1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu?

Lokowanie produktu: BLIK

W dzisiejszych czasach codziennie słyszymy o kradzieżach pieniędzy z kont bankowych. Dlatego coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu? Znamy odpowiedź.

03.12.2022
17:01
problemy w bankach

Istnieje wiele metod kradzieży pieniędzy, na które narażamy się podczas korzystania z  bankomatu. Klasyczna połączona jest z fizyczną kradzieżą karty i przechwyceniem PIN-u, np. podczas podejrzenia go podczas wpisywania go na terminalu. Złodzieje często obserwują osoby, których zachowanie wskazuje na to, że nie stosują podstawowych środków bezpieczeństwa - np. nie zasłaniają wolną ręką panelu terminala podczas wpisywania kodu PIN. Przy pierwszej nadarzającej się okazji kradną fizyczną kartę, a następnie wypłacają za jej pomocą pieniądze, dzięki podpatrzonemu wcześniej kodowi PIN.

bankomaty class="wp-image-2492349"

Drugą, a zarazem bardziej niebezpieczną metodą jest tzw. skimming. Przestępcy instalują na bankomacie specjalne urządzenie, którego zadaniem jest skanowanie karty w celu pozyskania kluczowych informacji takich jak jej numer, data ważności i kod CVV/CVC. Drugie urządzenie rejestruje cyfry wpisywane na klawiaturze terminala. Może to być kamera, a czasem jest to specjalna nakładka na klawiaturę, która zapamiętuje użytą kombinację cyfr. Przechwytując kartę fizycznie, przestępcy są w stanie zrobić jej kopię i wypłacić pieniądze z konta ofiary. Często transakcja ma miejsce za granicą, co zmniejsza ryzyko wpadki.

Wbrew pozorom to nie są odosobnione wypadki. Według danych NBP w 2021 r. dokonano 172 tysięcy kradzieży pieniędzy z konta na skutek użycia karty płatniczej. Łączna suma utraconych pieniędzy to około 57 milionów złotych.

Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem?

Należy pilnować karty, zasłaniać ręką klawiaturę, a przed skorzystaniem z bankomatu dokładnie go obejrzeć, żeby mieć pewność, że jego wygląd nie budzi podejrzeń. Znam jednak o wiele lepszy sposób. Jest nim wypłata przy użyciu kodu BLIK - szybka, wygodna, a do tego intuicyjna. Nie trzeba mieć przy sobie karty, wystarczy telefon, na którym jest zainstalowana aplikacja naszego banku. Na wyświetlaczu bankomatu wybieramy opcję wypłata BLIK, zostajemy poproszeni o wybór kwoty, a następnie o podanie sześciocyfrowego kodu BLIK wygenerowanego w mobilnej apce bankowej. W tej samej aplikacji transakcję dodatkowo potwierdzamy za pomocą kodu PIN, dzięki czemu mamy pewność, że nikt nie wypłaci pieniędzy bez naszej wiedzy i zgody.

blik-jak-placic-za-zakupy-telefonem-nfc class="wp-image-1924502"

Bezpieczeństwo to zaleta BLIKA

Jednorazowe kody BLIK generowane w aplikacji bankowej są bezpieczne, a do tego są ważne tylko dwie minuty, więc nie da się ich złamać. Ponadto dochodzi zabezpieczenie samego smartfona kodem PIN, odciskiem palca albo skanem twarzy. Dzięki tak wieloetapowej weryfikacji nasze pieniądze są bezpieczne. Ale oprócz bezpieczeństwa BLIK ma również inne zalety.

Wygoda może być hasłem reklamowym BLIKA

Szukanie portfela albo co gorsza - luźno trzymanej karty w torbie czy w spodniach nie jest ani miłe ani szybkie. Tymczasem z telefonem praktycznie się nie rozstajemy, a mnogość aplikacji sprawia, że możemy wyjść z domu bez portfela i w pełni korzystać z naszych pieniędzy. Może głupio się przyznawać, ale zdarzyła mi się kiedyś sytuacja, że chciałem zapłacić za zakupy w sklepie, a okazało się, że kartę zostawiłem w domu, bo wcześniej z niej korzystałem przy zakupach w internecie. Odkąd jest BLIK, karta głównie leży bezpieczna w portfelu, bo zwyczajnie nie mam potrzeby jej używać. Dodatkowym bonusem jest to, ze w moim banku wypłaty BLIK są bezprowizyjne, a te za pomocą karty nie. W takiej sytuacji wybór jest więc prosty – BLIK i nic więcej! 

Tekst powstał we współpracy z Polskim Systemem Płatności, właścicielem marki BLIK

Lokowanie produktu: BLIK
Najnowsze