REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Uwaga na fake newsy na temat Przewodowa. NASK podpowiada, jak weryfikować informacje

Sytuacje kryzysowe są pożywką dla dezinformacji. NASK ostrzega przed fałszywymi informacjami w związku z wydarzeniami w Przewodowie i przypomina o zasadach, które pomagają chronić się przed fake newsami. Warto z nich korzystać.

16.11.2022
17:32
Uwaga na fake newsy na temat Przewodowa. NASK podpowiada, jak weryfikować informacje
REKLAMA

Wydarzenia w Przewodowie uruchomiły lawinę fałszywych informacji w mediach społecznościowych. NASK pisze, że jego analitycy zidentyfikowali „wiele wątków narracyjnych, które nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi ustaleniami w sprawie Przewodowa i noszą cechy manipulacji i dezinformacji.”.

REKLAMA

Państwowa instytucja stojąca zajmująca się cyberbezpieczeństwem zwraca uwagę, że w związku z sytuacją kryzysową należy zachować czujność i powściągliwość w reakcjach na przeczytane w mediach społecznościowych treści. 

W jaki sposób weryfikować informacje w sieci?

NASK podaje kilka sprawdzonych sposobów, które powinny być stosowane nie tylko w obliczu sytuacji nadzwyczajnych, ale również na co dzień.

Jak zatem weryfikować prawdziwość informacji? Zacytujmy komunikat NASK:

  • Korzystaj z oficjalnych źródeł informacji. Są nimi m.in. rządowe serwisy gov.pl oraz ich oficjalne konta w mediach społecznościowych.
  • Porównuj informacje w różnych kanałach. Jeżeli masz wątpliwości co do prawdziwości informacji, sięgaj co najmniej do kilku źródeł.
  • Nie ufaj anonimowym, bezosobowym profilom w mediach społecznościowych.
  • Przy sprawdzaniu informacji korzystaj z przeglądarek internetowych, które w wynikach wyszukiwania podają na wysokich miejscach znane i sprawdzone źródła informacji.
  • Zwracaj uwagę na poprawność językową i jakość zdjęć umieszczanych w komunikatach medialnych. Materiały pochodzące z niewiarygodnych źródeł zazwyczaj odznaczają się dużą liczbą błędów oraz złymi, nieadekwatnymi i często zmanipulowanymi fotografiami.

NASK podaje również adres e-mail, na który możemy zgłaszać przypadki dezinformacji. To: informacja@nask.pl.

Fake Newsy są plagą sieci społecznościowych.

Pod koniec ubiegłego roku Eurostat podał dane dotyczące obecności fałszywych informacji w sieci. W 2021 r. 47 proc. osób w wieku od 16 do 74 lat zamieszkujących Unię Europejską spotkało się z nieprawdziwymi lub wątpliwymi informacjami. Tylko 23 proc. osób weryfikowało źródła. Przypomnijmy, że działo się to w przededniu wojny, po wybuchu której zanotowano wzmożoną obecność fake newsów w sieci, dlatego czekamy na kolejny dane z Eurostatu z bieżącego roku.

REKLAMA

Trudno być również optymistą, czytając świeży raport „Konsumpcja treści Generacji Z”, który przygotowała agencja badawcza WiseRabbit. Wynika z niego, że 93 proc. badanych w wieku 15 – 25 lat czerpie wiedzę głównie z YouTube’a (93 proc.), Facebooka (90 proc.), Instagrama (82 proc.) i TikToka (74 proc.). Badani łączą wiarygodność źródeł z ich popularnością (43 proc.) oraz długością korzystania z niego. Tylko 37 proc. deklaruje weryfikację treści.

Media społecznościowe nie ułatwiają weryfikacji treści. Np. Twitter po przejęciu przez Elona Muska boryka się z potężnymi problemami nie tylko wizerunkowymi, ale również związanymi z wiarygodnością. Wystarczy przypomnieć, że nowe mechanizmy pozwalały na zweryfikowanie się przez fałszywe konta podszywające się pod znane organizacje (np. Nintendo), o oficjalnych kontach Jezusa Chrystusa nie wspominając.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA