REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Znaleźli sposób na rozkład plastiku. Dzięki rewolucyjnej metodzie trwa to kilka dni, a nie kilkaset lat

Nie używaj opakowań plastikowych, bo ty z nich skorzystasz przez kilka minut czy kilka godzin, a potem będą one zalegały na wysypiskach śmieci przez dziesiątki albo setki lat. Tak przynajmniej zawsze się mówiło. Teraz jednak naukowcy znaleźli sposób na to, jak się pozbyć plastików w bardzo wydajny sposób.

05.05.2022
13:52
Czas rozkładu plastiku można skrócić. Enzym rozłoży PET-y
REKLAMA

Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksasu w Austin opublikował właśnie w periodyku Nature artykuł, z którego wynika, że zaprogramowane przez nich komputery były w stanie w procesie uczenia maszynowego zidentyfikować proces, który pozwala przyspieszyć czas rozkład plastiku z setek lat do kilku dni.

REKLAMA

Czas rozkładu plastiku można skrócić. Enzym rozłoży PET-y

W tym celu komputer był w stanie tak zmodyfikować jeden z enzymów, aby rozkładał na czynniki pierwsze opakowania PET. Jeżeli faktycznie okaże się, że ten proces jest wydajny i skalowalny, to będzie to rewolucja w świecie tworzyw sztucznych. Opakowania PET stanowią bowiem ponad 10 proc. śmieci produkowanych na całym świecie.

REKLAMA

Jak podkreślają naukowcy, w opracowanym przez nich procesie depolimeryzacji powstają składniki, które można niemal natychmiast użyć do produkcji nowych opakowań PET. To z kolei oznacza, że plastik może stać się materiałem wielokrotnego użytku, co pozwoliłoby przynajmniej w teorii na istotne oszczędzanie środowiska.

W najbliższych miesiącach przed naukowcami stoją dwa niezwykle trudne zadania. Po pierwsze trzeba znaleźć sposób na prostą i wydajną produkcję enzymu, a po drugie trzeba testować już wyprodukowane enzymy na plastikach zalegających na wysypiskach śmieci.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA