Ależ to wspaniała konstrukcja. Nowy chiński teleskop słoneczny to 313 anten
Nic tak bardzo nie działa na wyobraźnię miłośnika astronomii jak anteny radiowe wycelowane w niebo. Teleskop optyczny to teleskop optyczny, może zobaczyć piękne obiekty kosmiczne. Wycelowana w niebo czasza radioteleskopu prowokuje do myślenia, że być może odbierze ona sygnał od obcych. Chiński Solar Radio Telescope prowokuje właśnie takie myśli.
Nie mamy tu jednak do czynienia z radioteleskopem, który służy do prowadzenia nasłuchu z przestrzeni kosmicznej. Wbrew pozorom Daocheng Solar Radio Telescope zlokalizowany na równinach prowincji Syczuan służy do obserwowania Słońca.
Czym jest Radioteleskop Słoneczny Daocheng?
Mamy tutaj do czynienia z potężnym pierścieniem o obwodzie 3,14 km, składającym się z zatrważającej liczby 313 czasz o średnicy 6 metrów każda.
Głównym zadaniem radioteleskopu będzie obserwowanie rozbłysków słonecznych oraz koronalnych wyrzutów masy, które - jeżeli skierowane są w stronę Ziemi - grożą burzami słonecznymi i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej, astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i stacji Tiangong, a czasami nawet dla systemów energetycznych i elektronicznych na powierzchni Ziemi. Obserwacje prowadzone za pomocą radioteleskopu pozwolą astronomom monitorować pogodę słoneczną i wydawać ostrzeżenia o zbliżającej się burzy słonecznej.
Obserwatorium aktualnie przechodzi złożony proces kalibracji i testów i powinno rozpocząć pracę w czerwcu 2023 roku. Warto zauważyć, że radioteleskop Daocheng nie będzie służył jedynie astronomom z Państwa Środka. Jakby nie patrzeć przez część doby, astronomowie świata zachodniego nie mają z Ziemi dostępu do widoku na Słońce, bowiem znajdują się po nocnej stronie Ziemi. Dzięki chińskiemu radioteleskopowi astronomowie będą mogli zbierać dane także i wtedy kiedy trwa dzień w Chinach, tym samym wypełniając istotną lukę w danych.