REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Robili grę przez 40 lat. Możesz w nią zagrać za darmo

Prace nad tekstową grą przygodową Ferret zostały rozpoczęte w 1982 roku. Jej twórcy dopiero w 2022 roku ogłosili definitywne zakończenie dalszego rozwijania swojego tytułu. Tym samym gra znajdowała się w produkcji od 40 lat.

11.10.2022
5:55
Robili grę 40 lat
REKLAMA

Przyjęło się uważać, że Beyond Good and Evil 2 to gra z najdłuższym czasem w tzw. aktywnej produkcji. Tytuł Ubisoftu blednie jednak na tle tekstowej gry przygodowej Ferret, której twórcy zakończyli prace w 2022 roku. Nie byłoby w tym nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że ich początek przypada na 1982 rok. Oznacza to, że tytuł był rozwijany przez 40 lat. Co prawda nie była to aktywna produkcja, lecz cztery dekady ulepszania swojego dzieła to i tak niesamowity wyczyn.

REKLAMA
 class="wp-image-2491458"
Przed wami Ferret z 1982 roku. Imponujący, prawda?

Ferret zaczął być tworzony w 1982 roku, jako poboczny projekt pracowników amerykańskiego Data General.

Firma od lat 60 zajmowała się produkcją komputerów, a ich pierwszym masowym produktem była miniaturowa jednostka Data General Nova: 16-bitowy komputer który znalazł dziesiątki tysięcy nabywców, okazując się znacznym komercyjnym sukcesem. Nova była skierowana do średniego biznesu, znajdując szerokie zastosowanie, od szpitali po centra rachunkowe. Sukces był na tyle duży, że firma otworzyła filie w kolejnych krajach, pracując nad jeszcze szybszymi maszynami.

Jedną z takich filii był brytyjski UK Systems Division. To właśnie pracownicy tej placówki - którzy dokładnie, nie wiadomo po dziś dzień, pragną pozostać anonimowi - stworzyli grę Ferret. Doskonale rozumiem ich potrzebę pozostania w cieniu. Gdybym pisał jedną z największych gier przygodowych w historii podczas pracy, także wolałbym, aby mój szef o tym nie wiedział. Nawet po latach.

 class="wp-image-2491455"
"Miniaturowy" komputer Data Generał Nova (centralna część). Źródło

Podpisywany jako "Ferret Authors", twórczy kolektyw wydawał kolejne aktualizacje swojej tekstowej przygodówki na długo po premierze gry, a także na długo po zamknięciu Data General w 1999 roku. Przykładowo, w 2009 roku Ferret doczekał się pełnoprawnej premiery na - proszę się nie śmiać - MS DOS. Dwa lata później tytuł otrzymał naprawdę dużą aktualizację zawartości wprowadzającą nowe obszary, zagadki oraz przedmioty. Wszystko nieustannie od kolektywu "Ferret Authors".

Teraz, w 2022 roku, Ferret otrzymał finalną aktualizację. Włącznie z pełnym, "reżyserskim" zakończeniem.

W ten sposób Ferret - chociaż w gruncie rzeczy nieznany - wyrasta na najdłużej wspieraną grę wideo przez tych samych autorów. Rozbudowywany od 1982 do 2022 roku, tytuł jest jednym z najbardziej imponujących pod względem zawartości. Gracze znajdują w nim prawie 1800 obszarów do zbadania oraz 3500 przedmiotów do wykorzystania oraz przeanalizowania.

REKLAMA

Jak wiele przygodówek z tamtego okresu, również Ferret zaczyna się bardzo klasycznie. Gracz budzi się w ciemnym pomieszczeniu, zdezorientowany i nieświadomy otaczającego go świata. Ten przeszedł przez apokaliptyczny kataklizm, a jednym z naszych celów jest odnalezienie innych ocalałych. O ile ktokolwiek przeżył. Tytuł możecie bezpłatnie pobrać z tego miejsca.

O Ferret - oraz innych zapomnianych przez świat grach przygodowych - przypomina twórca bloga Renga in Blue. Jason Dyer z Arizony postawił sobie wyjątkowy cel zagrania we wszystkie wydane przygodówki, w kolejności chronologicznej. Jason jest na etapie ogrywania Ferreta, dzieląc się własnymi odkryciami oraz postępami przy pomocy swojej strony internetowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA