REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Czarna dziura pożarła gwiazdę. Dwa lata później wciąż męczy ją niestrawność

W 2018 r. astronomowie obserwowali jak czarna dziura rozrywa na strzępy gwiazdę, która przypadkiem za bardzo się do niej zbliżyła. Skutki tego zdarzenia zauważono dopiero dwa lata później.

16.10.2022
13:16
czarna dziura
REKLAMA

Kiedy jakaś przypadkowa nieszczęsna gwiazda wędrująca przez przestrzeń kosmiczną za bardzo zbliży się do czarnej dziury, macki grawitacyjnej tej drugiej mogą ją rozerwać na strzępy. W takiej sytuacji szczątki gwiazdy zaczynają krążyć wokół czarnej dziury, tworząc z czasem wokół niej swoisty dysk materii (tzw. dysk akrecyjny), który stopniowo ruchem spiralnym opada za horyzont zdarzeń do wnętrza czarnej dziury.

REKLAMA

Czasami jest jednak tak, że w ciągu kilku pierwszych tygodni czy miesięcy po rozerwaniu gwiazdy, pewne niestabilności materii we wnętrzu dysku akrecyjnego sprawiają, że część tworzącej go materii wyrzucana jest na zewnątrz z ogromną prędkością, zupełnie tak jakby czarnej dziurze się odbiło podczas zbyt łapczywego pożerania gwiazdy. Do takich zdarzeń dochodzi w ok. 20 proc. zdarzeń tego typu. W przypadkach, w których do takiego wyrzutu materii nie dochodzi w ciągu kilku miesięcy, astronomowie rozpoczynają obserwacje i poszukiwania innych obiektów tego typu.

Spóźniona gwiezdna czkawka

W 2018 roku astronomowie zaobserwowali jak 650 milionów lat świetlnych od Ziemi czarna dziura rozrywa gwiazdę, która przypadkiem się do niej za bardzo zbliżyła. Tak jak w wielu tego typu przypadkach, szczątki gwiazdy uformowały dysk materii stopniowo opadającej na czarną dziurę. W tym przypadku jednak do żadnego wyrzutu plazmy z dysku akrecyjnego nie doszło. Nawet kiedy już zaprzestano uważnych obserwacji tego obiektu, to regularnie prowadzone przeglądy całego nieba także nie rejestrowały tam żadnych zmian. Do czasu.

W 2020 roku dwa lata po rozerwaniu gwiazdy, z otoczenia czarnej dziury ku zaskoczeniu astronomów w przestrzeń kosmiczną wyrzucony został zaskakująco jasny strumień plazmy. Analiza wykazała, że plazma z dysku akrecyjnego poruszała się z prędkością bliską połowie prędkości światła.

Czytaj dalej:

Wyjaśnienie tych obserwacji stanowi nie lada problem, bowiem prawie na pewno czarna dziura w ciągu poprzednich dwóch lat nie rozerwała żadnej innej gwiazdy. Wychodzi zatem na to, że wyrzut plazmy związany jest z gwiazdą rozerwaną całe dwa lata wcześniej. Jak na razie jednak nie wiadomo dlaczego do wyrzutu doszło z takim opóźnieniem.

Warty rozważenia jest jeszcze jeden problem. Skoro astronomowie zwykle w takich przypadkach zaprzestawali monitorowania czarnych dziur po kilku miesiącach, to nie wiadomo jak często omijały ich te wyrzuty opóźnione o kilka lat. Zupełnie możliwe jest, że do takiej spóźnionej „czkawki” czarnej dziury dochodzi znacznie częściej. Możliwe zatem, że astronomowie postanowią w najbliższym czasie jeszcze raz przyjrzeć się danym obserwacyjnym regionów, w których obserwowano już przypadki rozerwania gwiazd przez czarne dziury. W ten sposób dałoby się ustalić jak długo czarne dziury odczuwają niestrawność po gwiezdnej wyżerce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA