REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Niemcy budują tarczę antyrakietową i będą produkować Patrioty

Patriot będzie podstawą obrony powietrznej Europy do połowy tego stulecia. Takie plany mają Niemcy, którzy postanowili znacząco rozbudować swój parasol antyrakietowych. Ruszają nawet z masową produkcją nowych pocisków do systemu Patriot.

02.12.2022
14:52
Niemcy budują tarczę antyrakietową i będą produkować Patrioty
REKLAMA

Niemcy chcą mieć większą obronę powietrzną i postanowili rozpocząć u siebie z produkcję Patriotów. Chodzi dokładnie o pociski zdolne do niszczenia rakiet balistycznych i pocisków manewrujących.

REKLAMA

Umowa zawarta pomiędzy amerykańską firmą Raytheon, a MBDA Deutschland dotyczy produkcji w Niemczech pocisków przechwytujących Patriot GEM-T.

Pozwoli to Niemcom przeciwdziałać obecnej sytuacji zagrożenia i wykorzystywać Patriota w Bundeswehrze co najmniej do 2048 r.

- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Produkcja umożliwić ma nie tylko pokrycie niemieckiego zapotrzebowania na pociski, ale także umożliwić eksport do innych krajów używających systemu Patriot.

 class="wp-image-3032790"
Niemiecka wyrzutnia pocisków systemu Patriot

Pocisk do niszczenia rakiet balistycznych

Guidance Enhanced Missile, w skrócie GEM-T, to jeden z wariantów pocisków systemu Patriot. Pocisk GEM-T potrafi lepiej niszczyć taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące lub samoloty wroga.

Korzenie tego pocisku sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to modernizowano pociski w wersji PAC-2. W pociskach Guidance Enhanced Missile zamontowano głowicę bojową z bezpiecznikiem zbliżeniowym. Testy wykazały bowiem, że zapalnik w oryginalnych pociskach PAC-2 zbyt późno detonował głowice podczas walki z pociskami balistycznymi lecącymi pod stromym kątem. 

Pocisk GEM otrzymał również nowy radar lepiej radzący sobie z wyszukiwaniem obiektów o małym przekroju radarowym np. pocisków manewrujących. 

Niemcy mają 12 baterii Patriot

Zmodernizowane pociski GEM otrzymały oznaczenie T, które odnosi się do ich możliwości zwalczania taktycznych pocisków balistycznych. Przód pocisku został przeprojektowany, aby zapewnić mu lepszą manewrowość na niskim pułapie. GEM-T wszedł do służby w listopadzie 2002 r.

Pocisk był jednak cały czas modernizowany i otrzymał dużą aktualizację w 2018 r., kiedy to firma Raytheon zmodernizowała system naprowadzania w oparciu o technologię azotku galu.

REKLAMA

Pociski GEM-T ważą ponad 900 kg, a sama głowica wybuchowa 90 kg. Mają 5,3 m długości, średnica to 25 cm. Zasięg tych pocisków to ponad 160 km, prędkość 4,1 macha.

Niemcy posiadają 12 baterii systemu Patriot, każda ma cztery wyrzutnie. Wojsko Polskie również wkrótce będzie miało system Patriot. Na początek dwie baterie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA