REKLAMA

Trzy rozszerzenia do Chrome’a, które musisz mieć w 2023 r. Spuszczają ChataGPT ze smyczy

ChatGPT jest świetnym narzędziem. To już wiemy i raczej wszyscy się z tym zgadzamy. ChatGPT ma jednak wady. To też już wiemy. Największą wadą bota ChatGPT jest to, że operuje on na starych danych i ewidentnie wymięka, gdy pytamy go o aktualne tematy, niedawne wydarzenia, bieżącą sytuację. Ten problem rozwiązuje jednak jedno proste rozszerzenie do przeglądarki. W tym artykule polecę w zasadzie trzy rozszerzenia do Google Chrome, bo oba sprawiają, że korzystanie z internetu jest wygodne, jak nigdy wcześniej.

28.02.2023 16.38
Rozszerzenia do przeglądarki Chrome do pracy z ChatGPT
REKLAMA

Żeby było jasne, wiem, że istnieje ChatGPT z dostępem do internetu. On wtedy nazywa się Bing AI. Ale ja niestety nie dostąpiłem jeszcze zaszczytu testowania nowego dziecka Microsoftu, więc muszę się zadowolić starym poczciwym botem.

Czytaj także:
- Jak właściwie działa nowy Bing? Microsoft uchylił rąbka tajemnicy
- Teraz będziesz mógł ochrzanić bota. Idą świetne zmiany w ChatGPT
- Microsoft upokorzył Google'a. Pracownicy nie wytrzymali

REKLAMA

ChatGPT może jednak działać podobnie do nowego Binga AI. Wystarczy zainstalować do przeglądarki Chrome odpowiednie rozszerzenie.

Rozszerzenie WebChatGPT: ChatGPT with internet access

Jak sama nazwa wskazuje to rozszerzenie pozwala botowi ChatGPT na dostęp do zasobów internetu, dzięki czemu odpowiedź na nasze zapytanie zostanie wzbogacona o dane ze stron internetowych oraz znajdą się w niej źródła w postaci linków do witryn, z których korzystał bot do przygotowania odpowiedzi.

Różnica w działaniu ChatuGPT po podłączeniu go do sieci jest ogromna. Na poniższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, jak różnią się odpowiedzi prezentowane przez bota najpierw, gdy nie miał on dostępu do zasobów internetu, a na drugiej grafice odpowiedź rozszerzona o aktualne dane z sieci.

Czy królowa Elżbieta żyje? Dwie różne odpowiedzi

Najpierw zapytałem ChatGPT, czy królowa Elżbieta żyje. Stwierdził że żyje.

ChatGPT bez dostępu do zasobów internetu.

Podłączyłem bota do sieci WEB i zapytałem ponownie. Tym razem odpowiedź była już zupełnie inna.

 class="wp-image-3470189" width="835"
ChatGPT z dostępem do zasobów internetu.

Jaka jest pogoda w Bielsku? Brak internetu = brak odpowiedzi

Zapytałem bota o pogodę (w domyśle aktualną) w moim mieście. Dostałem odpowiedź informującą, że ChatGPT nie udziela takich informacji i polecono mi udać się na specjalną stronę internetową.

ChatGPT bez dostępu do zasobów internetu.

Gdy bot zyskał dostęp do sieci internetowej i został nakarmiony trzema wynikami wyszukiwania, poradził sobie z odpowiedzią na pytanie o pogodę i podał aktualne warunki pogodowe bazując na kilku danych, a jeśli były delikatnie różne, to podał je w widełkach.

 class="wp-image-3470201" width="838"
ChatGPT z dostępem do zasobów internetu.

Kim jestem? Bez internetu odpowiedź zawierała błędy

Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Na to pytanie wielu szuka odpowiedzi. Postanowiłem sprawdzić ChatGPT, co wie o mnie. Trochę wiedział, ale pomylił szczegóły oraz podał kilka nieprawdziwych danych.

ChatGPT bez dostępu do zasobów internetu.

Nakarmiony wynikami wyszukiwania takimi jak LinkedIn oraz strona spidersweb.pl poradził sobie już dobrze. Ogarnął temat.

ChatGPT z dostępem do zasobów internetu.

Jak właściwie działa rozszerzenie WebChatGPT: ChatGPT with internet access?

Po wejściu do opcji widzimy, że aktywacja dostępu do sieci web polega na dodaniu do prompta kilku komend, które wzbogacają zapytanie.

Bot wyszuka w sieci informacji na temat naszego zapytania, ustawi przy tym aktualną datę, aby mógł bazować na świeżych danych, a następnie wygeneruje odpowiedź podając źródła.

Stworzyłem u siebie dodatkowy prompt z dopiskiem o zwracaniu odpowiedzi w języku polskim, bo bez tego zdarzało się, że na zapytania w języku polskim dostawałem odpowiedź po angielsku.

Rozszerzenie WebChatGPT: ChatGPT with internet access pobierzesz tutaj.

Rozszerzenie ChatGPT for Google

W przypadku tego dodatku do przeglądarki jego nazwa również zdradza niemal wszystko. Rozszerzenie ChatGPT for Google dodaje odpowiedzi z bota AI do normalnych zapytań w wyszukiwarce Google.

Dzięki temu w prawej kolumnie, tuż obok normalnych wyników wyszukiwania, dostajemy po chwili to, co na dany temat do powiedzenia ma ChatGPT. W praktyce wygląda to tak, jak na poniższym zrzucie ekranu, gdzie bot odpowiedział na pytanie „dlaczego niebo jest niebieskie”.

 class="wp-image-3470300" width="840"
Po prawej stronie widzimy odpowiedź ChatuGPT na zadane pytanie.

Google na niektóre pytania już dzisiaj umie odpowiedzieć użytkownikowi w wyniku wyszukiwania pokazywanym na samej górze listy. Jednak Google prezentuje tam tylko wycinek informacji, czasami są to wręcz strzępki artykułu. Czasami wystarczają one do zaspokojenia wiedzy użytkownika, a innym razem nie. Dzięki dodatkowi ChatGPT for Google możemy wzbogacić wyniki wyszukiwania zdecydowanie obszerniejszymi odpowiedziami.

W prawej kolumnie widzimy, że bot podał cały przepis na curry. Są składniki i szczegółowa instrukcja przygotowania (nie zmieściła się na zrzucie ekranu).

W ustawieniach dodatku ChatGPT for Google możemy zdecydować, czy bot w wynikach wyszukiwania ma odpowiadać nam zawsze czy wtedy, gdy zapytania w wyszukiwarce kończymy znakiem zapytania, czy ma być uruchamiany ręcznie przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Rozszerzenie ChatGPT for Google pobierzesz tutaj.

Rozszerzenie ChatGPT Chrome Extension

Ostatnim dodatkiem do przeglądarki Chrome, które dzisiaj polecam i które usprawnia korzystanie z ChatuGPT jest ChatGPT Chrome Extension. Rozszerzenie pozwala na wyświetlanie ikonki czatu obok paska adresu. Jedno kliknięcie w tę grafikę sprawia, że nad aktualnie przeglądaną stroną wyświetli się okienko, w którym możemy porozmawiać z botem lub poprosić go o wykonanie jakiegoś zadania.

REKLAMA

Każdorazowe zamknięcie okienka z botem i ponowne jego otwarcie rozpoczyna nową rozmowę. Z jednej strony może być to trochę uciążliwe, a z drugiej strony przy każdym rozpoczęciu rozmowy zaczynamy z czystą karta i brakiem bota zaprogramowanego w poprzedniej rozmowie. Do archiwalnych rozmów można jednak wrócić klikając ikonę hamburgera.

Rozszerzenie ChatGPT Chrome Extension pobierzesz tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA