REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Jak internet pozwala ograniczyć koszty w początkującym biznesie?

Lokowanie produktu: Home.pl

Prowadzenie biznesu w obecnych czasach to trudna sprawa. Przedsiębiorca nie dość, że musi walczyć o klientów, to dodatkowo musi ograniczać koszty. Jednym z najlepszych sposobów na to jest przejście do internetu.

26.01.2023
20:04
Jak internet pozwala ograniczyć koszty w początkującym biznesie?

Internet pozwala znacząco obniżyć koszty prowadzenia biznesu, a dodatkowo sprawić, żeby był bardziej dochodowy. Codziennie miliony ludzi przeglądają internet, szukając usług, produktów i porad zakupowych. Dlatego warto zadbać, żeby w ich wynikach pojawiał się również biznes, który do tej pory był stacjonarny. Jednak żeby było to możliwe, należy wykonać kilka czynności, które sprawią, że koszty spadną, a zasięgi wzrosną. 

Od czego zacząć?

Najlepiej od założenia własnej strony WWW, dzięki której będzie możliwe dotarcie do nowych klientów, zwiększenie wiarygodności i rozpoznawalności marki oraz rozszerzenie możliwych dróg sprzedaży. Na początek należy zdecydować się na dostawcę usług internetowych, np. home.pl. Na ich stronie można wybrać adres internetowy (domenę) i sprawdzić, czy nie została już zajęta. Jeżeli nie, to należy jak najszybciej ją zarezerwować.

Warto zwrócić uwagę na końcówkę adresu strony, bo od niej wiele zależy. Najpopularniejsze to .pl, .eu, .com i .com.pl. Jeżeli biznes prowadzony jest na terenie Polski i nie ma planów ekspansji na rynki zagraniczne, to końcówka .pl będzie wystarczająca. Można również zdecydować się na wariant bezpieczny - czyli jednoczesne zarezerwowanie swojego adresu z końcówką .com. To dużo nie kosztuje, a kto wie, czy się nie przyda w przyszłości. 

Niektórzy twierdzą, że posiadanie własnej strony nie jest potrzebne w dobie rozwiniętych mediów społecznościowych. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ takie media wymagają tworzenia kont, aktywności i wcale nie kryją się z tym, że zbierają dane użytkowników. Poza tym, decydując się na założenie profilu firmowego w mediach społecznościowych, akceptuje się warunki dyktowane przez hegemonów i na ich politykę. W wyniku zmian w regulaminach wiele firm traciło i nadal traci swoje konta, co ma negatywny wpływ na biznes. Strony internetowe są wolne od takich kontrowersji, dlatego lepiej uniezależnić się od mediów społecznościowych i traktować je jako dodatkowy kanał promocji i komunikacji, a nie podstawę biznesu.

Po wyborze adresu internetowego czas na kolejny krok, czyli bezpieczeństwo i miejsce na dane. Jednym z ważnych wyborów jest decyzja o tym, czy połączenie ze stroną będzie szyfrowane, czy nie. Standardem używanym na stronach WWW jest protokół SSL. Jego obecność na stronie użytkownik rozpozna po początku adresu internetowego - https oraz po ikonie kłódki, która będzie widoczna w pasku przeglądarki internetowej. Posiadanie certyfikatu SSL nie jest obowiązkowe, ale warto pamiętać, że podnosi on wiarygodność strony w oczach użytkownika, zachęca go do wypełnienia formularza kontaktowego na stronie lub do podania danych niezbędnych podczas zakupów. Certyfikat SSL jest sygnałem, który oznajmia, że dana firma poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa danych. Bez certyfikatu niektóre przeglądarki mogą traktować stronę jako niebezpieczną i odradzać wejście na nią.

Niezależnie od ostatecznej decyzji kolejnym krokiem jest wybór hostingu, czyli wydzielonej przestrzeni, na której umieszcza się stronę i jej zawartość. Jest potrzebny do przechowywania zdjęć, danych, tekstów itd. Wszystkie grafiki, opisy, animacje itd. umieszczone na stronie zajmują miejsce, więc hosting jest potrzebny do prawidłowego działania strony. Wybór wielkości hostingu zależy od przeznaczenia strony. Jeżeli ma to być miejsce, które powstało po to, żeby przedstawić klientom firmę, jej profil działania, to nie ma potrzeby wybierać największego hostingu. Jeżeli jednak strona ma oprócz funkcji informacyjnej ma być jednocześnie sklepem internetowym, to ze względu na większą liczbę danych może być konieczny wybór większej przestrzeni.

Przy wyborze hostingu warto zdecydować się na taki, który zagwarantuje na początek około 100 GB przestrzeni. Tyle wystarczy na stworzenie w jego ramach nawet kilku stron internetowych i na założenie wielu własnych skrzynek e-mail. Tak naprawdę więcej uwagi należy poświęcić wyborowi właściwego dostawcy hostingu. Warto wybierać sprawdzonych dostawców, którzy już się sprawdzili na rynku, a ich rozwiązania są stabilne i wciąż ulepszane. Stabilny i pewny hosting to niezbędna podstawa dobrze i bezawaryjnie działającej strony internetowej – podkreśla Agnieszka Wojsznis-Kukułka, Dyrektorka działu Webpresence w home.pl, firmie oferującej usługi internetowe.

Jeżeli chodzi o samą stronę, to najłatwiej zlecić jej stworzenie specjalistom lub skorzystać z gotowych szablonów, które ułatwiają personalizację strony. Na pewno warto podkreślić, czym zajmuje się firma, jakie ma doświadczenie, jak można się z nią skontaktować. Nie zaszkodzi pochwalić się dotychczasowymi sukcesami.

W przypadku sklepu internetowego sprawa może wydawać się znacznie bardziej skomplikowana, ale istnieją gotowe rozwiązania SaaS, które umożliwiają błyskawiczny start platformy sprzedażowej. Przykładem takiego rozwiązania jest eSklep od home.pl. Można do niego w miarę potrzeb podpinać kolejne moduły, które obejmują m.in. różne metody płatności, dostawy kurierskie i inne aplikacje. Gotowe rozwiązanie oraz kompatybilne z nim moduły sprawiają, że proces tworzenia sklepu internetowego jest prosty i tani.

Właściciele sklepów internetowych, którzy zdecydowali się skorzystać z tego rozwiązania, mogą liczyć na wsparcie serwisowe. Właściciel sklepu musi tylko dodać produkty, wybrać szatę graficzną i już może zacząć sprzedawać. Co więcej - platforma ma wbudowaną możliwość integracji z różnymi hurtowniami, więc nawet jeśli nie mamy własnych produktów, to możemy handlować innymi. Sklep można połączyć z innymi platformami np. z Allegro czy Facebookiem, dzięki czemu z jednego miejsca można obsługiwać kilka kanałów sprzedaży. 

Jedną z dodatkowych usług, z których mogą skorzystać właściciele sklepów internetowych jest program eKsięgowość, który umożliwia błyskawiczne wystawianie dokumentów sprzedażowych, a dzięki opcji generowania plików JPK_VAT i JPK_FA możliwe jest wygodne raportowanie o sprzedaży. Program do fakturowania można połączyć z zarządzaniem stanami magazynowymi, co ułatwia prowadzenie ewidencji i inwentaryzację towaru.

Sklep nie może się obejść bez regulaminu, który będzie zawierał najważniejsze zapisy określające jego działalność. Z racji tego, że podlega on ochronie praw autorskich, to skopiowanie go z innej strony jest wyjątkowo złym pomysłem. Można zlecić jego przygotowanie również w home.pl. Razem z regulaminem właściciel strony ma zagwarantowaną jego aktualizację przez 12 miesięcy, co jest wygodnym rozwiązaniem, ze względu na liczne zmiany w prawie, które można łatwo przegapić. Eksperci oprócz regulaminu przygotują również wzory takich pism jak wezwanie do zapłaty czy odstąpienie od umowy.  

Wydatki, wydatki, a gdzie są te oszczędności?

W przypadku przenoszenia biznesu do internetu pewne koszty są nieuniknione. Na szczęście nie są wysokie, bo abonamenty za usługi opisane wyżej w pierwszym roku są tanie. Gdy biznes znalazł się już w internecie, to czas porozmawiać w jaki sposób ograniczyć koszty jego funkcjonowania.

Po pierwsze sklep online generuje znacznie mniejsze koszty niż sklep stacjonarny, a przy tym może z niego korzystać więcej osób. Odpada bariera związana z geografią, bo nikt nie będzie przecież jechał 500 kilometrów, żeby kupić wybrany przez siebie produkt, gdy może go zamówić przez internet. W dobie rosnących wydatków na ogrzewanie i energię elektryczną sklep internetowy generuje znacznie niższe koszty. Nie ma potrzeby wynajmowania pomieszczenia, nie trzeba fizycznie przebywać w sklepie. Podobnie jest w przypadku innych biznesów. W dzisiejszych czasach biuro może funkcjonować całkowicie online, co sprawia, że właściciel biznesu ponosi znacznie mniejsze koszty. 

Internet pozwala znacząco obniżyć koszty pozyskania klienta. Mówi się od lat, że reklama jest dźwignią handlu. Na tym polu widać kolejną przewagę internetu. Reklamy w nim mogą mieć największy zasięg i jednocześnie nie są tak drogie jak telewizyjne, radiowe, outdoorowe i w mediach tradycyjnych. Reklama internetowa nie dość, że jest tańsza, to dodatkowo można ją precyzyjnie wycelować w konkretną grupę odbiorców wybranych np. pod kątem wieku, płci, zainteresowań itd. Tradycyjne reklamy nie mają takiej możliwości. Co więcej - reklamy internetowe są mierzalne, dzięki czemu szybko będziemy wiedzieć, czy są efektywne. Według danych GUS z internetu korzysta 77,5 proc. Polaków w wieku 16-74 lat, więc jest ogromna liczba klientów do pozyskania. Większość reklam w internecie rozlicza się metodą Pay Per Click, która zakłada płatność za rzeczywiste kliknięcie użytkownika w reklamę. Dzięki temu płaci się za efekt. 

Inną formą oszczędności jest praca zdalna. - Żeby była efektywna, należy ją dobrze zaplanować i umożliwić pracownikom wymianę myśli i realizację zadań, dokładnie tak jak miało to miejsce w biurze. Przydadzą się do tego chmurowe narzędzia takie jak Microsoft 365, w skład którego wchodzi pakiet Office, firmowa skrzynka pocztowa oraz Microsoft Teams. Umożliwia pracę z dowolnego miejsca na świecie, o ile ma się dostęp do internetu. Podobne możliwości oferuje Google Workspace - podkreśla Dariusz Kowalski, Dyrektor Marketplace i Online Marketingu w home.pl.

Pewne koszty można zmniejszyć, korzystając z podpisu elektronicznego. Może wydawać się to mało istotne, ale wystarczy sobie przeliczyć, ile dokumentów miesięcznie podpisuje przedsiębiorca, ile z nich musi wcześniej wydrukować, a ile wysłać pocztą. W skali miesiąca czy roku to już znaczne obciążenia, które można zredukować dzięki podpisowi elektronicznemu. Dzięki niemu oszczędza się na kosztach eksploatacji sprzętu, np. drukarek. Nie mówiąc już o oszczędności czasu, bo przedsiębiorcy odpadają wizyty na poczcie czy w urzędach.

Wszystko to sprawia, że w dobie wysokich kosztów internet jest najkorzystniejszym miejscem do prowadzenia firmy. Ze względu na duże możliwości ograniczenia kosztów, coraz więcej branż będzie do niego przenosić swoją działalność. 

Artykuł powstał we współpracy z home.pl

Lokowanie produktu: Home.pl
Najnowsze