REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Teraz będziesz mógł ochrzanić bota. Idą świetne zmiany w ChatGPT

Bing AI, jako usługa konsumencka, kradnie ostatnio uwagę mediów i internautów. To jednak nie oznacza, że OpenAI przestało rozwijać eksperyment naukowy w formie bota ChatGPT. Firma właśnie zapowiedziała usprawnienia.

17.02.2023
20:52
ChatGPT
REKLAMA

Microsoft już wprowadził interfejs konwersacyjny do swojej wyszukiwarki, wkrótce zrobić to ma też Google. To całe zamieszanie jest wynikiem eksperymentu firmy OpenAI, której jedynym z głównych udziałowców jest wspomniany Microsoft. Ów eksperyment to zapewne dobrze już wszystkim znany bot ChatGPT o zdumiewających zdolnościach rozumienia języka pisanego.

REKLAMA

ChatGPT nie tylko niemal bezbłędnie interpretuje polecenia tekstowe, to na dodatek świetnie rozumie treści tekstowe z mediów, encyklopedii czy innych źródeł. Dzięki temu może bardzo precyzyjnie odpowiedzieć na ogromną liczbę pytań. Nierzadko przy tym podaje nieprawdę, ale to wynika z innej wady tej technologii.

Skuteczność ChatGPT i jego wygoda - a także jego piorunująco przekonywujące zdolności konwersacyjne - sprawiły, że ów eksperyment niechcący stał się największą premierą produktową w historii. W raptem kilka dni liczba użytkowników ChatGPT liczona była już w setkach milionów. A już niedługo bot zyska nowe możliwości. OpenAI zdradza, jakie konkretnie.

ChatGPT po liftingu. Co nowego będzie potrafił bot od OpenAI?

 class="wp-image-3081825"
ChatGPT bywa czasem aż zbyt pomocny

Jak zdradziło OpenAI, uaktualniany jest model inteligencji GPT-3, z którego korzysta ChatGPT. Po aktualizacji użytkownik bota będzie miał wpływ na to, w jako sposób prowadzona jest rozmowa. Jeżeli bot, na skutek niedopatrzenia w jego algorytmach, zacznie się zachowywać niewłaściwie lub prezentować informacje, z którymi użytkownik się nie zgadza - botowi będzie można wyznaczyć jasną granicę. Innymi słowy, ChatGPT prawdopodobnie jeszcze będzie dawał się prowokować lub będzie nieopatrznie powtarzał treści niestosowne - użytkownik będzie mógł jednak od razu go przekierować na właściwe tory.

REKLAMA

OpenAI podkreśla przy tym, że model GPT sam w sobie nie może zostać szczelnie ograniczony przed nadużyciami. Jak każdy program komputerowy, jest podatny na nieprzewidziane zachowania użytkowników. A przy tak skomplikowanym modelu, jakim jest GPT3, wyeliminowanie wszystkich luk bezpieczeństwa może okazać się zadaniem wysoce czasochłonnym i możliwym nieprędko do zrealizowania. Choć OpenAI podkreśla, że się nie poddaje i że nieustannie wprowadza poprawki do swojego bota.

Zapowiedziano też, że zmieni się domyślna osobowość ChatGPT.  Botowi zdarza się odmawiać odpowiedzi bez właściwego powodu - lub ją podawać, mimo iż nie powinien jej udzielać. OpenAI prowadzi badania mające na celu zapewnienie jak największej możliwej neutralności światopoglądowej czatbota, bez inklinacji w którąkolwiek z doktryn. Mając jednak na uwadze fakt, że ChatGPT karmiony jest danymi generowanymi przez ludzi wielu płci, orientacji, poglądów i kultur, to zadanie również nie będzie należeć do łatwych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA