REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Ponad 500 ofiar z całej Polski. Na fałszywe rachunki do opłacenia nabiera się wielu z nas

Gang z Olsztyna na swoim koncie miał ponad 500 ofiar z całej Polski. Zatrzymano 8 osób i już postawiono im prawie 2 tys. zarzutów. To nie jest jedyna udana akcja policji w ostatnim czasie - cyberprzestępcy nie mogą czuć się bezkarnie.

12.07.2022
19:12
Fałszywe rachunki do zapłacenia
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce. Listy najlepszych ofert znajdziesz tutaj.

Z ustaleń śledczych wynika, że sprawcy działając na terenie Olsztyna i pobliskich miejscowości od stycznia do sierpnia 2020 roku wyspecjalizowali się w pozyskiwaniu nielegalnych dochodów poprzez popełnianie przestępstw za pośrednictwem sieci - informuje olsztyńska policja.

REKLAMA

Każdy członek gangu miał swoje specjalne zadanie

Wszystko zaczynało się od zwykłej wiadomości informującej o rzekomej niedopłacie. Ofiara chcąc spłacić "dług" wchodziła na fałszywą stronę, która przypominała witrynę banku. Dzięki temu złodzieje byli w stanie przejmować hasło i login do banku.

To oczywiście nie wystarczyło do wyczyszczenia konta. Jednak kiedy ofiara potwierdziła SMS-em dodanie podstawionego rachunku do zaufanych odbiorców - myśląc, że akceptuje przelew z zaległością - przestępcy mieli prostą drogę do kradzieży środków.

Śledczy ustalili także, że podejrzani założyli szereg fikcyjnych sklepów internetowych - przeważnie ze sprzętem AGD i RTV. W grupie działały też osoby, które wypłacały pieniądze z bankomatów.

Nie zostało to sprecyzowane, ale niewykluczone, że przy okazji takich wypłat korzystano również z tzw. metody na Blika.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, w tym 27- i 28-latce oraz sześciu mężczyznom w wieku od 25 do 70 lat zawierający łącznie 1875 zarzutów.

Obejmują one udział w zorganizowanej grupie przestępczej, włamania na konta bankowe pokrzywdzonych i wykonywanie operacji bez zgody właścicieli kont, oszustwa przy sprzedaży fikcyjnych towarów, ,,pranie brudnych pieniędzy”, posiadanie środków odurzających czy uzyskiwanie pożyczek bankowych przy wykorzystaniu przejętych bezprawnie danych osobowych. Za te przestępstwa grozi im kara do 14 lat pozbawienia wolności. Cześć z nich w przeszłości była już karana za podobne przestępstwa i będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy - wyjaśnia policja.

Skala działań tej grupy pokazuje, jak skuteczne są, wydawałoby się oczywiste, przekręty

Tymczasem co chwila ktoś traci spore pieniądze. Policja na swoich stronach informuje o 35-letni mieszkańcu powiatu strzeleckiego, który stracił 64 tysiące złotych. Wszystko zaczęło się właśnie od SMS-a informującego o rzekomej niedopłacie.

Na szczęście czasami są szczęśliwe zakończenia. Leszczyńscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który wziął udział w oszustwie dokonanym na 85-letniej mieszkance Leszna. Złodziej próbował okraść kobietę metodą "na policjanta".

Pod namową telefonującego oszusta kobieta spakowała do reklamówki swoje oszczędności oraz złotą biżuterię, warte ponad 40 tysięcy złotych i przekazała je pod swoim domem nieznanemu mężczyźnie.

Mężczyznę udało się złapać już następnego dnia. Przekręt jednak jest bardzo skuteczny. Tylko w ostatnich dniach mieszkaniec Lubina przelał fałszywemu policjantowi 100 tys. zł w trzech transzach.

Bardziej świadomi użytkownicy łapią się za głowę, nie wierząc, że to możliwe. Oszuści stosują sprytne manipulacyjne sztuczki. W tym przypadku złodziej przekonywał ofiarę, że może potwierdzić całą sytuację - wystarczy, że wykręci numer alarmowy.

Ofiara wpisała "997"

REKLAMA

Tyle że wcześniej nie rozłączyła połączenia z oszustem. Drugi głos w słuchawce udawał innego funkcjonariusza, który potwierdził, że pieniądze są zagrożone, więc natychmiast trzeba je przelać na podane konto, by w ten sposób ochronić oszczędności.

"Nie wierzmy w żadne telefoniczne historie o zagrożonych pieniądzach na kontach i konieczności ich zabezpieczenia, czy przekazania. Każdy podobny telefon od 'policji' czy 'banku' prosimy od razu przerwać, wciskając czerwoną słuchawkę, a następnie osobiście stawić się w danej placówce i zweryfikować to, co usłyszeliśmy. Tylko w ten sposób możemy ustrzec się przed wyłudzeniem pieniędzy" - przypomina policja.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA