REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Ależ to wspaniała konstrukcja. Nowy chiński teleskop słoneczny to 313 anten

Nic tak bardzo nie działa na wyobraźnię miłośnika astronomii jak anteny radiowe wycelowane w niebo. Teleskop optyczny to teleskop optyczny, może zobaczyć piękne obiekty kosmiczne. Wycelowana w niebo czasza radioteleskopu prowokuje do myślenia, że być może odbierze ona sygnał od obcych. Chiński Solar Radio Telescope prowokuje właśnie takie myśli.

30.11.2022
19:27
Rozgrzali do 160 milionów stopni Celsjusza. Chińczycy zrobili sztuczne słońce i jest mocniejsze niż prawdziwe
REKLAMA

Nie mamy tu jednak do czynienia z radioteleskopem, który służy do prowadzenia nasłuchu z przestrzeni kosmicznej. Wbrew pozorom Daocheng Solar Radio Telescope zlokalizowany na równinach prowincji Syczuan służy do obserwowania Słońca.

REKLAMA

Czym jest Radioteleskop Słoneczny Daocheng?

Mamy tutaj do czynienia z potężnym pierścieniem o obwodzie 3,14 km, składającym się z zatrważającej liczby 313 czasz o średnicy 6 metrów każda.

Głównym zadaniem radioteleskopu będzie obserwowanie rozbłysków słonecznych oraz koronalnych wyrzutów masy, które - jeżeli skierowane są w stronę Ziemi - grożą burzami słonecznymi i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej, astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i stacji Tiangong, a czasami nawet dla systemów energetycznych i elektronicznych na powierzchni Ziemi. Obserwacje prowadzone za pomocą radioteleskopu pozwolą astronomom monitorować pogodę słoneczną i wydawać ostrzeżenia o zbliżającej się burzy słonecznej.

REKLAMA
 class="wp-image-3023904"

Obserwatorium aktualnie przechodzi złożony proces kalibracji i testów i powinno rozpocząć pracę w czerwcu 2023 roku. Warto zauważyć, że radioteleskop Daocheng nie będzie służył jedynie astronomom z Państwa Środka. Jakby nie patrzeć przez część doby, astronomowie świata zachodniego nie mają z Ziemi dostępu do widoku na Słońce, bowiem znajdują się po nocnej stronie Ziemi. Dzięki chińskiemu radioteleskopowi astronomowie będą mogli zbierać dane także i wtedy kiedy trwa dzień w Chinach, tym samym wypełniając istotną lukę w danych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA