REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowy model PS5 oficjalnie. Konsola Sony jest już w pierwszych sklepach, jest wyraźna różnica

Do sklepów trafił nowy model PlayStation 5, oznaczony numerami CFI-1202. Konsola PS5 CFI-1202 różni się od swojego poprzednika masą. Już samo to wskazuje, że Sony zadecydowało się dokonać kolejnej modyfikacji architektury wewnątrz urządzenia.

29.08.2022
15:00
Nowy model PS5 nieoczekiwanie w sklepach. Jest duża zmiana
REKLAMA

To już drugie istotne odświeżenie konsoli PlayStation 5 od momentu jej premiery w 2019 roku. Urządzenie Sony właśnie pojawiło się na sklepowych półkach w nowej wersji. Niespotykany wcześniej wariant PS5 dostrzeżono w sieciach RTV AGD działających na terenie Australii, ale niebawem sprzęt pojawi się w pozostałych krajach świata. Również w Polsce. Warto poczekać na nową wersję urządzenia?

REKLAMA

PlayStation 5 CFI-1202 - nowa wersja konsoli doczekała się zmian. Wyparowało pół kilo podzespołów

Nowe PS5 w wersji CFI-1202 jest dystrybuowane w dwóch wariantach: napędowym CFI-1202A oraz pozbawionym czytnika CFI-1202B. Obie wersje urządzenia wyróżniają się na tle poprzedników obniżoną masą. Jeśli zestawiać wagę nowych modeli z premierowymi edycjami PlayStation 5, różnica masy wynosi aż pół kilograma. To naprawdę dużo.

PS5 CFI-1202A z napędem waży 3,9 kilograma, wobec 4,5 kilo dla wersji z 2019 roku. PS5 bez napędu waży 3,4 kilograma, wobec 3,9 kilo dla wersji z 2019 roku. W obu przypadkach mówimy więc o przynajmniej pół kilogramowym odchudzeniu sprzętu do grania. Skąd bierze się ta różnica i dlaczego nowe konsole Sony są odczuwalnie lżejsze?

 class="wp-image-2344422"
PS5 CFI-1202 w wersji bez napędu. Zawartość opakowania. Źródło: Press-Start

Najprawdopodobniej chodzi o optymalizację kosztów produkcji. Sony zapewne oszczędza na surowcach

Konsole PS5 CFI-1202 właśnie trafiły na konsumencki rynek. Co za tym idzie, niebawem trafią w ręcę specjalistów, którzy rozłożą urządzenia na części pierwsze, sprawdzając różnice co do śrubki. Nim otrzymamy tego typu analizy, najbardziej prawdopodobnym strzałem wydaje mi się system chłodzenia. Radiatory są produkowane z aluminium oraz miedzi. To metale mające istotny udział w finalnej cenie masowo produkowanego urządzenia. Dlatego Sony mogło zmniejszyć wymiary rozpraszacza ciepła.

Japońska korporacja już wcześniej zdecydowała się na taki zabieg, znacząco zmniejszając rozmiar radiatora w nowej wersji PlayStation 5 z 2021 roku. Wtedy - mimo początkowej paniki i krytyki Sony w mediach internetowych - okazało się, że mniejsze rozpraszacze ciepła są równie skuteczne co oryginalne warianty. Czasem nawet skuteczniejsze. Dlatego jeśli PS5 CFI-1202 faktycznie otrzyma mniejszy radiator, nie powinno to negatywnie wpłynąć na działanie urządzenia z perspektywy potencjalnego nabywcy.

REKLAMA

Odchudzone, a jednak droższe. PlayStation 5 nie wytrzymało inflacyjnej presji

Mimo optymalizacji procesu produkcji, Sony i tak zdecydowało się podnieść cenę PS5 na wybranych rynkach. Podwyżka to pochodna rosnących kosztów prowadzenia działalności: od cen podzespołów po logistykę towarów. Najwięksi rynkowi rywale twórców PlayStation 5, czyli Nintendo oraz Microsoft, nie zdecydowali się na podobny ruch, dzięki czemu ceny konsol Xbox Series oraz Nintendo Switch nie powinny wzrosnąć. Zwiększyła się za to cena świetnych gogli dla graczy Oculus Quest 2 i to znacząco.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA