk to aż 1125 punktów, czyli sporo więcej niż Mega Mewtwo i Mega Rayquaza!

Na specjalną wzmiankę zasługuje też… Pikachu. Co prawda w grach nie gra on w tej samej lidze, co Pokemony legendarne i suma jego bazowych statystyk to jedynie 320 (lub 320 w formie Partner Pikachu), a do tego może przejść ewolucję w silniejszego Raichu (w sumie 485 punktów), ale anime Pokemon rządzi się swoimi prawami. Pierwszy podopieczny Asha Ketchuma wygrał mnóstwo pojedynków z wrogami, którzy wydawali się z początku silniejsi od niego.

najsilniejsze pokemony bulbapedia bazowe statysyki suma
Najsilniejsze Pokemony - lista uwzględniająca sumę bazowych statystyk (źródło: Bulbapedia)

A gdzie szukać informacji o sile Pokemonów?

Jeśli chcielibyście przyjrzeć się pełnym listom Pokémonów, które mają najlepsze statystyki takie jak siła ataku lub szybkość, to warto zajrzeć do Bulbapedii (to taka Wikipedia poświęcona Pokemonom). Innym stronami, na których można znaleźć informacje na temat statystyk poszczególnych stworków oraz podpowiedzi, jak budować swoją drużynę, znajdziecie w witrynach Serebii i Smogon.

Statystyki stworków są często modyfikowane wraz z wejściem w życie kolejnych odsłon serii gier Pokemon. Wraz z nadejściem gier Pokemon Scarlet i Violet przeszliśmy w 9. generację. Obecnie te Pokemony mają teraz najlepsze poszczególne bazowe statystyki (pomijając wspomnianego wcześniej Eternatusa w formie Eternamax):

 • HP (punkty życia): Blissey 255;
 • Atak: Mewtwo (Mega X), 190;
 • Obrona: Aggron (Mega), 250;
 • Atak specjalny: Mewtwo (Mega X), 194;
 • Obrona specjalna: Shuckle, 230;
 • Szybkość: Regieleki, 200.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nawet bycie mistrzem w jednej z bazowych statystyk niewiele znaczy, jeśli oceniamy potencjał bojowy danego Pokemona. Nawet najlepsza możliwa obrona i najwięcej punktów życia na nic się nie zda, jeśli stworek nie jest w stanie przeprowadzić silnego ataku. Sama szybkość też nie wystarczy, aby wygrać pojedynek.

Poradniki dotyczące tego, które stworki warto używać w Pokemon GO, można znaleźć na YouTubie

Najsilniejsze Pokemony w Pokemon GO

Osobną kwestią jest gra Pokemon GO dostępna na smartfony. Mechanika walk jest w nich nieco inna niż w grach na konsole Nintendo, a do tego inne stworki wybiera się do walk w Poke Gymach, inne w Raidach, a jeszcze inne do walk PvP. Z pewnością jednak warto mieć wyszkolonego Blisseya do obrony Gymów i kilka Machampów do odbijania ich oraz kilka mocnych stworków każdego typu do raidów.

Warto też dodać, że Pokemony w Pokemon GO opisywane są parametrem CP, czyli Combat Power, ale nie jest on idealnym wskaźnikiem, bo w grę wchodzi bardzo wiele zmiennych. W rezultacie niektóre silne Pokemony mają niskie CP, a te z niskim CP potrafią pozytywnie zaskoczyć. Jeśli chodzi o walki PvP w Pokemon GO, to sporo też zależy od tego, w jakiej lidze chcemy brać udział.

Każda liga w Pokemon GO wymaga innego podejścia.

Inne stworki wybierane są w ligach Great (do 1500 CP), Ultra (do 2500 CP) i Master (bez limitu CP). Co jakiś czas organizowane są też ligi specjalne, w których można używać tylko określonych Pokémonów. Nie ma też optymalnej drużyny, która w przypadku Pokemon GO składa się zawsze z trzech Pokemonów. Warto trochę eksperymentować i samemu sprawdzić, jakie stworki dobrze się uzupełniają!

Najwięcej jednak i tak zależy od tego, na jakiego wroga trafimy i jaką obrał on taktykę. Sam w poszukiwaniu informacji na temat tego, jakich stworków aktualnie używać, udaję się zwykle na stronę gamepress.gg/pokemongo. Obecnie na liście określanej S Tier znajduje się 13 Pokémonów, które uznawane są za jedne z najlepszych, jakie można zdobyć. Są to konkretnie:

 • Mega Sceptile;
 • Mega Blaziken;
 • Mega Gengar;
 • Mega Charizard Y;
 • Primal Groudon;
 • Primal Kyogre;
 • Shadow Metagross;
 • Shadow MewTwo;
 • Shadow Salamence;
 • Shadow Dragonite;
 • Shadow Mamoswine;
 • Kartana;
 • Terrakion.

Niestety naraz można wykonać tylko jedną Mega Ewolucję lub jedno Primal Revensrion, a jakby tego było mało, niektóre stworki łatwiej zdobyć, a za innymi trzeba się nachodzić - i to dosłownie, bo to gra wykorzystująca GPS! Podnoszenie poziomu do maksymalnego rzadko kiedy jest w ogóle wykonalne ze względu na trudności ze zdobyciem większej ilości Candy.

Czasem lepszy będzie dobrze wyszkolony zwykły Pokemon niż silniejszy i legendarny, który zatrzymał się na niskim poziomie!

REKLAMA

Sam wybrałem do ligi Great takie stworki jak Venusaur, Azumarill i Altaria (udało się zdobyć je wszystkie w wersji Shiny!), podczas gdy w lidze Ultra korzystam ze Scizora, Snorlaxa i Giratiny (w formie Altered). Jestem z obu tych drużyn zadowolony, bo wygrywam nimi średnio 6 na 10 walk.

W przypadku Ligi Master z kolei cały czas kombinuję i wiem, że czeka mnie jeszcze sporo pracy. Obecnie mam w drużynie Mamoswine’a (niestety nie w wersji Shadow), Groudona (którego mogę zmienić w formę Primal) oraz Garchompa (z maksymalnymi IV, w wersji Lucky).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA