Czy żarówki LED można często włączać? Jak to wpływa na pobór prądu i żywotność?
Jak częstotliwość włączania i wyłączania wpływa na żywotność i pobór prądu przez żarówki LED, zwykłe i halogenowe? Jakie są koszty użytkowania użytkowania żarówki LED?
W dobie kryzysu szukamy oszczędności wszędzie i żarówki nie powinny być tu wyjątkiem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę owianą wieloma mitami kwestię włączania i wyłączania żarówek oraz kosztów działania jednej żarówki.
Zgodnie z danymi GUS za rok 2018, średnio na jedno mieszkanie przypada około 17 żarówek różnego typu. Choć od lat na rynku przeważają żarówki typu LED, to nadal w ponad połowie polskich mieszkań z łatwością znajdziemy zwykłe. Te ostatnie, choć zostały wycofane na mocy regulacji unijnych, są nadal sprzedawane jako żarówki wstrząsoodporne, specjalistyczne czy też przemysłowe.
Najczęściej mówiąc o żarówkach w pomieszczeniach, myślimy o sypialniach, salonach czy kuchniach - miejscach, w których świecą one przez dłuższy czas. Jednak są miejsca, gdzie "pstryka" się często: łazienka, toaleta czy przedpokój. W świadomości społecznej utarły się pewne przekonania dotyczące częstotliwości włączania i wyłączania żarówek oraz przełożenia tego zjawiska na koszty eksploatacji. Ale jak jest naprawdę?
Czy żarówki LED można często włączać? Częstotliwość włączania i wyłączania a ich żywotność
Zacznijmy od wyjaśnienia różnicy działania tradycyjnej żarówki i najpopularniejszych obecnie żarówek LED. W zwykłych żarówkach za emitowanie światła odpowiada żarzący się drucik wykonany z wolframu - żarnik wolframowy. W przypadku żarówek LED źródłem światła jest dioda, w której skład wchodzi niebieska dioda elektroluminescencyjna i luminofor.
Za działanie żarówki LED odpowiada zjawisko elektroluminescencji: kiedy w żarówce obecny jest nadmiar energii, dioda zamienia ją w światło widzialne. Luminofor odpowiada za kolor światła, które w przypadku żarówek LED może przyjąć dowolną barwę, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek dających nam dobrze znana żółtą barwę.
Sposób działania jest kluczowy dla żywotności żarówki. Wynosi ona przeciętnie od około 1000 do 2000 tysięcy godzin dla tradycyjnych żarówek i od 30 tys. do 50 tys. godzin dla żarówek LED. Również ilości cykli włączania i wyłączania ma tu ogromne znaczenie, bo żarówki LED - ze względu na sposób działania - są w stanie wytrzymać ich znacznie więcej niż tradycyjna żarówka. Wniosek jest prosty: żarówki LED można często włączać.
Zobacz także:
Dla tradycyjnych żarówek "najniebezpieczniejszym" momentem jest "rozruch", który powoduje rozgrzanie wolframowego żarnika do temperatury 1727 stopni Celsjusza. Z tego samego względu, kiedy mamy do czynienia z przepaleniem się tradycyjnej żarówki, dzieje się to właśnie przy próbie włączenia.
W miejscach takich jak łazienki i toalety stosuje się zatem nie tylko żarówki LED, ale także halogenowe, które lepiej niż żarówki LED radzą sobie z dużą ilością cykli.
Ze wszystkich typów żarówek, te tradycyjne są najbardziej narażone na szybką degradację ze względu na częstotliwość włączania i wyłączania. Szacuje się, że liczba ich cykli włączania i wyłączania to około 3000 razy. Używa się ich przede wszystkim w miejscach o długim czasie oświetlania, a pomiędzy kolejnymi włączeniami odczekać powinno się minimum trzy minuty.
Żarówki LED i pobór prądu przy włączaniu
Na pewno przynajmniej raz w życiu każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem, że częste włączanie i wyłączanie żarówek LED powoduje większy pobór prądu.
W istocie, w przypadku wszystkich typów żarówek moment rozświetlenia (trwający od pół do dwóch sekund - zależnie od typu żarówki) jest momentem, w którym żarówka pobiera najwięcej energii. Jednakże każda minuta po rozświetleniu żarówki LED jest tańsza. I mówimy tu o znacznej oszczędności, bowiem żarówki LED - w porównaniu do tradycyjnych, świecących przez ten sam okres czasu, zużywają nawet do 85 proc. mniej energii.
Tu oglądasz: Czy ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera prąd?
Ile prądu pobiera żarówka i ile kosztuje godzina świecenia?
To ile prądu pobiera i ile kosztuje nas godzina świecenia żarówką, nie jest tajemnicą. Ilość pobranego prądu zależy od mocy i czasu pracy żarówki - pierwszą wartość producent podaje zawsze na opakowaniu produktu, natomiast druga jest liczbą zmienną, zależną od naszych potrzeb.
To ile kosztuje godzina świecenia zależy od dwóch wartości: wcześniej wspomnianej ilości pobranej mocy oraz kosztu jednostkowego. Do obliczeń wykorzystamy wszystkie cztery wartości oraz wzór na pracę prądu.
Przykład: żarówka o mocy 15 W świeci przez 4 godziny:
- P = 15 W = 0,015 kW - moc żarówki.
- t = 4 h - czas świecenia.
- k = 0,77 zł /kWh - koszt jednostkowy.
- W = P * t - wzór na pracę prądu.
Ilość pracy prądu obliczymy ze wzoru W = P * t, który w tym przypadku wygląda następująco:
W = 0,015 kW * 4h
Praca prądu w tym przypadku wynosi 0,06 kW. Jeżeli pomnożymy tę wartość przez k, otrzymamy całkowity koszt prądu potrzebnego dla przykładowej żarówki o mocy 15 W
0,06 kWh * 0,77 złotych = 0,0462 zł.
Podane wartości są przykładowe.
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 30.08.2022 roku