REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Na ich widok uronicie łezkę nostalgii. Nokia ma nowe telefony dla fanów retro

Nokia właśnie pokazała trzy nowe telefony. Aż sprawdziłem datę w kalendarzu, bo gdyby nie kilka detali, zdradzających współczesne rozwiązania, zacząłbym się obawiać, że ktoś wsadził mnie do maszyny Capsule Corp i wysłał dwadzieścia lat w przeszłość.

13.07.2022
20:44
Nokia ma nowe telefony dla fanów retro
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce. Listy najlepszych ofert znajdziesz tutaj.

Z jakiegoś przedziwnego powodu HMD Global, czyli obecny właściciel legendarnej marki Nokia, doszedł do wniosku, że tym, czego Millenialsi i Gen Z naprawdę potrzebują, są telefony potrafiące tyle, co nic. To nie żart, Raun Forsyth, VP Design z HMD Global w oficjalnej informacji prasowej pisze tak:

REKLAMA

Ponieważ millenialsi stawiają na minimalizm, a pokolenie Z szuka bardziej zrównoważonej mody, podstawowe telefony stają się bardzo pożądane. Widzieliśmy to po sukcesie sprzedażowym naszej rodziny Originals.

Osobiście odnoszę wrażenie, że ktoś w Nokii pada ofiarą srogiego błędu poznawczego; owszem, może nowe-stare Nokie kupują ludzie młodzi, ale… nie kupują ich dla siebie, tylko dla swoich mam, dziadków i ciotek, którzy do dziś nie przekonali się do smartfonów, i chcą mieć telefon, który "po prostu dzwoni". No wiecie, taki "bez żadnych udziwnień".

Przyjmijmy jednak na chwilę, że HMD Global wie, co robi i nowe sprzęty istotnie spotkają się z ogromnym zainteresowaniem. Czym chce nas skusić Nokia?

Nokia 8210 4G wyciska łzy nostalgii.

Patrząc na ten telefon człowiek naprawdę ma wrażenie, że przeniósł się w czasie do 2002 r. i nie może się doczekać przerwy międzylekcyjnej, by pograć chwilę w popularnego snake’a. To by się zgadzało, bo pierwowzór nowej-starej Nokii zadebiutował u schyłku XX wieku. Oczywiście kultowy Snake również jest dostępny na Nokii 8210 4G, podobnie jak szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak łączność 4G i funkcja połączeń głosowych VoLTE. Mamy tu również odtwarzacz MP3, przewodowe radio FM i prowizoryczny aparat. Obsługa urządzenia odbywa się na 2,8-calowym wyświetlaczu przy użyciu fizycznych klawiszy, które wszyscy znają i kochają

Nokia 8210 4G class="wp-image-2259330"
Nokia 8210 4G

Nowa-stara Nokia może potrafi niewiele, ale przynajmniej jest tania. Urządzenie trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia w dwóch kolorach - niebieskim i czerwony - w cenie 375 zł.

To nie są składaki, których szukacie. Nokia 2660 Flip powstała z myślą o seniorach.

Podczas gdy entuzjaści nowych technologii wypatrują premier nowych składanych smartfonów, HMD Global prezentuje składany nie-smartfon. Nokia 2660 Flip została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o ludziach starszych, które mogą mieć problem z fizyczną obsługą urządzenia. Dlatego na ekranie 2,8” znajdziemy powiększony interfejs, żeby dobrze widzieć i dedykowany przycisk alarmowy, żeby móc jednym dotknięciem wezwać pomoc, gdy zdarzy się coś niedobrego. Przyciskiem możemy wezwać jednocześnie do 5 kontaktów. Pozostałe klawisze zaś są duże i wygodne, by ułatwić seniorom wybieranie numerów i pisanie SMS-ów.

 class="wp-image-2259324"

Przedstawiciele Nokii twierdzą jednak, że nowy telefon z klapką spodoba się nie tylko seniorom. Adam Ferguson mówi:

Nasze telefony z klapką zawsze okazywały się niezwykle popularne wśród seniorów, ale ostatnio obserwujemy, jak młodsi odbiorcy przejmują trend prostych telefonów, dzięki ich łatwej obsłudze, wyjątkowej trwałości i wydłużonej żywotności baterii. Nokia 2660 Flip to niezawodny towarzysz dla wszystkich grup wiekowych.

Nokia 2660 Flip trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia w trzech kolorach - czarnym, niebieskim i czerwonym - w cenie 349 zł lub 359 zł w zestawie ze stacją dokującą.

Nokia 5710 XpressAudio łączy stare z nowym.

Ten telefon jest przedłużeniem linii 5310, tyle że z większym akumulatorem, dedykowanymi klawiszami do sterowania dźwiękiem i łącznością 4G. Oczywiście jest to duchowy spadkobierca kultowej serii XpressAudio, który ma przemówić przede wszystkim do wyobraźni melomanów.

W jaki sposób Nokia ma jednak zamiar skusić współczesnych słuchaczy? Otóż ktoś wpadł na nietypowy pomysł, który w sumie bardzo mi się podoba - z telefonem zintegrowane zostały… słuchawki TWS, chowane i ładowane wewnątrz obudowy. Super patent, aż żal, że współczesne smartfony są zbyt smukłe, by podobne rozwiązanie wchodziło w grę. Mam tu tylko jeden zgrzyt - kto dziś słucha muzyki jednocześnie w MP3 i korzystając ze słuchawek Bluetooth? Jeśli już ktoś poczuwa się do oldschoolowej konsumpcji audio, to na całego - z własnymi plikami i słuchawkami przewodowymi. Bluetooth? Ha tfu!

REKLAMA
Nokia 5710 XpressAudio class="wp-image-2259327"
Nokia 5710 XpressAudio

Ci jednak, którym to nie przeszkadza, powinni być zadowoleni z propozycji od Nokii. Model 5710 XpressAudio trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia w dwóch kolorach - białym i czarnym - w cenie 375 zł. Patrząc na to, ile zwykle kosztują słuchawki bezprzewodowe, Nokia sprzedaje słuchawki z telefonem w gratisie.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA