REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Poczuj, jak to jest być T z LGBT. Tell Me Why za darmo na Xboksy i pecety z okazji Pride Month

Microsoft rozpoczął Miesiąc Dumy od udostępnienia graczom świetnej gry studia Don't Nod. Tell Me Why na konsole Xbox za darmo jest opowieścią o młodym człowieku, który przeszedł korektę płci i powraca po latach do rodzinnego miasteczka. Gra pozwala poczuć, jak to jest być T z LGBT.

01.06.2022
18:07
Gra LGBT za darmo
REKLAMA

Tell Me Why jest stosunkowo świeżą grą, która wydana została przez Xbox Game Studios w 2020 r. Pierwotnie graczom udostępniane były kolejno trzy epizody, ale dzisiaj można wszystkie te odcinki odpalać już jeden po drugim. W centrum fabuły znajdują się tu bliźniaki, Tyler oraz Alyson, i to wokół nich budowana jest narracja.

REKLAMA

Czytaj też:

Twórcami tej wyjątkowej gry jest studio Don't Nod (a do niedawna Dontnod Entertainment). Deweloperzy znani są przede wszystkim za sprawą hitowego Life is Strange, w którym gracz mógł wcielić się w obdarzoną supermocami nastolatkę poszukującą swojej tożsamości. Tell Me Why to podobna opowieść, którą można zaliczyć do gatunku trójwymiarowych przygodówek typu point&click.

Tell Me Why, czyli T w LGBT

Gracz w Tell Me Why wciela się w Tylera, czyli mężczyznę, który w przeszłości przeszedł operację korekty płci. Programiści z Don't Nod nie byliby przy tym sobą, gdyby nie wyposażyli go w jakąś supermoc, którą w tym przypadku jest zdolność telepatii. Główny bohater potrafi wymieniać się myślami i emocjami ze swoją bliźniaczą siostrą, Alyson.

Gra pozwala graczom poczuć, jak to jest być Tylerem, który powraca do rodzinnego miasteczka na Alasce i po dekadzie rozłąki spotyka się ze swoją siostrą, by ponownie przyjrzeć się sprawie śmierci matki rodzeństwa. Do tego chociaż gra opowiada o czasach współczesnych, to już od samego początku uderza nas zaściankowość oraz ksenofobia, co jest powracającym motywem przez całą grę.

Podczas rozgrywki gracze będą mogli odkrywać kolejne wspomnienia rodzeństwa, które niektóre chwile zapamiętało nieco inaczej. Don't Nod chce tutaj zwrócić uwagę na fakt, że nasza pamięć bywa zdradliwa i nie powinniśmy jej w pełni ufać. To, które ze wspomnień pary rodzeństwa Tyler i Alyson zachowają na później, zależy od wyborów gracza.

Dzięki grze Tell Me Why gracze mogą przynajmniej spróbować poczuć, jak to jest być osobą po zabiegu korekty płci.

Oczywiście żadna gra wideo nie jest w stanie oddać w pełni tego, co czują osoby zaliczane do mniejszości, ale Don't Nod daje graczom możliwość, by przynajmniej spróbować wejść w buty Tylera. Nie zawsze jest to przyjemne uczucie - fabuła stawia głównego bohatera w bardzo niekomfortowych dla niego oraz gracza sytuacjach (i na szczęście nie robi tego z gracją słonia w składzie porcelany).

tell-me-why-lgbt-gra-za-darmo-dont-nod-xbox-pc class="wp-image-2202777"
Główni bohaterowie Tell Me Why: Alyson i Tyler
REKLAMA

Opowieść podzielona na trzy odcinki to zabawka na kilka wieczorów, którą polecam serdecznie każdemu - niezależnie od tego, czy należy do społeczności LGBT, czy też nie. Teraz jest zaś ku temu świetna okazja, bo Tell Me Why można teraz pobrać za darmo na konsole Xbox i pecety z okazji Pride Month, czyli tzw. Miesiąca Dumy, który potrwa przez cały czerwiec i upamiętnia zamieszki na Stonewall z czerwca 1969 r.

Warto przy tym dodać, że Tell My Why jest bodaj pierwszą grą z kategorii AAA, w której postać po zabiegu korekty płci pojawiła się na pierwszym planie - a do tego aktor, który dubbingował Tylera, również jest transpłciowym mężczyzną. W produkcji gry pomagały środowiska związane z osobami należącymi do społeczności LGBT, w tym organizacja GLAAD.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA