REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Korzystasz z Microsoft Office 2013? Masz rok na kupno nowego pakietu biurowego

Microsoft 365, Office 2021, Google Workspace, a może coś jeszcze innego? Klienci firmowi i zwykli użytkownicy, którzy przed laty kupili Office’a 2013, muszą myśleć o nowym wydatku. Za 12 miesięcy dalsze użytkowanie Office’a 2013 może stać się niebezpieczne.

19.04.2022
7:45
office jak zrezygnowac jak przestac placic jak usunac konto
REKLAMA

Dziewięć lat temu na rynku pojawił się Office 2013. A już za rok zakończy się jego obsługa serwisowa. To oznacza, że po 11 kwietnia Microsoft nie będzie już publikował łatek serwisowych do pakietu, w tym usuwających techniczne usterki czy luki bezpieczeństwa, jeżeli te zostaną wykryte.

REKLAMA

Czytaj też:

Taki był plan od samego początku. Office 2013 był sprzedawany jako produkt z gwarantowaną pięcioletnią opieką programową i 10-letnią opieką serwisową. Nie wszyscy klienci pamiętają jednak warunki zawartej przed laty umowy, dlatego też Microsoft zaczął już teraz wysyłać mailing do swoich klientów. Informując ich, że mają rok na podjęcie decyzji co dalej.

Microsoft Office 2013 - obsługa techniczna wygasa za rok. Co to znaczy?

Koniec suportu dla Office 2013 nie oznacza, że z dniem 11 kwietnia 2023 r. programy Office 2013 przestaną działać. Z punktu widzenia codziennego użytkowania Worda, Excela, PowerPointa i reszty nie zmieni się nic. Pakiet zachowa swoją pełną funkcjonalność, pozwalając użytkownikom na realizację wszystkich dotychczasowych zadań.

Microsoft Office jako dominujący na rynku pakiet biurowy jest jednak jednym z ulubionych celów cyberprzestępców. Mimo że pakiet ma już niemal dekadę na karku, zdeterminowani hakerzy nadal szukają w nim usterek w zabezpieczeniach - i czasem im się to udaje. Użytkowanie Office’a 2013 po wygaśnięciu opieki serwisowej istotnie zwiększa prawdopodobieństwo infekcji złośliwym oprogramowaniem, chociażby przez spreparowany odpowiednio dokument. Może to doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do paraliżu firmowej sieci komputerowej, generując realne straty dla przedsiębiorstwa w którym Office 2013 jest użytkowany.

Jeżeli nie Microsoft Office 2013, to co?

Microsoft Office jest uważany za zdecydowanie najlepszy pakiet oprogramowania biurowego, więc prawdopodobnie użytkownik czy firma będą chciały ponownie go kupić, tyle że w nowszej serwisowanej wersji. Do wyboru są dwie możliwości:

  • Microsoft Office 2021. W zamian za jednorazową opłatę klient zyskuje dostęp do aplikacji Office ze wszystkimi ich usprawnieniami, jakie się pojawiły od czasu Office 2013 - nie tylko serwisowymi, ale i funkcyjnymi. Po zakupie użytkownik nie będzie otrzymywał dalszych usprawnień, jest jednak objęty 10-letnią opieką serwisową.
  • Microsoft 365. W zamian za comiesięczną lub coroczną opłatę abonamentową klient zyskuje dostęp do aplikacji Office zawsze w najnowszych wersjach. Oprócz tego w cenie zawarte są dodatkowe usługi online, takie jak chmura OneDrive, usługa Teams, komunikacja Outlook i wiele innych.
REKLAMA

Warto też rozważyć propozycje od konkurencji. Jest ich bardzo wiele, ale na szczególną uwagę zasługują:

  • LibreOffice. Otwartoźródłowy pakiet biurowy stanowiący darmową konkurencję dla Microsoft Office. Jest w pełni zgodny z plikami Office.
  • Google Workspace. Zestaw usług konkurujących z Microsoft 365. Jest zgodny z Microsoft Office (potrafi otwierać pliki tego formatu i eksportować je do niego) i zintegrowany z dodatkowymi usługami online, jak Gmail, Meet
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA