1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Branża motoryzacyjna wciąż poszukuje specjalistów, inżynierów i programistów. Sprawdź, co oferuje firma ZF

Lokowanie produktu: ZF

Jesteś świeżo upieczonym absolwentem kierunków technicznych albo informatycznych? Zobacz, czym zajmuje się firma ZF i dlaczego praca dla tego koncernu jest doskonałą okazją na zdobycie stabilnego, satysfakcjonującego zajęcia.

09.06.2022
8:53
ZF praca

Co jest najważniejsze dla młodych specjalistów, gdy szukają pracy? Odpowiedź „atrakcyjne wynagrodzenie” już od dawna nie oddaje całej prawdy. Owszem, konkurencyjna pensja i atrakcyjne benefity to nadal podstawa. Ale w dzisiejszych czasach i na obecnym rynku pracy liczą się też inne kwestie. Jakie dokładniej? Z jednej strony, chodzi o dzielenie wspólnych wartości z pracodawcą. Z drugiej, dla wielu osób ważne jest poczucie, że ich praca niesie ze sobą konkretną wartość i na przykład pozwala mieć realny wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądał świat. Zwłaszcza gdy mówimy o przedstawicielach branży inżynierskiej.

Pracodawcą, który oferuje tego typu możliwości, jest firma ZF

Dobra praca to nie tylko taka, w której dobrze się zarabia, ale i taka, którą się lubi i w której widzi się sens. W ZF można połączyć obydwie kwestie.

Czym zajmuje się to przedsiębiorstwo? Dwie litery są prawdopodobnie znane większości miłośników motoryzacji. Pełna nazwa działającej już od 107 lat firmy to ZF Friedrichshafen AG. Grupa ZF jest globalnym koncernem technologicznym, najbardziej znanym z produkcji części i rozwiązań do samochodów osobowych, ale to niejedyny obszar działalności firmy. ZF działa też w branży pojazdów użytkowych oraz dostarcza rozwiązania do przemysłu. Co więcej, oferuje kompleksowe produkty i oprogramowanie dla producentów pojazdów oraz dostawców usług transportowych.

 class="wp-image-2212173"

Technologia ZF umożliwia samochodom „myślenie”...

...a także „widzenie” i „działanie” („See. Think. Act”). O co dokładniej chodzi? Firma działa w czterech obszarach technologicznych. Pierwszy to sterowanie ruchem pojazdów. Drugi to zintegrowane bezpieczeństwo. Trzeci to zautomatyzowana jazda, a czwarty – elektromobilność. Rozwiązania ZF pozwalają na przyjemniejszą, bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska jazdę.

ZF praca class="wp-image-2212164"

Zakres działalności Grupy ZF w Polsce jest bardzo szeroki

ZF to niemiecka firma, ale jej działalność w Polsce jest bardzo rozbudowana. Wśród części i innych elementów, które są tu produkowane, można znaleźć m.in. pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, elektronikę, elementy układów kierowniczych, układów wspomagania hamulcowego, systemów hamulcowych pojazdów użytkowych czy elektroniki pojazdowej i systemów kontrolnych pojazdów użytkowych.

Poza tym, firma ZF prowadzi również sprzedaż części zamiennych. Niemal każdy kierowca spotkał się z takimi markami, jak Sachs, Lemforder, TRW czy Wabco. Oddziały firmy mieszczą się w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.

ZF praca class="wp-image-2212182"

To jeszcze nie wszystko, co robi firma ZF

Z punktu widzenia świeżo upieczonych inżynierów szukających atrakcyjnego pracodawcy, najciekawsze mogą być centra badawczo-rozwojowe firmy. W Polsce działają cztery takie centra, należące do globalnej sieci R&D Grupy ZF. Opracowują one rozwiązania technologiczne dla mobilności nowej generacji.

Gdzie – czyli w jakim mieście - szukać pracy w firmie? Coś dla siebie znajdą absolwenci kierunków technicznych, a także doświadczeni specjaliści z całego kraju. Przykładowo, Centrum Inżynieryjne w Bielsku-Białej projektuje mechatroniczne układy kierownicze oraz komponenty układów hamulcowych wraz z oprogramowaniem. Ponadto Centrum wytwarza prototypy oraz przeprowadza testy i walidacje akustyczne i mechaniczne dla elektrycznych układów sterowania pojazdami (ang. Electronic Power Steering Systems, EPS).

ZF praca class="wp-image-2212179"

Z kolei Centrum Inżynieryjne w Częstochowie projektuje i testuje samochodowe systemy bezpieczeństwa. Składa się z Działu Elektronicznego (tutaj m.in. tworzy się algorytmy i projektuje aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa, od poduszek powietrznych po kamery i radary), a także Działu Mechanicznego (projektowanie, inżynieria produktu, modelowanie czy testy). W Częstochowie od 2020 roku działa również bardzo nowoczesny zakład produkcyjny. Powstają tam najnowszej generacji kamery samochodowe S-Cam4.8 ze 100-stopniowym poziomym polem widzenia. Tego typu technologia pozwala rozwijać systemy wspomagania jazdy, takie jak hamowanie awaryjne (AEB) czy utrzymanie pasa ruchu (LKA – Lane Keeping Assistant).

Pracę Centrum Inżynieryjnego w Częstochowie wspiera Centrum z Łodzi

Zatrudnieni tam specjaliści i specjalistki działają na rzecz rozwoju aktywnych systemów bezpieczeństwa. Projektują je i testują. Zadaniem projektowanych rozwiązań jest zapobieganie wystąpieniu niebezpiecznych zdarzeń drogowych oraz wspieranie kierowcy w podejmowaniu decyzji na drodze. Inżynierowie ZF rozwijają systemy wizyjne i radarowe do samochodów osobowych i specjalistycznych czołowych, wiodących producentów na świecie.

Z kolei obszar działania Centrum Inżynieryjnego we Wrocławiu jest trochę inny. Tamtejsi eksperci rozwijają, konstruują i testują m.in. elementy pneumatycznego układu hamulcowego i zawieszenia ciężarówek, autobusów czy naczep.

ZF praca class="wp-image-2212167"

Firma ZF czeka na Twoje CV

Oprócz posad dla absolwentów, przewidziano także programy stażowe dla tych, którzy jeszcze studiują. Pierwszy z nich to tranZForm. Trwa piętnaście miesięcy i rozpoczyna się każdego roku w lipcu lub październiku. Ważnym elementem jest wsparcie mentora, który pomaga podopiecznym rozwijać zainteresowania i zdobywać doświadczenie.

Drugi program jest przeznaczony dla studentów i absolwentów kierunków związanych z IT. To IT Young Talents Development Program.

Co należy studiować lub ukończyć, by znaleźć staż lub pracę w ZF? Oprócz kierunków inżynierskich i elektrotechnicznych, firma chętnie zatrudnia absolwentów studiów ekonomicznych, informatycznych czy filologicznych. Firma działa w wielu obszarach i nie wszystkie z nich są bezpośrednio związane z motoryzacją. Jednym z nich jest szeroko pojęte IT. Centrum IT ZF w Polsce stanowi część globalnej struktury informatycznej firmy. Zatrudnia administratorów systemów, programistów, analityków biznesowych oraz menedżerów projektów w trzech lokalizacjach: Częstochowie, Gliwicach oraz Łodzi.

Praca w ZF to szansa na satysfakcjonujące zajęcie

Stabilne zatrudnienie, dobra pensja i przyjazne warunki pracy to jedno. Szkolenia i możliwości rozwoju to drugie. Trzecie – i być może najważniejsze - to możliwość realnego wpływania na rzeczywistość. Dzięki ZF samochody – i nie tylko - są po prostu lepsze i bezpieczniejsze. Można wracać do domu z poczuciem naprawdę dobrze wykonanej i potrzebnej pracy. To ważne.

Jeżeli zainteresowała cię praca w ZF: LINK do globalnej puli ogłoszeń, LINK do aktualnych ofert z Polski

Lokowanie produktu: ZF
Najnowsze