REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Sprzęt /
 5. Sprzęt - Poradniki

Jaka konsola do gier na prezent pod choinkę? Z tym poradnikiem nie popełnisz błędu

Chcecie sprawić sobie świetny prezent, ale już od dawna nie jesteście na bieżąco ze światem gier wideo? Żaden problem. Z naszym poradnikiem bez problemu wybierzecie najlepszą konsolę w oparciu o swoje preferencje, potrzeby oraz budżet.

14.12.2022
9:02
Jaka konsola do gier na prezent pod choinkę? Z tym poradnikiem nie popełnisz błędu
REKLAMA

Jeśli przez ostatnie lata nie miałeś czasu grać, ale teraz chcesz wrócić do świata konsol, możesz być nieco zdezorientowany. Sytuacja na rynku gier jest wyjątkowa: niska dostępność konsol w sklepach, podwyższone ceny gier, coraz liczniejsze abonamenty - wszystko to generuje masę pytań. Jaka konsola do gier jest najlepsza? Która najbardziej opłacalna? Która ma najlepsze gry? Spokojnie, staramy się odpowiedzieć na wszystkie kwestie.

Mój poradnik pozwoli wybrać najlepszą konsolę na święta, w oparciu o wiele rozmaitych kryteriów: cenę, dostępność, opłacalność, katalog gier na wyłączność, jakość wykonania, funkcje dodatkowe i wiele, wiele więcej. Dzięki temu dopasujesz nowy sprzęt do własnych preferencji oraz potrzeb, nie kupując kota w worku.

REKLAMA

Konsola do gier na święta: zależy mi na możliwie tanim oraz opłacalnym sprzęcie

xbox series s zamiast ssd do ps5 class="wp-image-1904603"
Xbox Series s

W kategorii opłacalności jeden produkt nie ma sobie równych. To Xbox Series S. Urządzenie kupimy za 900 - 1200 złotych. Jego dostępność w sklepach jest stosunkowo wysoka, zwłaszcza na tle bezpośredniej konkurencji. Chociaż Xbox Series S jest względnie tani, urządzenie uruchamia wszystkie najnowsze produkcje i będzie to robić przez wiele kolejnych lat. To sprzęt najnowszej generacji, który wystarczy na długo.

Zaletą Xboksa Series S jest nie tylko jego niska cena, ale również możliwość korzystania z abonamentu Game Pass. Ten kosztuje 60 złotych za miesiąc. Na pierwszy rzut oka sporo, ale kiedy weźmiesz pod uwagę benefity programu, cena wyda się niezwykle korzystna. Game Pass oferuje dostęp do kilkuset (!) gier. W tym dużych, świeżo wydanych produkcji Ubisoftu oraz EA, a także każdej serii Microsoft Studios, wliczając w to świetną Forzę czy poprawne Halo.

Drugie miejsce na skali opłacalności zajmuje Nintendo Switch. Urządzenie jest względnie tanie. I chociaż gry Nintendo trzymają ceny, ich ponowna odsprzedaż w Polsce okazuje się niezwykle łatwa, ze względu na bardzo aktywny rynek wtórny w naszym kraju. Kupowanie gier za 259 złotych, przechodzenie ich i odsprzedawanie ze stratą na poziomie kilkudziesięciu złotych to standard.

TOP:

 1. Xbox Series S
 2. Nintendo Switch
 3. Xbox Series X
 4. PlayStation 5

Konsola na święta: zależy mi na najlepszych grach na konsolową wyłączność

 class="wp-image-1938419"
PlayStation 5

Jeśli od ceny ważniejsza jest jakość, zestawienie ulega dużemu przetasowaniu. Od lat to Sony jest uznawane za wydawcę najlepszych gier. Zwłaszcza tytułów dla jednego gracza. Takie serie jak God of War, Marvel's Spider-Man, Horizon, Uncharted czy The Last of Us nie mają sobie równych. Dlatego decydując się na PS5, zyskujemy dostęp do najlepszych tytułów na rynku. Absolutnej śmietanki. Do tego dzięki wstecznej kompatybilności na PlayStation 5 możemy również ograć najlepsze produkcje z PS4.

W tej generacji konsol równie udaną bibliotekę na wyłączność oferuje Switch. Hybrydowa konsola Nintendo może liczyć na prawdziwy wysyp wspaniałych gier. Zelda z otwartym światem, imponujące rozmachem Xenoblade Chronicles, taktyczny Fire Emblem, zręcznościowe Mario, uroczy Kirby, wydawane maszynowo Pokemony czy wymagający Metroid - jest w co grać. Switch oferuje najlepszą bibliotekę gier Nintendo od lat. Do tego istnieje dłużej na rynku niż PS5, dzięki czemu takich produkcji na konsolową wyłączność jest więcej.

TOP:

 1. PlayStation 5 (jakość+) i Nintendo Switch (jakość oraz ilość)
 2. Xbox Series S oraz Xbox Series X

Konsola na święta: zależy mi na najlepszym wykonaniu i najciekawszych funkcjach

 class="wp-image-2525337"

Ocenę jakości wykonania można podzielić na sam sprzęt (hardware) oraz oprogramowanie (software). W obu tych kategoriach mamy odmiennych liderów. Pod względem oprogramowania zwycięzcą pozostaje Xbox. Co prawda konsole Series S oraz Series X nie oferują tak zrywnego i klarownego interfejsu jak PlayStation 5, ale za to ich systemy są znacznie bardziej otwarte. Uruchomimy na nich większą liczbę aplikacji. Przykładowo, wielu graczy zamienia swoje Xboksy w maszyny do emulacji starszych konsol.

Pod względem fizycznego sprzętu PlayStation 5 nie ma sobie równych. Sony rozbiło bank przy pomocy kontrolera DualSense, który jest nie tylko najlepszym padem w historii PlayStation, ale także przebija nawigacyjne rozwiązania Microsoftu, dotychczas uważane za najlepsze na rynku. PS5 oferuje także uniwersalną łączność bezprzewodową słuchawek przy pomocy adapterów USB, a także pozwala poszerzać pojemność o dyski wielu różnych producentów pamięci.

TOP (software):

 1. Xbox Series S i Xbox Series X
 2. PlayStation 5
 3. Nintendo Switch

TOP (hardware):

 1. PlayStation 5
 2. Xbox Series S i Xbox Series X
 3. Nintendo Switch

Konsola do gier na święta: zależy mi na czymś lekkim, casualowym, co nie pochłonie mnie na długie godziny

 class="wp-image-1888145"

Nintendo Switch może nie jest najmocniejszą konsolą na rynku, ale posiada wiele potężnych atutów. Wśród nich jest pełna mobilność oraz bezprzewodowość. Dzięki niej korzystam ze Switcha podczas wycieczki rowerowej, wrzucając konsolę do plecaka albo nerki na jednośladzie. Potem robię pół godziny odpoczynku w urokliwym miejscu i łapię Pokemony. Sprzęt doskonale spisuje się podczas podróży pociągami i samolotami. Jest dobrym towarzyszem podróży podczas urlopu oraz służbowej delegacji.

Do tego konsolę Nintendo Switch można podłączyć do telewizora, tak samo jak PlayStation 5 czy Xboksa Series. Dzięki walorowi mobilności to właśnie na Switchu spędziłem w 2022 roku najwięcej godzin, ze wszystkich możliwych konsol najnowszej generacji. Krótka sesja na hamaku, pod namiotem albo nawet w kawiarni: no uwielbiam.

Pozostając w temacie mobilności oraz małych gabarytów, Xbox Series S to bardzo kompaktowa konsola. Do tego lekka. Dlatego kilka razy zdarzało mi się wrzucać ten sprzęt do plecaka podczas wizyty na działce w letnie dni. Podłączaliśmy wtedy Xboksa do projektora, a następnie rzucaliśmy obraz na betonową ścianę budynku gospodarczego. Świetna sprawa. Oczywiście wciąż musimy mieć dostęp do gniazda sieciowego, w przeciwieństwie do Switcha ze swoim akumulatorem.

TOP:

 1. Nintendo Switch
 2. Xbox Series S
 3. Wszystko inne

Konsola na święta: zależy mi na czymś dla dziecka oraz nastolatka

 class="wp-image-2122959"

Już ma wstępie należy dokonać zasadniczego rozróżnienia: preferencje dotyczące gier wśród dzieci oraz nastolatków różnią się w sposób drastyczny. Najlepszą bibliotekę gier dla dzieci oferuje Nintendo, nawet mimo braku wsparcia dla języka polskiego w swoich produkcjach. Najlepsze tytuły dla Switcha są tworzone z myślą o graniu łączącym generacje. Dzięki temu gry są przystępne niezależnie od tego, czy masz kilka bądź kilkadziesiąt lat. To jak z bajkami Pixara. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie, niezależnie od wieku czy płci. Mario, Kibry, Pokemon - to wszystko marki Switcha idealnie trafiające do młodych graczy, dostępne tylko u Nintendo.

W tym miejscu warto zanotować, że PlayStation również oferuje niezły zestaw gier na konsolową wyłączność dla dzieci, wliczając w to powalające wizualnie Ratchet and Clank: Rift Apart, sympatycznego Sackboya oraz darmowe Astro Playroom.

W przypadku nastolatków modne są inne serie, np. Fortnite, FIFA, Apex Legends czy Call of Duty. Tutaj najlepiej sprawdzi się PlayStation lub Xbox. Na obu platformach są dostępne wszystkie czołowe serie lubiane przez masy nastoletnich graczy. Xbox Series ma przewagę w postaci Game Passa, dzięki któremu w starszą FIFA 22 można zagrać bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a nowsza FIFA 23 zostanie dodana do usługi po jakimś czasie.

TOP (dziecko):

 1. Nintendo Switch
 2. PlayStation 5
 3. Xbox Series S i Xbox Series X

TOP (nastolatek):

 1. Xbox Series S i Xbox Series X
 2. PlayStation 5
 3. Nintendo Switch

Jaka konsola do gier na święta? Zależy mi na najbardziej pożądanej, najmodniejszej konsoli 2022 roku

 class="wp-image-2552673"

To PlayStation 5 jest tym produktem, który znika ze sklepowych półek najszybciej. Mimo dwóch lat obecności na rynku, konsolę Sony wciąż bardzo trudno nabyć w cenie sugerowanej przez producenta, bez obfitego zestawu dodatkowych gier wymuszanego na zdeterminowanych klientach przez sieci sprzedaży, chcące zwiększyć przychody.

Gigantyczny popyt na PS5 to wypadkowa kilku elementów. Po pierwsze, Sony posiada najlepsze gry na konsolową wyłączność. Po drugie, sprzęt jest niezwykle wydajny. Po trzecie, PlayStation ma bardzo silną pozycję w Polsce, wielką bazę fanów, a także intensywne wsparcie po stronie bezpośredniego dystrybutora. Mieszanka sentymentu, profesjonalnego marketingu oraz świetnych, niedostępnych nigdzie indziej gier sprawia, że to PlayStation 5 pozostaje najbardziej pożądaną konsolą. Także pod choinkami.

REKLAMA

TOP:

 1. PlayStation 5
 2. Nintendo Switch OLED Model
 3. Xbox Series X
 4. Nintendo Switch
 5. Xbox Series S
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA