REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Kaspersky Lab kończy współpracę z Kaspersky Lab. Zaraz, co? Ale obecni klienci mogą spać spokojnie

Przedstawiciele firmy Kaspersky Lab poinformowali, że w wyniku wojny w Ukrainie podejmują zdecydowane działania i kończą współpracę z... Kaspersky Lab. Tymczasem niemieckie i francuskie urzędy ds. cyberbezpieczeństwa wydały rekomendację, aby nie korzystać z produktów Kaspersky Lab.

05.04.2022
20:36
kaspersky-lab-antywirus-rosja-wojna-ukraina
REKLAMA

Kaspersky Lab jest rosyjską firmą zajmującą się cyberbezpieczeństwem, którą ponad ćwierć wieku temu założył Jewgienij Kaspierski. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Moskwie zasłynęło za sprawą swojego oprogramowania antywirusowego, wokół którego w ostatnich latach narosło sporo kontrowersji. Do tej pory otwartym pozostawało też pytanie, czy i jak na dalszą działalność wpłynie wojna w Ukrainie wywołana przez Rosję pod wodzą dyktatora Władimira Putina.

REKLAMA

Kaspersky Lab kończy współpracę z Kaspersky Lab

W pierwszym odruchu skrót wiadomości, jaka pojawiła się w serwisach społecznościowych, brzmi jak błąd, ale mimo to dobrze opisuje stan faktyczny, bo dotyczy polskiej spółki o nazwie Kaspersky Lab. To właśnie ona poinformowała dziś media oraz swoich klientów o zakończeniu współpracy z rosyjskim producentem antywirusów. Ten nasz rodzimy Kaspersky Lab nie pozostawia przy tym wątpliwości, że przyczyną tej decyzji jest najechanie Ukrainy przez Rosję.

Kaspersky Lab zdążył już zamknąć stronę kaspersky.pl oraz swój sklep i zapowiedział, że nie będzie już zaopatrywał siebie oraz konsumentów w rosyjskie oprogramowanie antywirusowe. Firma przy tym dodaje, że pomimo tego "zamierza wywiązać się z zobowiązań wobec istniejących klientów". Z tego powodu cały czas będzie dostępny polskojęzyczny dział pomocy technicznej dla osób, które wcześniej wykupiły licencję i dalej chcą z oprogramowania korzystać.

BSI i ANSSI: nie korzystajcie z produktów Kaspersky Lab

REKLAMA
Niebezpieczeństwo hakowania w Kaspersky: BSI ostrzega przed rosyjską ochroną antywirusową!

Zanim to się stało rekomendację, aby nie korzystać z produktów Kaspersky Lab, wydały m.in. niemiecki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Technik Informacyjnych (BSI) oraz francuska agencja cyberbezpieczeństwa ANSSI. Oprócz tego Polskie Towarzystwo Informatyczne apelowało na początku marca do polskich obywateli, przedsiębiorstw i jednostek publicznych o to, by zaprzestać kupowania i wykorzystywania produktów, w tym programów komputerowych pochodzących z Rosji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA