REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wideo dnia. Patrz jak helikopter Ingenuity bije kolejne rekordy na Marsie

Marsjański helikopter udał się na kolejną, 25. już wyprawę nad powierzchnię Czerwonej Planety. To była najdłuższa misja w historii Ingenuity, a mały pojazd tylko czeka na kolejne przygody i odkrycia.

28.05.2022
16:58
ingenuity
REKLAMA

NASA opublikowała właśnie wideo, na którym widać, jak marsjański helikopter Ingenuity bije dwa kolejne rekordy. Po pierwsze, pojazd pokonał dystans aż 704 metrów. Po drugie, poruszał się z rekordową prędkością 5,5 m/s. - Podczas swojego bijącego rekordy lotu, skierowany w dół system nawigacyjny Ingenuity zapewnił nam zapierające dech w piersiach uczucie jak to jest szybować 33 stóp nad powierzchnią Marsa z prędkości 12 mil na godzinę - jak opowiada Teddy Tzanetos, szef zespołu Ingenuity, w oświadczeniu wysłanym prasie.

REKLAMA

Czytaj też:

Wideo faktycznie robi wrażenie. Zaczyna się w sekundę po starcie helikoptera, gdy ten jest już w locie. Po osiągnięciu wyznaczonej wysokości 10 metrów, pojazd rusza na południowy zachód. W obiektywie kamery widać cień, jaki rzuca na powierzchnię Marsa.

Lot nad Marsem. Ingenuity pobił rekord prędkości i odległości.

Już w trzeciej sekundzie filmu Ingenuity rozpędza się do maksymalnej prędkości. Warto mieć na uwadze, że załączony wyżej klip jest przyspieszony, więc nie najlepiej oddaje prędkość pojazdu. Klip trwa 35 sek. - gdyby nie był przyspieszony, trwałby 161,3 sek.

REKLAMA

Nagranie pozwala przyjrzeć się powierzchni pustynnej planety, zarówno piaskowemu terenowi na początku filmu, jak i temu skalistemu które pojawia się nieco później. Moment lądowania nie jest uwieczniony: kamera Ingenuity jest tak zaprojektowana, by się wyłączać na wysokości metra lub niższej, by do jej wnętrza nie dostał się marsjański pył.

Ingenuity ma 48 cm wysokości i waży 1,8 kg. Do dziś wykonał w sumie 28 lotów nad Marsem. Według pierwotnych założeń misji, miał wystarczyć na raptem pięć lotów. Tymczasem od 19 kwietnia, kiedy rozpoczął swoje działanie, dzielnie służy światu nauki i, ku radości wszystkich, uparcie nie chce się zepsuć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA