REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Zabójcy bunkrów dla Polski. Nasz kraj kupuje potężne bomby

Polska kupuje potężną precyzyjną broń zdolną niszczyć bunkry i schrony. Agencja Uzbrojenia, która prowadzi zakupy dla Wojska Polskiego, ogłosiła przetarg na zakup 120 precyzyjnych bomb penetrujących o masie od 226 do 2050 kg.

19.10.2022
15:18
Zabójcy bunkrów dla Polski. Nasz kraj kupuje potężne bomby
REKLAMA

Jak informuje serwis ZBiAM Agencja Uzbrojenia otrzymała już zgłoszenia ze strony trzech potencjalnych dostawców. Są to polskie firmy Cenzin Sp. z o.o. i Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. oraz izraelski Rafael Advanced Defense System Ltd..

REKLAMA

W przypadku polskich podmiotów w grę wchodzi pośrednictwo między producentami oraz zamawiającym. Z kolei izraelska firma ma w swojej ofercie rodzinę kierowanych bomb Spice, które na życzenie mogą być dostarczone w konfiguracji broni penetrującej.

Agencja Uzbrojenia poszukuje również dostawcy 300 kierowanych bomb GBU-12. GBU-12 Paveway II to zaliczana do broni precyzyjnego rażenia amerykańska bomba lotnicza naprowadzana laserowo  zbudowana na bazie bomby Mk 82. Masa pocisku to 362 kg.

 class="wp-image-2508039"
GBU-12 Paveway II

Zabójcy bunkrów

Pogromca bunkrów lub zabójca bunkrów (z ang. Bunker buster) to rodzaj amunicji przeznaczonej do penetracji celów utwardzonych lub zakopanych głęboko pod ziemią, takich jak bunkry i schrony wojskowe.

Bomby tego typu mają niezwykle mocną konstrukcję. Przebijają one żelbeton i eksplodują dopiero wewnątrz bunkra powodując niewyobrażalne wprost zniszczenia.

Aby zdać sobie sprawę z mocy tych bomb, warto podać przykład testów amerykańskiej GBU-28, która zrzucona na cel przebiła 6,7 m zbrojonego betonu i nadal zachowała wystarczającą energię kinetyczną, aby wbić się na 1,6 km w głąb ziemi.

Matka wszystkich bomb

Podczas operacji Pustynna Burza w 1991 r. okazało się, że alianci potrzebują bomb zdolnych do niszczenia bunkrów, jednak żadne z sił powietrznych NATO nie posiadało takiej broni na swoim wyposażeniu. 

W ciągu zaledwie 28 dni stworzono ją wykorzystując do tego celu stare 8-calowe (203 mm) lufy artyleryjskie, które posłużyły za ich korpus. Bomby te ważyły ​​ponad dwie tony, ale zawierały tylko 293 kg materiału wybuchowego. Bomby były naprowadzane laserowo i zostały skatalogowane jako Guided Bomb Unit-28 (GBU-28). Bez problemu radziły sobie z grubymi ścianami schronów.

 class="wp-image-2508048"
GBU-28

Przykładem rosyjskich bomb tego typu jest KAB-1500L-Pr. Jest w stanie przeniknąć 10–20 m ziemi lub przebić 2 m żelbetu. Bomba waży 1500 kg przy czym 1100 kg to materiał wybuchowy. Jest kierowana laserowo i ma teoretycznie dokładność uderzenia wynoszącą 7 m.

Stany Zjednoczone dysponują obecnie serią specjalistycznych bomb do niszczenia bunkrów. Wśród nich są GBU-28 o wadze 2000 kg, GBU-24 Paveway III ważące 1000 kg, GBU-27 Paveway III o wadze 910 kg.

Najpotężniejszymi bombami są amerykańska GBU-43/B często "Matką wszystkich bomb" (MOAB) o wadze 8600 kg. Jedna z takich bomb została zrzucona 13 kwietnia 2017 r. na kompleks jaskiń Państwa Islamskiego w prowincji Nangarhar w Afganistanie. Było to pierwsze operacyjne użycie tej bomby. Dwa dni później rzecznik afgańskiej armii powiedział, że uderzenie zabiło 94 bojowników. MOAB nie jest jednak bronią penetrującą.

 class="wp-image-2507997"
Bomba GBU-43/B MOAB

MOAB jest najpotężniejszą bombą konwencjonalną kiedykolwiek używaną w walce, mierzoną wagą materiału wybuchowego. Siła wybuchu jest porównywalna z najmniejszymi taktycznymi głowicami atomowymi, takimi jak amerykański pocisk M-388 z czasów Zimnej. Amerykanie posiadają 15 takich bomb.

REKLAMA

Jeszcze większa od niej jest GBU-57. Bomba opracowana przez Northrop Grumman i Lockheed Martin ma masę 13600 kg. USA zamówiły 20 takich bomb. Są one przeznaczone typowo do niszczenia bunkrów i schronów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA