REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Telefony z Androidem będą ostrzegały przed nalotami na Ukrainę. To może uratować wiele żyć

Nowa funkcja systemu Android trafi do wszystkich użytkowników Androida przez Usługi Play, niezależnie od wersji systemu czy modelu telefonu. System ostrzeżeń przed nalotami to przebudowana wersja znanych niektórym alertów ostrzegających przed trzęsieniami ziemi.

11.03.2022
16:24
android ostrzeżenia przed nalotami ukraina
REKLAMA

Użytkownicy urządzeń z Androidem znajdujący się na Ukrainie będą otrzymywali błyskawiczne ostrzeżenia o spodziewanych nalotach, dzięki czemu będą mieli nieco większe szanse na znalezienie bezpiecznego miejsca i uniknięcie śmiertelnego zagrożenia. Funkcja ta została opracowana przez Google’a wspólnie z ukraińskimi władzami. Dane będą zapewniane przez ukraińskie systemy ostrzegania i dane wywiadowcze.

REKLAMA

Czytaj też:

Aktualizacja jest już rozprowadzana przez Usługi Play i nie wymaga ze strony użytkownika żadnego dalszego działania. Z uwagi na konfigurację większości urządzeń z Androidem, nie trafi ona błyskawicznie do wszystkich Ukraińców. Android sprawdza nowe moduły Usług Play według z góry ustalonego harmonogramu i u niektórych może się pojawić nawet dopiero za kilka dni. Google poleca do tego czasu korzystanie z aplikacji Alarm powietrzny, sam jednak za nią nie odpowiada.

Android kontra ataki bombowe. Telefony ostrzegą cywilów przez zbliżającą się masakrą.

- Rosyjska inwazja na Ukrainę jest dziejącą się tragedią i katastrofą humanitarną - komentuje Kent Walker, jeden z dyrektorów Google’a, informując o nowości. Google otwarcie krytykuje zbrodniczą działalność Putina, nie bojąc się przebierać w słowach i bez wahania nakładając kolejne sankcje, w nadziei, że katastrofa społeczna i ekonomiczna sprawi, że Rosjanie się opamiętają i powstrzymają dalszy przelew krwi.

Nowa funkcja Androida prawdopodobnie byłaby dużo mniej potrzebna, gdyby ta bezsensowna wojna prowadzona była w jakkolwiek cywilizowany sposób (jeśli w ogóle sama wojna może być humanitarna...). Tymczasem wojska podległe Putinowi otrzymały rozkaz, który można w zasadzie zrównać z ludobójstwem. Prowadzone są naloty i ostrzały artyleryjskie na osiedla mieszkalne, szkoły, szpitale i inne skupiska ludności cywilnej. Siły naziemne również mordują ludność cywilną, przy okazji rabując dobytek Ukraińców i gwałcąc tamtejsze kobiety.

REKLAMA

W kwestii samych technikaliów, system ostrzeżeń przed nalotami nie jest czymś zupełnie nowym. Jak informuje Google, nowość bazuje na zaimplementowanym już systemie ostrzegającym przed nadciągającym trzęsieniem ziemi. To dobre wieści, bo to oznacza, że został już gruntownie przetestowany i powinien działać stabilnie i pewnie.

* Ilustracja otwierająca: Drop of Light / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA