Wejdź na wyższy poziom biznesu dzięki rozwiązaniu IBM FlashSystem
Problemem w twojej firmie są błyskawicznie rosnące zbiory danych? Firma Cloudware Polska ma na to doskonałe rozwiązanie w postaci IBM FlashSystem. To recepta na kłopoty zarówno z pojemnością, szybkością jak i bezpieczeństwem.
Zarządzanie danymi to obecnie priorytet każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. W tym zadaniu pomoże rozwiązanie FlashSystem firmy IBM. Rozmawiam dziś o nim z Grzegorzem Poryckim - Key Account Managerem w firmie Cloudware Polska.
IBM FlashSystem - miejsce na Twoje firmowe dane
Marcin Jaskólski, Spider's Web: Zacznijmy może od początku - czym są macierze IBM FlashSystem i dla kogo przeznaczone jest to rozwiązanie?
Grzegorz Porycki: Każda z firm lub instytucji ma duże, szybko rosnące zbiory danych, do których potrzebuje mieć dostęp. Oferta IBM FS skierowana jest do wszystkich klientów wykorzystujących macierze blokowe i dostęp do nich protokołami FC, iSCSI lub SAS w zależności od wielkości i złożoności infrastruktury. Patrząc na aktualną rodzinę FS, cytując klasyka, każdy znajdzie coś dla siebie.
SW: Jakie są przykładowe scenariusze w których to rozwiązanie będzie sprawdzać się najlepiej?
Grzegorz Porycki: Nie ma tutaj jednego scenariusza. Środowiska u naszych klientów są różne i tak samo różne mogą być ich wymagania. Niezależnie od wielkości firmy, dla jednych ważny jest bardzo szybki dostęp do danych, a dla innych pojemność. Jeszcze inni potrzebują jednego i drugiego.
Równie istotne jest bezpieczeństwo składowania danych i ciągłość biznesu opartego o dane zgromadzone na macierzach. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie - dla każdego z naszych obecnych i potencjalnych klientów staramy się dobrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb, oparte właśnie o IBM FlashSystem.
SW: Firmy które się dynamicznie rozwijają zapewne często borykają się z problemami rozrostu infrastruktury IT, co wiąże się choćby nie tylko z zapewnieniem odpowiedniej powierzchni dla serwerów, ale i ze wzrostem poboru energii. Czy czasem nie jest lepiej po prostu przenieść się w 100 proc. do chmury?
Grzegorz Porycki: Jak mawia mój kolega architekt: "to zależy". Oczywiście rozwiązania chmurowe są dostępne praktycznie od ręki i taka była geneza zasobów udostępnianych w chmurze. Ale tam, gdzie potrzebne są rozwiązania z bardzo krótkim czasem odpowiedzi, z bardzo ostrymi wymaganiami SLA w przypadku awarii, gdzie regulacje prawne nie pozwalają na wyniesienie zasobów do chmury - tam macierze pracujące w lokalnej infrastrukturze są niezastąpione. Oczywiście możliwe i praktykowane są rozwiązania hybrydowe łączące świat "chmury" z zasobami lokalnymi.
SW: Wiem, że to rozwiązanie pozwoli zarządzać infrastrukturą IT firmy w sposób najbardziej zbliżony do chmury. Brzmi to nieźle, ale co to znaczy w praktyce?
Grzegorz Porycki: Warto podkreślić, że aktualna oferta IBM FlashSystem skierowana jest także do użytkowników posiadających swoje zasoby w chmurze. Jest wiele scenariuszy rozwiązań wykorzystujących rozwiązanie hybrydowe, np. lokalnie klaster HyperSwap w dwóch ośrodkach i trzeci zasób na wypadek awarii w chmurze. Zarządzanie rozwiązaniami FS odbywa się z poziomu przeglądarki, tak jak ma to miejsce w rozwiązaniach chmurowych.
Integralną częścią systemu jest także oprogramowanie IBM Storage Insight, które w oparciu o metadane macierzy pozwala efektywnie monitorować zasoby, analizować dane i trendy, sugerując zmiany. To bardzo szeroki temat, a po szczegóły zapraszam na oddzielną rozmowę.
SW: Dlaczego wybrać właśnie macierze IBM FlashSystem i czym się one różnią od konkurencyjnych rozwiązań?
Grzegorz Porycki: Linia macierzy FS jest rozwijana do lat i doświadczenie z tego wynikające widać na każdym kroku. Do dzisiaj wszystkie korzystają z jednego kodu (firmware), co jest wyróżnikiem na rynku. Nieważne, jaki model klient aktualnie używa lub planuje kupić, będzie używał tego samego graficznego interfejsu do zarządzania.
Kolejnym wyróżnikiem są moduły FCM (FlashCoreModule), które produkuje IBM. Każdy z nich standardowo ma wbudowaną kompresję i szyfrowanie. Dzięki temu klienci mogą zrezygnować z opcji pozostawienia dysków w przypadku awarii, co przekłada się na oszczędności przy zakupie nowego rozwiązania.
Jednym z ważnych wyróżników jest także IBM Safeguarded Copy dostępne od modelu FS5200. Ta funkcjonalność zapewnia tworzenie niezmiennych i nieusuwalnych kopii migawkowych, co pozwala na bezpieczne odtworzenie danych w przypadku ataku, np. ransomware.
SW: Eksplozja ilości danych spowodowała nie tylko zapotrzebowanie na miejsce i moc obliczeniową, ale przecież również wyzwania w zakresie ich ochrony, odzyskiwania, czy wymagań prawnych?
Grzegorz Porycki: Odpowiedzią na to są właśnie wspomniane wyróżniki macierzy FS, które stawiają silny nacisk na bezpieczeństwo danych. Uzupełnieniem Safeguarded Copy jest rozwiązania pozwalające na automatyzację odtworzenia zasobów wraz z weryfikacją, czy kopia danych jest bezpieczna. Tutaj ofertę uzupełnia rozwiązanie Sentinel.
SW: Na pewno sporo osób będzie również zainteresowane kwestiami technicznymi - czym różnią się macierze IBM FlashSystem 5015 i 5035?
Grzegorz Porycki: Macierz FS5015 to podstawowy model z rodziny Flash System. W porównaniu z FS5035, z uwagi na mniejszą moc obliczeniową, nie ma możliwości klastrowania, funkcjonalność HypeSwap i szyfrowania. Ten model jest często wybierany jako macierz backupowa.
SW: Macierze IBM to nie tylko sprzęt, ale i autorskie rozwiązania programowe. Czym możecie się pochwalić w tym względzie?
Grzegorz Porycki: Najważniejszą rzeczą jest wspomniane oprogramowanie do zarządzania macierzą oraz firmware identyczny zarówno w całej rodzinie FS, jak i w wirtualizatorze dla macierzy także innych producentów. Na tej liście jest ponad 500 wspieranych rozwiązań, w tym Safeguared Copy oraz moduły FCM.
SW: Jak zwykle przebiega implementacja rozwiązania IBM FlashSystem w firmach i jak bardzo jest to skomplikowane? Co z możliwością rozbudowy?
Grzegorz Porycki: Tutaj kolejny raz odpowiem: to zależy. Każda implementacja jest inna i ma różny zakres prac do wykonania z uwagi na wymagania naszych klientów. Może być to proste przeniesienie danych z macierzy innego producenta lub skomplikowane wdrożenie składające się z wielu etapów.
IBM w standardowej ofercie i bez dodatkowych kosztów oferuje oprogramowania do migracji danych. Do dyspozycji mamy także naszych inżynierów oraz wsparcie zespołu IBM. Każda z macierzy oczywiście może być rozbudowana. W zależności od modelu maksymalne konfiguracje mogą być różne. Standardowo oferowane są półki na 24 dyski 2.5”, półki na 12 dysków 3.5” NL SAS oraz półka na 92 dyski 3.5”. Możliwości jest wiele i dla każdego z klientów znajdziemy optymalne wydajnościowo i kosztowo rozwiązanie.