REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. RTV

Ile prądu zużywa granie na konsoli? Ile kosztuje tryb stand-by?

Rosnące ceny prądu każą się zastanowić nad tym, czy nie powinniśmy szukać oszczędności. Czy tryb stand-by w konsoli wpływa na zużycie energii elektrycznej? A ile kosztuje samo granie? Sprawdziłem to w praktyce.

05.02.2022
11:25
Xbox Keystone
REKLAMA

Niedawno sprawdziłem, ile zapłacimy za prąd podczas oglądania telewizji. Roczny koszt energii elektrycznej za oglądanie telewizji na nowoczesnym telewizorze może wynosić ok. 200 zł.

REKLAMA

A co z drugą popularną rozrywką, czyli gamingiem? W dzisiejszych realiach grają wszyscy, od uczniów po ich rodziców, od piekarzy po szefów korporacji, od Amerykanów po Azjatów. Ile zapłacimy za tę przyjemność, pomijając samą cenę gier i konsol?

Odpowiedź na to pytanie może brzmieć wyłącznie: to zależy. Ceny energii elektrycznej rosną, ale do obliczeń przyjąłem moją stawkę, która jest dość reprezentatywna. Mam podstawową taryfę mieszkaniową. Ma ona jednolitą cenę, bez obniżek w nocy czy w weekendy. Końcowy koszt, biorąc pod uwagę wszystkie opłaty stałe i przesyłowe, w tym opłatę za licznik, wynosi:

 • 1 kWh kosztuje 0,7576 zł.

To dość standardowa cena prądu w Polsce w 2022 r. według danych Rachuneo:

Jedna kWh (kilowatogodzina) prądu kosztuje aktualnie 0,72 – 0,80 zł. W 2021 r. było to 0,69 - 0,78 zł, w 2020 0,64 – 0,73 zł, a w 2019 0,57 – 0,65 zł. Oznacza to, że cena prądu wzrosła od 2019 roku o około 38%. Warto wiedzieć, że dokładna cena za 1 kWh energii elektrycznej zależy od tego, w którym regionie Polski mieszkasz. Podane stawki odnoszą się do całego kraju i taryfy G11, a także uwzględniają koszt dostarczenia prądu i zużywanej energii.​

Ile kosztuje prąd niezbędny do grania na konsoli?

 class="wp-image-2024566"

Konsole w zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych są podstawowym sprzętem do grania. W Polsce też stają się coraz popularniejsze. Aby policzyć koszt grania na konsoli, musimy uwzględnić dwa sprzęty: telewizor oraz samą konsolę. Zacznijmy od tego pierwszego.

Mam raczej standardowy telewizor 4K Samsung NU8002 z 2018 r. w rozmiarze 55 cali. Pobór mocy tego telewizora waha się w przedziale 42 W do wartości maksymalnej 112 W. Aby pomiar był wiarygodny i miarodajny, zmierzyłem watomierzem rzeczywiste zużycie energii w czasie jednej godziny grania.

Ile prądu zużywa telewizor w ciągu godziny:

 • zużycie energii przez telewizor LED 4K 55": 0,082 kWh na godzinę. Koszt 0,0621 zł
 • zużycie energii przez wyłączony telewizor na czuwaniu: ok. 0 kWh

Przejdźmy teraz do konsoli, którą w moim przypadku jest Xbox Series S. To konsola najnowszej generacji, a więc sprzęt dość energooszczędny. Jest to najmniejszy przedstawiciel bieżącej generacji konsol. Ile prądu zużywa Xbox Series S w ciągu godziny grania?

 • zużycie energii przez Xbox Series S: 0,072 kWh na godzinę. Koszt 0,0545 zł

Prąd zużywamy nawet kiedy nie gramy.

Widać to zwłaszcza na przykładzie trybu instant-on w konsoli. Jest to tryb pozwalający na szybkie wybudzenie sprzętu. Od razu po wzięciu pada do ręki, możemy zacząć granie w miejscu, w którym je skończyliśmy. Tryb instant-on pozwala też aktualizować bez naszego zaangażowania gry w tle, dzięki czemu kiedy zasiądziemy przed konsolą, wszystko będzie aktualne i nie będziemy musieli tracić czasu na pobieranie i instalowanie poprawek. Dodatkowo instant-on jest wymagane do włączania trybu Remote Play.

A zatem, ile kosztuje tryb instant-on?

 • Xbox Series S w trybie wyłączonym: zużycie 0,008 kWh na dobę. Koszt 2,21 zł rocznie,
 • Xbox Series S w trybie Instant-on: zużycie 0,198 kWh na dobę. Koszt 54,57 zł rocznie.

Podsumujmy: ile kosztuje granie na konsoli?

Jedna godzina włączonego telewizora to koszt 0,0621 zł. Jedna godzina pracy Xboxa Series S to 0,0545 zł. A zatem koszt godziny grania to 0,1166 zł. Niewiele, prawda? Zgadza się, ale spójrzmy jak wyglądają te rachunki kiedy gramy godzinę dziennie:

 • tydzień grania po godzinie dziennie: 0,81 zł
 • rok grania po godzinie dziennie: 42,56 zł
REKLAMA

Do tego należy też dodać koszt prądu, który zużywa konsola w trybie instant-on, kiedy nie gramy. Jak policzyliśmy, jest to 54,57 zł rocznie. A zatem gracz grający godzinę dziennie po roku zapłaci za tę przyjemność 97,13 zł. Tyle wyniesie opłata za zużytą energię, choć pamiętajmy, że są to obliczenia robione na początku lutego 2022 r. Możemy się spodziewać, że te kwota będzie sporo wyższa po podwyżkach cen energii, które na przestrzeni roku dotkną właściwie każdego.

Dodatkowo więcej zapłaci gracz korzystający z potężniejszych konsol, czyli Xbox Series X czy PlayStation 5. Nie wspominam nawet o graczach pecetowych, choć w ich wypadku trudno przewidywać stawki, bo komponenty różnią się bardzo drastycznie poborem energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA