REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Sonda Lucy zmierzająca do Jowisza obserwuje zaćmienie Księżyca na Ziemi

Znajdująca się od siedmiu miesięcy w przestrzeni kosmicznej sonda Lucy, która zmierza w kierunku planetoid trojańskich Jowisza, z braku lepszego zajęcia postanowiła przyjrzeć się zaćmieniu Księżyca, które widoczne było z Ziemi kilka dni temu. Takiego nagrania jeszcze nie widzieliście.

23.05.2022
12:18
Sonda Lucy nagrała zaćmienie Księżyca na Ziemi. Zobacz wideo
REKLAMA
  • 16 maja 2022 r. mieszkańcy Ameryki mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.
  • To samo zaćmienie obserwowała z odległości stu milionów kilometrów sonda Lucy zmierzająca do planetoid trojańskich Jowisza.
  • To dopiero początek misji Lucy. Pierwsze spotkanie z planetoidą trojańską zaplanowane jest dopiero na 2027 rok.
REKLAMA

Obserwowane z powierzchni Ziemi całkowite zaćmienie Księżyca jest zawsze ciekawym wydarzeniem. W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, podczas zaćmienia Księżyca nie tracimy Księżyca z pola widzenia. Zmienia on natomiast kolor na czerwony. Dzieje się tak na skutek „odfiltrowania” promieniowania o innych barwach przez ziemską atmosferę. Do Księżyca dociera jedynie promieniowanie o największej długości fal w zakresie optycznym.

Całkowite zaćmienie Księżyca 16 maja 2022 r.

Zupełnie przypadkiem, dzięki sondzie Lucy, teraz mieliśmy okazję zobaczyć, jak to całe wydarzenie wygląda z przestrzeni kosmicznej. Zaledwie kilka dni temu, 16 maja 2022 r. całkowite zaćmienie Księżyca mogli podziwiać obserwatorzy znajdujący się w Ameryce Północnej i Południowej. Nie wiedzieli oni jednak, że całemu wydarzeniu przygląda się także sonda kosmiczna Lucy znajdująca się okrągłe 100 mln km dalej.

Aby wyobrazić sobie tę odległość, wystarczy przypomnieć, że Ziemia oddalona jest od Słońca o 150 mln km, a Mars zbliża się do Ziemi maksymalnie na odległość 57 mln km. Krótko mówiąc, sonda Lucy jest już naprawdę daleko od nas.

Sonda Lucy też patrzy na Księżyc

Aby zaobserwować zaćmienie, inżynierowie z zespołu misji Lucy zwrócili w kierunku Ziemi i Księżyca zwierciadło kamery L’LORRI i wykonali za jej pomocą 86 zdjęć, które następnie połączono w krótką animację.

Dzięki odległości dzielącej sondę od układu Ziemia-Księżyc, oba te obiekty udało się uchwycić w jednym kadrze mimo tego, że odległość między Ziemią a Księżycem wynosiła w tym momencie 360 000 kilometrów. Słońce znajdowało się poza kadrem po lewej stronie.

Na kilkusekundowym nagraniu widać, jak Księżyc po prostu znika w momencie zaćmienia, nawet mimo tego, że jego jasność i tak trzeba było podnieść, aby był widoczny jednocześnie z dużo jaśniejszą od niego Ziemią.

My dostaliśmy nietypowe i jedyne w swoim rodzaju nagranie zaćmienia Księżyca, a przy okazji zespół misji Lucy miał okazję przed rozpoczęciem właściwej części misji sprawdzić w boju procedury współpracy specjalistów od naprowadzania, nawigacji, badań naukowych oraz inżynierów odpowiedzialnych za poszczególne instrumenty badawcze. Same korzyści.

Jak wyglądają dalsze plany sondy Lucy?

Tymczasem sonda Lucy wraca do długiej i żmudnej podróży w kierunku Jowisza, choć póki co pozostanie jeszcze w naszym otoczeniu. Aby nabrać odpowiedniej prędkości do właściwej części podróży, Lucy zbliży się do Ziemi jeszcze 16 października 2022 r. i 13 grudnia 2024 r. Przeleci wtedy w odległości odpowiednio 300 i 350 km od Ziemi, po czym wystrzeli w zewnętrzne rejony Układu Słonecznego.

REKLAMA

Zaledwie po czterech miesiącach od tego drugiego przelotu, 20 kwietnia 2025 r. sonda zbliży się do swojego pierwszego celu, planetoidy 52246 Donaldjohanson w Pasie Planetoid. Pierwszą planetoidę trojańską natomiast odwiedzi dopiero 12 sierpnia 2027 r. Wtedy rozpocznie się właściwa, badawcza część jej misji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA