REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nowy Sojuz leci na stację kosmiczną. Zastąpi statek uszkodzony przez mikrometeoroid

Już w piątek 24 lutego w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartuje statek Sojuz, który za jakiś czas przywiezie na Ziemię astronautów, którzy utknęli na stacji na skutek wycieku chłodziwa z układu chłodzenia statku Sojuz MS-22.

21.02.2023
7:23
iss
REKLAMA

Z pewnością dla astronautów i kosmonautów znajdujących się na pokładzie stacji kosmicznej jest to dobra informacja po kilku ostatnich tygodniach niepewności. Warto tutaj przypomnieć, że już wcześniej podjęto decyzję o wysłaniu statku Sojuz MS-23 na orbitę, który planowo miał polecieć tam dopiero w marcu po powrocie obecnej załogi na Ziemię.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Plany te zostały jednak wstrzymane w ubiegłym tygodniu, kiedy astronauci dostrzegli wyciek chłodziwa z układu chłodzenia statku transportowego Progress MS-21. Wtedy też Rosjanie wstrzymali start Sojuza do czasu wyjaśnienia przyczyny tego wycieku. Ostatecznie jednak statek Progress został odcumowany od stacji kosmicznej 19 lutego i wraz ze śmieciami spłonął w atmosferze ziemskiej. Z tego też powodu szczegółowej analizy przyczyn awarii nie udało się ustalić.

REKLAMA
Statek Sojuz

Nawet jeżeli Sojuz MS-23 dotrze do stacji już w najbliższych dniach, to astronauci, którzy w marcu mieli zakończyć misję, będą mieli przed sobą jeszcze kilka miesięcy na orbicie. Po dotarciu do stacji kosmicznej nowy statek pozostanie zacumowany do niej najprawdopodobniej do września.

Dopiero wtedy Dmitrij Petelin, Siergiej Prokopiew oraz Frank Rubio wrócą nim na Ziemię. Do tego czasu statek będzie odgrywał rolę szalupy ratunkowej służącej do ewakuacji astronautów, gdyby doszło do jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej na pokładzie stacji kosmicznej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA