Tak będzie wyglądać stacja serwisowa farm wiatrowych na Bałtyku. Orlen wybrał Łebę
To już pewne. Przez najbliższe 25 lat farmy wiatrowe Baltic Power będą funkcjonować dzięki wsparciu portu w Łebie. Tak będzie wyglądało centrum serwisowe polskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Spółka Baltic Power, należąca do Orlenu i Northland Power, podpisała dziś umowę dzierżawy terenu w Łebie, na którym powstanie centrum serwisowe farm wiatrowych na Bałtyku. Dla przypomnienia – pierwszy etap budowy obejmie turbiny generujące łącznie ponad 1 GW mocy, a to dopiero początek, bo Orlen wciąż ubiega się o koncesje na dalsze inwestycje.
Baltic Power w Łebie. Tak będzie wyglądać stacja serwisowa farm wiatrowych.
Pierwsza farma wiatrowa będzie otwarta w 2026 r., a to oznacza, że gdzieś musi stanąć baza, która dostarczy na Bałtyk niezbędne elementy konstrukcyjne i zadba o nią nie tylko na etapie budowy, ale także późniejszego serwisowania. Port serwisowy Baltic Power stanie w Łebie, w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Jachtowego i Kapitanatu portu. Szacunkowy koszt inwestycji to 20-30 mln zł, a zgodnie z harmonogramem inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2023-2025.
Jak czytamy w oficjalnej informacji prasowej:
Złośliwi mogliby powiedzieć, że Łeba jest też strategicznie istotnym miejscem ze względu na bliskość rozlicznych nieruchomości prezesa Orlenu, ale rzeczywiście, od strony lokalizacji trudno o lepszy port, z lepszym dojazdem, gdyż ledwie kilka lat temu trasa dojazdowa do Łeby została znacząco poszerzona i zmodernizowana, co bez wątpienia ułatwi transporty drogą lądową. Samo centrum serwisowe położone jest też w miejscu, gdzie poza sezonem spotkać można raczej wyłącznie niedzielnych spacerowiczów i pracowników Straży Granicznej, której jednostka również będzie sąsiadować z nowym budynkiem, więc raczej nikomu z mieszkańców nie będzie przeszkadzać.
Jaka będzie rola centrum serwisowego w Łebie?
W pierwszym etapie inwestycji ma powstać 70 turbin wiatrowych. Baza w Łebie będzie stanowić zaplecze logistyczne i serwisowe:
Przypomnijmy – Daniel Obajtek w ubiegłym roku informował, iż grupa Orlen walczy o kolejnych 11 lokalizacji o łącznej powierzchni 2324 km. Pierwszy etap, który powstanie w odległości 23 km od linii brzegowej, na wysokości Łeby i Choczewa, to dopiero początek. W ciągu najbliższej dekady polska linia brzegowa zacznie wyglądać niczym brzegi krajów skandynawskich.