REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zapomnijcie o mobilnym Windowsie. Microsoft właśnie stworzył zespół, który będzie poprawiał i rozwijał Androida

Microsoft zdecydował się na skonsolidowanie wszystkich małych zespołów zajmujących się rozwiązaniami przeznaczonymi na system Android. Teraz ma być to jeden, silny pion. To raczej skreśla szanse na mobilnego Windowsa.

02.04.2022
17:07
surface duo android 11
REKLAMA

Microsoft cieszył się umiarkowanym sukcesem na rynku systemów na telefony komórkowe. Wielokrotnie próbował przekonać klientów do urządzeń mobilnych z różnymi odmianami Windowsa na pokładzie, ale odkąd rynek zawojował iPhone, firma przestała odnosić jakiekolwiek sukcesy - aż w końcu się z tego rynku wycofała, całkowicie zmieniając strategię.

REKLAMA

Czytaj też:

Ta nowa zakłada świadczenie usług i aplikacji na urządzenia, które faktycznie się sprzedają – a więc na iPhone’y, iPady i telefony i tablety z systemem Android. Ta okazała się słuszną, oferta została ciepło przyjęta przez użytkowników. Na urządzeniach Apple’a Microsoft nie ma jednak zbyt wielkiego pola do popisu, z uwagi na zamknięty system w tych urządzeniach, może tylko tworzyć kolejne apki. Szczególną uwagę skierował więc na znacznie bardziej plastycznego Androida.

surface duo recenzja class="wp-image-1747737"
Surface Duo z Androidem

Na dziś oferta usług, aplikacji i rozwiązań Microsoftu jest bardzo szeroka. Firma współpracuje też z Samsungiem i Honorem przy rozwoju tworzonej przez te firmy podwersji Androida, a także nawet sama nieśmiało próbuje sprzedawać urządzenia z Androidem, na razie w formie ekstrawaganckiego i bardzo drogiego noteso-telefono-tabletu dla biznesmenów. Komercyjny sukces tych przedsięwzięć wyraźnie jest na tyle duży, by skonsolidować rozsiane po całej firmie małe zespoły. Teraz pracują jako Android Microsoft Platform and Experiences.

Android Microsoft Platform and Experiences, czyli Microsoft Android pełną gębą.

Tak na dobrą sprawę, to Microsoft już od pewnego czasu tworzy własną, kompletną wersję systemu Android z Usługami Play. Dostarcza własną jego podwersję (dedykowaną urządzeniu Surface Duo), interfejs (Microsoft Launcher), przeglądarkę (Edge), usługę poczty i kalendarza (Outlook), chmurę (OneDrive), usługę komunikacyjną (Skype i Teams), usługi biurowe (Office), listę zadań (To Do), notes (OneNote), menedżer haseł i tożsamości (Authenticator), platformę gier (Xbox), klawiaturę (SwiftKey) i wiele więcej, a także pełną integrację z Windowsem, dzięki której można, między innymi, używać telefonu do dzwonienia, SMS-owania, zarządzania zdjęciami z telefonu czy synchronizować z nim powiadomienia.

REKLAMA

Elementy te nie stanowiły jednak efektu wysiłku zespołowego a kilku osobnych zespołów. Teraz, jak informuje Windows Central, Microsoft stworzył nową strukturę. Zespół Android Microsoft Platform and Experiences podlegać będzie Panosowi Panay, któremu również podlegają zespoły Windows i Surface.

Na razie jednak nie jest planowane szersze sprzętowe wejście w rynek telefonów komórkowych, nie jest też planowane udostępnianie dystrybucji systemu Android partnerom sprzętowym. Microsoft na razie zamierza podążać tą samą drogą, która do tej pory, a więc wspieranie innych producentów przez integrację usług Microsoft wewnątrz ich systemów (wspomniana współpraca z Samsungiem i Honorem), a także zapewnianie jak najlepszych aplikacji mobilnych dla klientów firmowych i indywidualnych. Skupienie zespołu w jednym miejscu ma, w nadziei firmy, zapewnić jeszcze lepsze efekty i znaleźć nowe sposoby na integrację Androida z Windowsem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA