REKLAMA

ChatGPT zamiast Siri. MacGPT to moja nowa ulubiona apka na Maka

Na komputerach Apple'a można pisać do Siri prosto z paska menu, ale asystenta w macOS może zastąpić teraz ChatGPT dzięki jednej małej aplikacji. MacGPT stał się moim nowym ulubionym programem na Maka. Jak to działa i jakie ten program ma opcje konfiguracji? Sprawdziłem to.

04.03.2023 16.36
macgpt-aplikacja-chatgpt-mac-menubar-macOS-apple
REKLAMA

ChatGPT to potężne i nieco przerażające narzędzie, które wraz z bazującym na nim Bing AI od miesięcy jest w centrum zainteresowania całego technologicznego świata. Z usług tego typu można skorzystać za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, ale pojawiły się już aplikacje, które są dostępne nawet na inteligentnych zegarkach.

REKLAMA

Czytaj też:

Apple z kolei blokuje aplikacje do obsługi ChatGPT w swoim App Storze, więc nie da się ich oficjalnie zainstalować na iPhone’ach (przy czym apka Bing z chatem Bing AI jest cały czas dostępna). Na szczęście na komputerach z macOS sztuczna inteligencja od Open AI może działać, a nawet zastąpić Siri. Wystarczy w tym celu pobrać apkę MacGPT.

macgpt glowne okno aplikacji macos
MacGPT - główne okno aplikacji z usługą ChatGPT na macOS

MacGPT, czyli ChatGPT w macOS

Jednym z narzędzi pozwalających na wygodny dostęp do ChatGPT jest MacGPT. To bezpłatna aplikacja, którą można pobrać ze strony internetowej gumroad.com; jeśli użytkownik uzna, że warto wesprzeć twórcę tej apki, którym jest programista Jordi Bruin, to może mu zostawić tam opcjonalny napiwek albo dobrą ocenę.

Aplikacja uruchamia się domyślnie w normalnym oknie, ale można ją przenieść prosto na pasek menu w macOS, co sprawia, że jest znacznie użyteczniejsza. Korzystam z niej od rana, zadałem poprzez nią sporo pytań botowi ChatGPT i jak na razie wszystko działa tak, jak trzeba, nic się nie zawiesza itp. Jej siła tkwi w prostocie.

MacGPT aplikacja na komputer ChatGPT
Tak wygląda apka MacGPT do obsługi usługi ChatGPT w menubarze

Aby pobrać MacGPT, należy na stronie internetowej projektu zostawić swój adres e-mail, na który przyjdzie wiadomość z linkiem do archiwum ZIP ważącego 2.1 MB. Po jego rozpakowaniu plik o nazwie MacGPT.app należy przenieść ręcznie do folderu Macintosh HD | Aplikacje, dzięki czemu trafi do Launchpada, a następnie go uruchomić.

Po uruchomieniu aplikacji MacGPT należy zalogować się na swoje konto w usłudze ChatGPT lub stworzyć nowe, jeśli użytkownik takiego jeszcze nie posiada. Login i hasło można przy tym stworzyć samemu, ale istnieje też opcja stworzenia go automatycznie i późniejszego logowania się poprzez konta Google i Microsoft.

macgpt chatgpt aplikacja macOS menubar rozmiar
Okienko apki MacGPT z ChatGPT może mieć trzy wielkości

Aplikacja trafia na pasek menu, gdzie MacGPT może rezydować zaraz obok albo zamiast Siri.

Aplikacja ma minimalistyczny panel ustawień, w którym można ustawić skrót klawiszowy do uruchamiania chatu, a także zmienić wielkość wyskakującego okienka - dostępne są trzy opcje do wyboru. Można też zaznaczyć, aby MacGPT pokazywał się dodatkowo w docku, a jego główne okno było widoczne cały czas.

MacGPT to przy tym tak naprawdę mini-przeglądarka internetowa, która modyfikuje parametr User Agent. Jeśli usługa ChatGPT z jakiegoś powodu w niej zaś nie działa, to można związane z tym pole odznaczyć w ustawieniach. Twórca apki zaleca to na stronie swojego projektu, bo powinno to pomóc rozwiązać problem.

macgpt aplikacja chatgpt ustawienia
Panel ustawień aplikacji MacGPT

Historia rozmów ze sztuczną inteligencją jest synchronizowana z chmurą.

Dzięki temu w MacGPT mamy dostęp do archiwum rozmów, jakie prowadziliśmy ze sztuczną inteligencją w ramach przeglądarki internetowej lub innej aplikacji tego typu. Chaty przeprowadzane na komputerze Apple’a również są potem dostępne wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do swojego konta ChatGPT.

Na tym opcje konfiguracji MacGPT się kończą, ale tak naprawdę wiele więcej do szczęścia nie potrzeba poza załataniem jednego błędu, który nieco utrudnia korzystanie z aplikacji. Niestety podczas wprowadzania tekstu głosowo, po zakończeniu dyktowania pojawia się on w okienku chatu dwa razy.

macOS napisz do siri
MacGPT bywa użyteczniejszy niż funkcja Napisz do Siri

Dostęp do ChatGPT z menubara - no prościej się nie da.

Od czasu do czasu korzystam na Maku z Siri. Asystenta skonfigurowałem tak, żeby można było do niej nie tylko mówić, ale również pisać (włącza się to w menu Ustawienia | Dostępność). ChatGPT poprzez apkę MacGPT może mi go zastąpić i lepiej radzi sobie z udzielaniem odpowiedzi na niektóre pytania.

REKLAMA

Mam nadzieję, że pojawi się też możliwość skorzystania z podobnej aplikacji dla usługi Bing AI, która stała się częścią systemu Windows 11. Ta cały czas nie jest oficjalnie dostępna w Safari, czyli systemowej przeglądarce Apple’a na komputerach Mac (da się jednak wymusić jej działanie zmianą User Agent).

Niestety trzeba pamiętać, że sztuczna inteligencja nie jest nieomylna, a do tego usługi takie jak ChatGPT i BingAI potrafią przekonująco kłamać i „halucynować”. Wszystkie wygenerowane przez nią treści, w tym te z apki MacGPT, warto zweryfikować potem w innych źródłach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA