REKLAMA

Cztery aktualizacje rozwojowe, pięć lat łatek serwisowych. Nowe zobowiązanie Samsunga względem telefonów, zegarków i tabletów

Urządzenia Galaxy z systemem Android z One UI oraz Wear OS z One UI pozostaną nowoczesne przynajmniej cztery lata od ich wejścia do sprzedaży. Samsung zobowiązał się do wieloletnich aktualizacji. Choć, niestety, nie dla wszystkich urządzeń z jego oferty.

10.02.2022 18.53
samsung galaxy aktualizacje
REKLAMA

Wybrane telefony i tablety z linii Galaxy S, Galaxy Z, Galaxy A i Galaxy Tab będą otrzymywać co najmniej cztery przyszłe wersje systemu Android z One UI nad tą, z którą będą sprzedawane. Dodatkowo, ich posiadacze mogą liczyć na pięcioletnią programową opiekę serwisową, a więc na łatki związane z bezpieczeństwem, stabilnością i wydajnością, jeżeli te okażą się wymagane.

REKLAMA

Czytaj też:

Podobne zobowiązanie firma poczyniła względem zegarków i opasek Galaxy z systemem Wear OS z One UI. Tu jednak Samsung nie wyróżnia liczby aktualizacji rozwojowych, zamiast tego wskazując czas, podczas którego ich posiadacze mogą liczyć zarówno na aktualizacje rozwojowe i serwisowe. Będą to cztery lata od wprowadzenia danego urządzenia do sprzedaży.

Samsung tym samym nie bije jeszcze żadnego rekordu. Formalnie to Apple nadal zapewnia przez najdłuższy czas opiekę programową dla swoich urządzeń. Wprowadzony do sprzedaży pod koniec 2015 r. iPhone 6S jest nadal zgodny z najnowszą wersją systemu iOS. Tym niemniej w świecie urządzeń ultramobilnych tylko Apple na dziś wydaje się być podmiotem jeszcze intensywniej dbającym o długowieczność swoich urządzeń. Choć, niestety, nowe zobowiązanie Samsunga nie dotyczy wszystkich jego bieżących i przyszłych produktów.

Cztery nowe systemy, pięć lat aktualizacji. Które urządzenia Samsunga będą otrzymywać nowe wersje systemów operacyjnych?

Lista objętych nowym zobowiązaniem urządzeń względem Androida z One UI prezentuje się następująco:

  • Galaxy S22, S22+, S22 Ultra, S21, S21+, S21 Ultra, S21 FE i wszystkie przyszłe urządzenia Galaxy S.
  • Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3 oraz wszystkie przyszłe urządzenia Galaxy Z.
  • Wybrane przyszłe urządzenia z linii Galaxy A.
  • Galaxy Tab S8, S8+, S8 Ultra i wszystkie przyszłe urządzenia Galaxy Tab S.

Lista objętych nowym zobowiązaniem urządzeń względem Wear OS z One UI prezentuje się z kolei tak:

  • Galaxy Watch4, Galaxy Watch4 Classic oraz wszystkie przyszłe urządzenia Galaxy Watch.

A co z urządzeniami Samsung Galaxy spoza powyższej listy?

Wybrane urządzenia z linii Galaxy A brzmi dość mało konkretnie, a szkoda, bo jest to udana i popularna linia telefonów. Zabrakło też na powyższej liście Galaxy M, a więc linii telefonów przeznaczonych dla najbardziej oszczędnych klientów.

REKLAMA

Na szczęście nie jest tak źle, jak niektórzy mogliby podejrzewać. Nabywcy pozostałych urządzeń Galaxy nieujętych na powyższej liście mogą liczyć na trzy nowe wersje Androida z One UI od czasu wydania tych urządzeń na rynek.

Powyższe zobowiązanie prawdopodobnie wpisuje się w szerszy zryw Samsunga związany z ekologią. Koreański gigant coraz chętniej stawia na recykling, redukcję emisji gazów cieplarnianych i inne działania mające redukować jego wpływ na środowisko naturalne. Zapewnienie urządzeniom Galaxy dłuższej opieki programowej oznacza, że ich posiadacze rzadziej będą czuli potrzebę wymiany ich na nowsze modele, tym samym redukując ilość szkodliwych elektroodpadów. Trudno nie kibicować takiemu podejściu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA