REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nowe, poważne zarzuty przeciwko Huawei. Jest mowa o podsłuchiwaniu wojska

Huawei ma nowe, wizerunkowe kłopoty. Po skandalu związanym ze szpiegostwem w Polsce i wpisaniu na czarną listę przez Stany Zjednoczone, chiński koncern musi się zmierzyć z nowym problemem. A konkretniej, z poważnymi zarzutami postawionymi przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

25.07.2022
12:01
huawei putin współpraca
REKLAMA

Jak wynika ze śledztwa FBI, Huawei często i chętnie instalował swój sprzęt na masztach telekomunikacyjnych w pobliżu amerykańskich baz wojskowych. To przypadkowe powiązanie? Nie do końca. Jak wykazuje śledztwo, Huawei nie miał żadnego finansowego interesu w inwestowanie w infrastrukturę na amerykańskich terenach wiejskich i rolniczych, w pobliżu których owe bazy się znajdują. Wręcz było to dla giganta finansowo nieopłacalne. Mimo tego chińska firma chętnie szła na współpracę z amerykańskimi operatorami, szukającymi taniego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego.

REKLAMA

Czytaj też:

FBI dodaje też, że po analizie sprzętu telekomunikacyjnego Huawei, jaki był wykorzystywany do kierowania ruchem telefonii komórkowej u niektórych operatorów w Kolorado, Montanie, Nebrasce i Oregonie, specjaliści orzekli, iż ma on techniczne zdolności do zakłócania łączności w amerykańskich bazach wojskowych i do podsłuchiwania transmisji radiowych. Nie znaleziono żadnych dowodów, by urządzenia te były w ten sposób wykorzystywane. Co jednak niczego nie wyklucza.

Afera z Huawei. Oskarżają firmę o podsłuchiwanie amerykańskich wojsk.

- Nasz sprzęt funkcjonuje tylko w zakresie zatwierdzonym przez Federalną Komisję Łączności do celów komercyjnych. To oznacza, że nie ma technicznej możliwości odbioru zakresu przypisanego Departamentowi Obrony - jak skomentował Huawei w krótkim oświadczeniu dla CNN, które jako pierwsze poinformowało o sprawie. Śledczy FBI obstają jednak przy swoim.

Dodatkowo jak informuje Reuters, amerykański Departament Handlu prowadzi swoje własne śledztwo w sprawę możliwości podsłuchiwania lub zakłócania sygnałów radiowych do silosów rakiet balistycznych, a także do baz wojskowych. Departament nie poinformował jeszcze o swoich ustaleniach.

Stany Zjednoczone, jako mocarstwo gospodarczo i politycznie bezpośrednio rywalizujące z Chinami, znajduje się w stanie zbliżonym do zimnej wojny z Państwem Środka. Trzy lata temu, po wpisaniu Huaweia i ZTE na amerykańską czarną listę (amerykańskie firmy mają zakaz współpracy z podmiotami z tej listy), operatorzy komórkowi nadal korzystają z infrastruktury stworzonej przez tych producentów.

Federalna Komisja Łączności miała zapewnić operatorom fundusze na wymianę infrastruktury, ale nikt nie widział jeszcze ani dolara z tych pieniędzy. Całkowity koszt pozbycia się urządzeń ZTE i Huawei z amerykańskiej infrastruktury telekomunikacyjnej szacowany jest na 5,6 mld dol.

Oświadczenie Huawei Polska

REKLAMA

Przedstawiciel Huawei Polska przysłali redakcji oświadczenie w tej sprawie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA