REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Biogazownia karmiona "wszystkim" daje tyle ciepła, co 800 ton węgla. Działa w Polsce

Jest w stu procentach ekologiczna. Zamiast 800 ton węgla rocznie, wykorzystuje to, co ludziom jest już niepotrzebne. "Ciepło jest efektem ubocznym" – mówią naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

24.11.2022
20:27
ogrzewanie w domu
REKLAMA

Innowacyjna biogazownia o mocy elektrycznej 499 kW i cieplnej 560 kW w gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie dostarcza ciepło do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków uniwersyteckiego gospodarstwa doświadczalnego.

REKLAMA

Instalacja produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskano by ze spalenia 800 ton węgla rocznie

Zamiast węgla, system napędzany jest m.in. odchodami zwierzęcymi i innym rodzajem biomasy rolniczej. Całość jest przerabiana w energię elektryczną i ciepło, a końcowym produktem jest także materiał nawozowy. Jak mówią naukowcy: "rewelacyjnej jakości".

- Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami – wyjaśnił prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego, w Polsce mogłoby powstać 10-12 tysięcy podobnych biogazowni, które byłyby w stanie zasilać ekologicznym i tanim ciepłem okolicznych mieszkańców.

Uniwersytet Przyrodniczy pracuje także nad pozyskiwaniem biometanu z bioodpadów, nad biowodorem i pozyskiwaniem energii z biomasy.

REKLAMA

- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest liderem nowych technologii dla sektora bioenergii – mamy już w tym obszarze wymierne sukcesy, ale i ogromny potencjał, który będziemy rozwijać – uważa rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.

Jak pisał Karol Kopańko na łamach Bizblog.pl, potencjał biogazu mógłby pomóc Polsce w odejściu od konwencjonalnych źródeł energii – zwłaszcza, że już teraz jesteśmy unijnym liderem w produkcji obornika (blisko 100 mln t rocznie). Póki co to jednak Niemcy produkują z biogazu ponad 37 razy więcej energii, choć to Polska ma o ok. 1,5 mln ha większą powierzchnię wykorzystywaną rolniczo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA