REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Gry /
  5. Rankingi

Gry horror na PC. Oto najlepsze i najstraszniejsze produkcje

Kto o zdrowych zmysłach siada do komputera tylko po to, by czuć przerażenie? Gracze, oczywiście! A raczej grupa wariatów, która uwielbia horrory. Z myślą o nich przygotowaliśmy listę, naszym zdaniem, najlepszych gier na PC z tego właśnie gatunku.

31.07.2022
13:22
Gry horror na PC. Oto najlepsze i najstraszniejsze produkcje
REKLAMA

Najlepszy horror na PC? Gdy przystępowałem do pisania tego tekstu, skonsultowałem się z koleżankami i kolegami ze Spider’s Web, pytając o ich ulubione produkcje. Pierwsze odpowiedzi były żartobliwe: koszmar graczy na PC to BSOD Windowsa albo usunięcie save’a z dysku twardego. Szybko jednak się okazało, że niemal każdy ma co najmniej jedną grę na PC, która 1) jest świetna oraz która 2) faktycznie budzi przerażenie.

REKLAMA

Czytaj też:

Przedstawiamy zatem dziewięć gier na PC, które zdaniem zespołu Spider’s Web są najlepszymi horrorami. Kierowaliśmy się wyłącznie dwoma ograniczeniami. Gra musi być dostępna w legalnej sprzedaży i działać na nowoczesnych PC. To niestety eliminuje garść kultowych klasyków z czasów MS-DOS, ale kto wie - może i kiedyś zajmiemy się tematem retro-horrorów. Takich jak Phantasmagoria czy Sanitarium. Na dziś mamy coś, w co każdy gracz może zagrać bez większego wysiłku niemal od razu po lekturze niniejszego tekstu.

Gra horror. Resident Evil 2.

Temat zombie jest zdaniem wielu stanowczo zbyt mocno eksploatowany. Nieumarli przez to przestali być przerażający - jako stały i wszechobecny element popkultury czasem wręcz są przedstawiani w formie humorystycznego wątku. Komu się nie podoba ten stan rzeczy, zapraszam do powrotu do kultowego klasyka, jakim jest drugi Resident Evil. Powolne, nieustępliwe, żarłoczne zombie znów staną się przerażające, a sam Resident Evil 2 to również nadal bardzo dobra historia i świetna gra.

Dostępność: Steam. Wymagania rekomendowane przez twórców: Core i7-3770/FX-9590, 8 GB RAM, GeForce GTX 1060 / Radeon RX 480.

Horror na PC. SOMA.

Jeżeli ktoś kręci nosem, że w niniejszym zestawieniu nie pojawił się System Shock, swoją uwagę powinien skierować na grę SOMA. To gra z kamerą z pierwszej osoby. Awatar gracza trafia do ośrodka badawczego znajdującego się na dnie Atlantyku, opanowanego przez wrogą sztuczną inteligencję. Misja: uciec i nie dać się zabić. Atmosfera: niezwykle gęsta. A całość opatrzona jest wciągającymi mechanikami zagadek logicznych, eksploracji i survivalu.

Dostępność: Steam, GOG, Mac App Store. Wymagania rekomendowane przez twórców: Core i5 / FX 2,4 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX 480 / Radeon HD 5970.

Gra horror na PC. Alien Isolation.

Mimo że jestem fanem Obcego i powiązanego z nim uniwersum, byłem zbyt wrażliwy by grać w tę grę. Alien Isolation jest absolutnie przerażający. Gracz wciela się w rolę córki Ellen Ripley, która musi zmierzyć się z obcym. Jednym. Pojedynczy ksenomorf wystarczy jednak, by niejednokrotnie zapaskudzić noszoną bieliznę. Bezbronny gracz musi przetrwać w zamkniętej przestrzeni z morderczym potworem, wykorzystując do tego wyłącznie spryt i pomysłowość. Jakby tego było mało, Alien Isolation ma bardzo realistyczną oprawę i genialne algorytmy sztucznej inteligencji sterujące poczynaniami obcego.

Dostępność: Steam, Epic Games Store. Wymagania rekomendowane przez twórców: Phenom II X4 955 / Core 2 Quad Q9650, 8 GB RAM, Radeon R9 200 / GeForce GTX660.

Horror na PC. Doom 3.

Doom 3 to takie brzydkie kaczątko z punktu widzenia fanów tej serii gier. Radosna rozwałka piekielnych hord ustąpiła miejsca grze, która traktowała siebie bardzo na poważnie. Doom 3 nie jest dobrym Doomem. Jest za to świetnym horrorem, który niezwykle umiejętnie wykorzystuje dźwięk i światło do budowania unikalnej atmosfery ciągłego zagrożenia.

Dostępność: Steam. Wymagania rekomendowane przez twórców: Pentium IV 1,5 GHz / Athlon XP 1500+, 384 MB RAM, karta graficzna z 64 MB VRAM.

Najlepszy polski horror na PC. Blair Witch.

Ta gra nie znalazła się w niniejszym zestawieniu z patriotycznego obowiązku. Jest po prostu na tyle dobra, że bez wstydu może rywalizować z najlepszymi tytułami z innych krajów. Blair Witch, jak nietrudno się domyślić, nawiązuje do popularnego swego czasu filmu o podobnym tytule. Gracz wciela się w rolę funkcjonariusza policji, który ma rozwikłać zaginięcie młodego chłopca w lesie. Gracz będzie musiał się zmierzyć z tajemniczą, koszmarną siłą nawiedzającą ów las. A wszystko to z perspektywy pierwszej osoby.

Dostępność: Xbox, Steam. Wymagania rekomendowane przez twórców: Core i5-6500 / Ryzen 5 1600, 8 GB RAM, GeForce GTX 1070 / Radeon RX 590.

Najlepsze horrory na PC. F.E.A.R.

F.E.A.R. to hybryda wypełnionego akcją shootera i psychologicznego horroru. Zadaniem gracza - którego awatar wyszkolony jest w umiejętnościach nie tylko żołnierskich, ale i paranormalnych – jest odbicie z rąk terrorystów placówki badawczej pewnej korporacji z rąk terrorystów. Szybko się jednak okazuje, że prosta w założeniach misja ma drugie dno. A gracz będzie musiał się zmierzyć z potężnym przeciwnikiem o jeszcze potężniejszych parapsychicznych zdolnościach.

Dostępność: Steam. Wymagania rekomendowane przez twórców: Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM, Radeon 9800 Pro / GeForce 6600.

Jaki horror na PC? Amnesia: Rebirth.

To już druga gra w tym zestawieniu od studia Frictional Games (poprzednia to SOMA). Nic dziwnego, wyraźnie wiedzą co robią. Poprzednia gra z serii Amnesia została zresztą mianowana przez wiele prestiżowych publikacji branżowych jako najbardziej przerażająca gra wideo w historii, ale naszym zdaniem jej druga część jest jeszcze lepsza. Szczególnie z uwagi na mocną i koszmarną - w pożądanym tego słowa znaczeniu - fabułę. Choć nigdy nie poznałem jej zakończenia, nie byłem w stanie.

Dostępność: Steam, GOG, Epic Games Store. Wymagania rekomendowane przez twórców: procesor Core i5 / Ryzen 5, 8 GB RAM, GeForce GTX 680 / Radeon RX 580 / Intel Xe-HPG.

Dobry horror na PC. Slender: The Arrival.

Slender: The Arrival to rozwinięcie ciut starszego fenomenu Slendermana - amatorskiej gry niezależnej, która pochłonęła emocje milionów graczy na całym świecie. Gracz wciela się w Lauren, która odwiedza swoją przyjaciółkę. Gdy do niej dociera odkrywa, że dom jest pusty. Jedynymi wskazówkami są porozrzucane kartki, pozwalające rozwikłać kolejne zagadki. Co w tym przerażającego? Na gracza nieustannie poluje tytułowy Slenderman. Jakikolwiek kontakt z potworem, czy nawet samo spojrzenie na niego, kończy grę. Niepowtarzalna i nieustająca atmosfera zaszczucia, potęgowana przez sugestywną oprawę gry, może sprawić, że potem ów Slenderman będzie śnił się po nocach.

Dostępność: Steam. Wymagania rekomendowane przez twórców: czterordzeniowy procesor, 3 GB RAM, GeForce 260 / Radeon HD 4850

Jaki horror na PC? Outlast.

REKLAMA

W ostatniej, ale wcale nie najgorszej ze wszystkich, propozycji gracz wcieli się w rolę dziennikarza śledczego, który decyduje się zbadać historię pewnego szpitala dla umysłowo chorych. Ten jest pod kontrolą morderczych szaleńców, którzy zmasakrowali cały personel. Na samym początku gry awatar gracza wpada w pułapkę. Jak nietrudno się domyślić, zadaniem będzie wydostać się ze szpitala, przeżyć, a w międzyczasie zdobyć jak najwięcej informacji o wszystkim, co się wydarzyło. Zwłaszcza że intryga ma wiele warstw, a sama gra umiejętnie buduje prawdziwie przerażający klimat.

Dostępność: Steam. Wymagania rekomendowane przez twórców: czterordzeniowy procesor 2,8 GHz, 3 GB RAM, GeForce GTX 460 / Radeon HD 6850

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA