REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Bezpieczeństwo

Jaki komunikator wybrać? Raport FBI mówi jasno: skasuj Messengera, WhatsAppa i iMessage. Co nam zostało?

Jaki komunikator internetowy wybrać? Może coś z listy najpopularniejszych aplikacji? Według FBI właśnie tych najpopularniejszych powinniśmy zdecydowanie unikać, przynajmniej jeśli zależy nam na prywatności i bezpieczeństwie.

31.08.2022
22:22
Jaki komunikator wybrać? FBI wskazało najbezpieczniejszy
REKLAMA

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze porównało najpopularniejsze komunikatory dostępne na rynku. Dla użytkowników WhatsAppa, Messengera czy iMessage od Apple'a mamy niedobrą wiadomość - źle wybraliście. Sprawdź, jaki komunikator jest najlepszy, jeśli cenisz prywatność i bezpieczeństwo rozmów.

REKLAMA

Zastanawiasz się, czy warto korzystać z Messengera, czy może lepiej przesiąść się na WhatsAppa? A może myślisz, że korzystając z iMessage, dokonałeś najlepszego wyboru? Do sieci trafił dokument FBI, który porównuje popularne komunikatory i wskazuje, jaki z nich jest najlepszy, a właściwie najbezpieczniejszy.

Zazwyczaj korzystamy z komunikatorów, które najbardziej nam odpowiadają. Jednakże warto zwrócić uwagę, na ile owe komunikatory są bezpieczne. Najpopularniejsze aplikacje do komunikacji nie zapewniają nam tego bezpieczeństwa. Dlatego zobacz, z którym spośród tych szyfrowanych komunikatorów, powinno się pozostać na dłużej.

Na ile bezpieczne są szyfrowane komunikatory? Jakie informacje mogą z nich uzyskać służby? Na to pytanie odpowiada dokument FBI, pozyskany przez organizację non-profit zajmującą się transparentnością amerykańskiego rządu.

Dzięki staraniom organizacji Property of the People FBI udostępniło dokument pokazujący szczegółowo, jakie dane federalne biuro śledcze jest w stanie uzyskać od operatorów poszczególnych usług. Nie są to informacje nowe; dzięki rozlicznym procesom sądowym na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy dość jasno ustalić, które komunikatory są naprawdę bezpieczne, a które tylko się za takie podają. Teraz jednak otrzymujemy oficjalne szczegóły, które mogą stanowić podstawę wyboru najbezpieczniejszego komunikatora.

Jaki komunikator wybrać? Który jest najlepszy? WhatsApp, Messenger, a może coś innego?

Lista FBI obejmuje 9 komunikatorów:

 • iMessage
 • Line
 • Signal
 • Telegram
 • Threema
 • Viber
 • WeChat
 • WhatsApp
 • Wickr
 class="wp-image-1956467"
Źródło: The Record

Tutaj jednak przyjrzymy się tym, które są popularne w Polsce. Jaki jest najlepszy? Spośród szyfrowanych komunikatorów powszechnie wykorzystywanych w naszym kraju najmniej odporny na wezwania służb jest WhatsApp. Na wezwanie FBI WhatsApp może udostępnić ograniczoną zawartość wiadomości. Jeśli służby będą miały wezwanie sądowe, usługa może udostępnić podstawowe informacje o użytkownikach. W razie nakazu przeszukania WhatsApp udostępnia też książki kontaktowe, w których znajdują się dane celu. WhatsApp przekazuje również informacje billingowe o źródle i miejscu docelowym wiadomości, gromadzone co 15 minut.

Drugi od końca uplasował się komunikator Apple’a, iMessage. Na życzenie służb Apple może udostępnić ograniczoną zawartość wiadomości, zaś na wezwanie sądowe podstawowe informacje o użytkownikach. Na mocy artykułu 18 USC §2703(d) sąd może zażądać od Apple’a wglądu w kontakty wyszukiwane przez obiekt postępowania na przestrzeni ostatnich 25 dni. Apple nie udostępnia informacji billingowych w żadnej formie, ale na mocy nakazu przeszukania może udostępnić kopię zapasową urządzenia będącego obiektem działań służb.

Signal nie przekazuje służbom treści wiadomości. Co najwyżej czas i datę rejestracji konta użytkownika oraz ostatni czas, w którym użytkownik logował się w usłudze.

Jak używać komunikatora Signal?

Telegram z kolei nie przekazuje służbom zawartości komunikatora w żadnej formie. Jedynym wyjątkiem od tej reguły Telegram może przekazać IP i numer telefonu użytkownika wyłącznie w przypadku potwierdzonego podejrzenia o terroryzm.

Szukasz bezpiecznego komunikatora internetowego? Nie znajdziesz go w popularnych usługach

Pisaliśmy o tym po wielokroć, lecz zawsze warto o tym powtarzać – jeśli szukasz bezpiecznego komunikatora, z całą pewnością nie będzie nim żaden z tworów oferowanych przez Facebooka. Ani Messenger, ani nawet szyfrowany WhatsApp nie zapewniają pełnej ochrony danych. Zarówno jeśli chodzi o potencjalne ataki, jak i wydanie naszych danych służbom.

REKLAMA

Zestawienie udostępnione przez FBI kolejny raz potwierdza tylko, że spośród ogólnodostępnych komunikatorów do najbezpieczniejszych należą Signal i Telegram. Szkoda tylko, że nikt nie mówi, jak przekonać do tych komunikatorów swoich znajomych, żeby mieć z kim na nich rozmawiać.

Tekst oryginalnie opublikowany w grudniu 2021 r. Zaktualizowany w lutym 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA