REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

PlayStation Stars dzieli graczy na lepszych i gorszych. Więcej kupujesz, jesteś pierwszy w kolejce

Program lojalnościowy PlayStation Stars został uruchomiony na rynkach azjatyckich. Do połowy października trafi również do Stanów oraz Europy. Posiadacze konsol PlayStation w Japonii nie są jednak zachwyceni jednym z pomysłów.

29.09.2022
18:35
PlayStation Stars dzieli graczy na lepszych i gorszych. Fani oburzeni
REKLAMA

PlayStation Stars to program lojalnościowy dla użytkowników konsol PlayStation, pozwalający zbierać specjalne punkty oraz zdobywać wirtualne przedmioty kolekcjonerskie, w formie brył 3D widocznych w profilu gracza. Zbierane punkty można wymieniać na nagrody, w tym doładowania portfela PS Store. W podobny sposób działają np. monetki na Nintendo Switchu, pozwalając nieco urwać z ceny kupowanych produkcji cyfrowych.

REKLAMA

Rzeczy do zbierania, doładowania portfela, wyzwania - PlayStation Stars zapowiada się naprawdę dobrze. Niestety, Sony postanowiło wyjść znacząco przez szereg, chcąc nagrodzić najbardziej aktywnych uczestników programu specjalnymi przywilejami. To nie spodobało się wielu posiadaczom konsol PlayStation na rynkach azjatyckich, którzy od dzisiaj mogą testować PS Stars na własnych kontach.

PlayStation Stars zapewnia pierwszeństwo w kolejce do obsługi technicznej utytułowanym członkom programu.

Uczestnicy programu lojalnościowego będą mogli zdobywać (a także tracić) rangi, podejmując określone akcje. Zdobywanie trofeów, realizacja specjalnych wyzwań oraz dokonywanie zakupów w PS Store - m.in. te czynności sprawiają, że ranga gracza może wzrosnąć. Mamy do czynienia z połączeniem zaangażowania z elementem finansowym, co rodzi naturalne obawy o sprawiedliwość takiego systemu.

Użytkownicy z wysokimi rangami będą przesuwani na początek kolejki do wsparcia technicznego. To jeden z benefitów programu PlayStation Stars, o czym można przeczytać w publikacji na oficjalnym blogu PlayStation. Oznacza to, że osoby grające mniej oraz zostawiające mniej środków w PS Store będą traktowane gorzej przez obsługę klienta niż utytułowani uczestnicy programu. To dzielenie graczy na lepszych i gorszych, nie tylko w oparciu o stopień zaangażowania, ale również kryterium finansowe.

Co to jest PlayStation Stars? class="wp-image-2261319"

Graczom azjatyckim się to nie spodobało i kompletnie mnie to nie dziwi.

Sony wybrało najmniej właściwą grupę odbiorców, jeśli chodzi o ten konkretny benefit PlayStation Stars. Społeczeństwa azjatyckie - w przeciwieństwie do nas - wykazują wysoki współczynnik kolegialności, a stosunkowo niski poziom indywidualizmu. W takim środowisku dzielenie graczy na lepszych i gorszych, w obrębie tej samej platformy, to proszenie się o krytykę.

Japończycy nie są zadowoleni z podejścia Sony, o czym dali znać w mediach społecznościowych. Gracze z Azji zwracają uwagę na fakt, że dostęp do obsługi klienta oraz wsparcia technicznego powinien być taki sam dla każdego posiadacza PlayStation, bez tworzenia dodatkowej usługi premium dla osób kupujących minimym cztery gry - tyle trzeba nabyć, by zyskać maksymalną rangę programu PS Stars na określony czas. Zdaniem części Japończyków proces powinien być wręcz odwrotny: priorytetowy dostęp do wsparcia powinni mieć nowi użytkownicy, ponieważ właśnie oni najgorzej znają sprzęt oraz system.

REKLAMA

Nie wiadomo, czy w przypadku programu dla Stanów i Europy Sony również zdecyduje się na oferowanie benefitu pierwszeństwa w kolejce do wsparcia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA