REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rosjanie znienawidzą Microsoft. Firma pomoże Ukraińcom dokumentować rosyjskie zbrodnie

Microsoft wprowadzi na ukraiński rynek usługi Xbox, pomoże też władzom Ukrainy w dokumentowaniu i przetwarzaniu dowodów rosyjskich zbrodni wojennych. Google z kolei rusza na pomoc ukraińskiej oświacie, w tym ze sprzętem i platformą edukacyjną.

24.05.2022
16:18
Microsoft pomoże Ukraińcom dokumentować rosyjskie zbrodnie
REKLAMA

Microsoft i Google od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę stanęły na wysokości zadania, zachowując się, najprościej rzecz ujmując, przyzwoicie. Obie firmy (jak i wiele innych) ruszyły na pomoc napadniętemu krajowi, zapewniając mu bezcenną pomoc i zasoby IT, dzięki czemu kraj może dalej funkcjonować i bronić się przed rosyjską agresją - również w cyberprzestrzeni.

REKLAMA

Czytaj też:

Dzisiejszego poranka Google zapowiedział dalsze kroki, jakie podejmie w Ukrainie. Microsoft (jeszcze) nie opublikował swojej własnej zapowiedzi, ale o planach tej firmy dowiadujemy się od samych przedstawicieli Ukrainy. Co znamienne i krzepiące, obie firmy uruchamiają wsparcie w formie sugerującej, że spodziewają się niedługiego końca tej wojny, po myśli Ukrainy. Jedna nawet, poza bezpośrednią pomocą, uruchomi w kraju swoje usługi rozrywki elektronicznej.

Rosjanie znienawidzą Microsoft. Ukraińskie dzieci być może pokochają Google’a.

Microsoft zapowiedział dalsze pełne wsparcie w formie zasobów ludzkich i technologicznych w zapewnieniu Ukrainie bezpieczeństwa w cybeprzestrzeni, do czego przede wszystkim oczywiście należy ochrona przed atakami przeprowadzanymi przez rosyjskie służby. Dodatkowo, firma udostępni swoją wiedzę i zasoby, by dokumentować, katalogować i przetwarzać dowody zbrodni, jakich dopuścili się rosyjscy najeźdźcy. Porozumienie o współpracy zostało zawarte w Davos. Na dziś Microsoft zapewnił już Ukrainie pomoc o wartości wycenianej na ćwierć miliarda dolarów.

Google z kolei przekaże nauczycielom 43 tys. Chromebooków, dzięki którym będą mogli mieć nieprzerwany kontakt z uczniami i prowadzić nauczanie zdalne. Wspólnie z organizacjami samorządowymi przeszkoli też kadrę nauczycielską z Chrome Enterprise i Google Workspace dla Edukacji, dzięki czemu sami będą mogli wdrażać platformę do edukacji Google’a według swoich potrzeb. Rozbudowuje też w Internecie poradnik do nauczania zdalnego i uruchamia YouTube Learning w wersji ukraińskiej, w którym znajdują się materiały edukacyjne stworzone pod kątem ukraińskiego programu nauczania. Tymczasowo znosi też wszelkie opłaty za Google Workspace ukraińskim uczelniom.

Xbox przeprowadza się z Rosji do Ukrainy.

REKLAMA

Microsoft jako jedna z pierwszych firm wycofała się z Rosji. To między innymi oznacza, że rosyjscy gracze nie mogą już kupić konsoli Xbox i akcesoriów do niej i gier z oficjalnej dystrybucji. Nie może też kupować gier i usług w sieci Xbox Live. Co prawda Microsoft pozostawił jedną furtkę - Rosjanie, którzy już mają wykupioną usługę abonamentową mogą ją przedłużyć - jest ona jednak dość fikcyjna, ponieważ w Rosji nie działają obsługiwane systemy płatności. W praktyce Xbox w Rosji przestał istnieć.

Pojawi się za to w Ukrainie. Microsoft już zdecydował: mimo nadal trwającej wojny, już się szykuje do ukraińskiego zwycięstwa. Xbox oficjalnie wejdzie do Ukrainy, wraz z oficjalną dostępnością sprzętu i ukraińską wersją Xbox Live i Xbox Store.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA