REKLAMA

ChatGPT do sterowania robotami? Tak przyszłość widzi Microsoft

ChatGPT do napisania artykułu, ChatGPT do napisania przepisu na makaron, ChatGPT do sterowania robotem, by ten pościerał kurze. Tak właśnie przyszłość widzi Microsoft, który w popularnym chatbocie widzi sposób na uproszczenie programowania robotów.

24.02.2023 17.06
ChatGPT do sterowania robotami? Tak przyszłość widzi Microsoft
REKLAMA

ChatGPT ma naprawdę niesamowite możliwości tworzenia tekstu i odpowiadania nam niczym drugi człowiek. Prosisz o poradę, wskazówki czy po prostu sformułowanie krótkiego tekstu, a sztuczna inteligencja robi to w ciągu kilkunastu sekund. Z ChatGPT można też pogadać, co prawda nie na tematy aktualne, ale możliwości nadal są imponujące.

REKLAMA

Ale co gdyby tak rozszerzyć możliwości ChatGPT do sterowania innymi maszynami? Za pomocą inteligentnych asystentów głosowych możemy włączyć piekarnik czy zagrzać wodę w czajniku, ale dalsze czynności musi wykonać człowiek.

Według Microsoftu w przyszłości wszystko od początku do końca ma być wykonywane przez roboty, którymi będziemy sterować za pomocą chatbotów, takich jak ChatGPT.

Sterowanie robotem za pomocą chatbota? Wyzwanie, któremu podoła ChatGPT

Microsoft właśnie opublikował dokument techniczny zawierający wytyczne i porady dotyczące tego, jak można wykorzystać modele językowe do sterowania robotami.

Jednym z największych wyzwań robotyki jest komunikacja pomiędzy człowiekiem a robotem (a właściwie, komputerem nim sterującym) jest fakt, że każda akcja wykonywana przez robota - choćby najprostsze podniesienie ramienia, wymaga napisania kodu zawierającego instrukcje dla maszyny. Według Microsoftu stwarza to wielopoziomowy problem, gdyż proces sterowania robotem jest powolny (każda akcja wymaga napisania osobnego kodu), drogi (wymaga zaangażowania inżynierów robotyki) oraz nieefektywny (wymaga wielu prób i błędów).

Jak niektórzy wiedzą (albo i nie), ChatGPT oprócz generowania tekstu potrafi również generować kod potrzebny do tworzenia aplikacji czy poleceń dla nich. Z pomocą ChatGPT można stworzyć np. bota na Discorda. Microsoft widzi w tej właściwości potencjał do wydawania poleceń botom.

Według giganta z Redmond zamiast obecnego zatrudniania inżynierów, którzy będą w stanie zaprogramować roboty zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem, proces zostanie zredukowany do zastosowania chatbota. Osoba (w domyśle niebędąca inżynierem robotyki) napisze chatbotowi instrukcje w języku naturalnym, np. podnieś czerwony długopis z podłogi. Chatbot, dzięki swym możliwościom przetwarzania języka naturalnego, przetłumaczy komendę tekstową na zrozumiały dla robota kod i przekaże mu go.

Chatbot i robot ramię w ramię. Microsoft publikuje przykłady

Microsoft przygotował kilka przykładów zastosowania ChatGPT jako pośrednika pomiędzy człowiekiem a robotem. W pierwszym zastosowali kod wygenerowany przez chatbot OpenAI do sterowania prawdziwym dronem w biurze firmy.

Z kolei w innym przykładzie instrukcje napisane przez SI wykorzystano do sterowania dronem w symulatorze Microsoft AirSim.

REKLAMA

Jeszcze inny przykład ilustruje zastosowanie ChatGPT do wykonywania poleceń robotycznemu ramieniu. Polecenia są proste, jednak pokazują, że ChatGPT (a co za tym idzie, robot nim sterowany) odróżnia kształty i kolory.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA