REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Korzystali z tego, żeby nie płacić za YT Premium. Ale to już koniec. Apka YouTube Vanced umiera

YouTube Vanced był niezwykle popularną aplikacją oferującą użytkownikom za darmo funkcje znane z płatnego YouTube Premium. Aplikacja usuwała reklamy i pozwalała odtwarzać filmy na zablokowanym ekranie. Twórcy poinformowali, że to już koniec Vanced, bo YouTube powiedział "dość".

14.03.2022
17:28
YouTube Shorts
REKLAMA

Jeśli zapytałbyś nieco bardziej zaawansowanego użytkownika internetu o to, jak pozbyć się reklam na YouTubie, jest duża szansa, że w odpowiedzi usłyszałbyś o YouTube Vanced. Była to nieoficjalna, ale bardzo popularna aplikacja do obsługi największego serwisu wideo w internecie.

REKLAMA

Główną funkcją YouTube Vanced było usuwanie reklam wyświetlających się przed filmami i w ich trakcie. W miarę jak YouTube zwiększał częstotliwość atakowania użytkowników reklamami, rozwiązania typu Vanced zyskiwały coraz większą popularność. Wielu użytkowników używało zwykłego adblocka w przeglądarce, a na urządzeniu mobilnym korzystało z YouTube Vanced zamiast z oficjalnej aplikacji serwisu.

Poza blokadą reklam YT Vanced dorzucał wszystkie najważniejsze funkcje znane z płatnej wersji YouTube Premium, czyli możliwość włączenia funkcji Obraz w obrazie (która na zmianę działała i nie działa w oficjalnej aplikacji YouTube’a), a także opcję odtwarzania filmów w tle na zablokowanym ekranie (wielu użytkowników słucha w ten sposób muzyki).

To koniec YouTube Vanced. W najbliższych dniach aplikacja zniknie przez problemy prawne. Co dalej?

YouTube miał na celowniku aplikację Vanced, a prawnikom serwisu właśnie udało się zmusić twórców aplikacji do zaprzestania wsparcia. Twórcy YouTube Vanced poinformowali, że w ciągu najbliższych dni zniknie możliwość pobrania aplikacji zarówno ze strony internetowej projektu, jak i ze sklepów z aplikacjami. Taka decyzja miała być podyktowana naciskami ze strony Google’a.

Co z osobami, które zdążyły pobrać YouTube Vanced? Twórcy zapewniają, że pobrana aplikacja nadal będzie działać, ale jednocześnie nie będzie dalej rozwijana, a to oznacza, że prędzej czy później obecnie użytkownicy stracą do niej dostęp. Twórcy YouTube Vanced przewidują, że stanie się to za "około dwa lata", ale nikt nie wie, jak sytuacja będzie wyglądać w praktyce. Być może Vanced przestanie działać dużo wcześniej, np. po aktualizacji Androida. Można się spodziewać, że Google o to zadba.

YouTube Vanced znika. Jakie są alternatywy?

Na rynku nadal jest kilka alternatyw dla YouTube Vanced, ale wszystkie są równie podejrzane, co bohater dzisiejszego tekstu. Pamiętajcie, że aplikacje tego typu omijają zabezpieczenia YouTube’a, więc Google prędzej czy później zacznie z nimi walczyć. Do tego zewnętrzny klient YouTube’a wymaga podania loginu i hasła do konta Google, a jest to krok, który mnie osobiście całkowicie zniechęca do szukania "sprytnego sposobu na reklamy".

YouTube Premium w Polsce class="wp-image-936701"
YouTube Premium
REKLAMA

Dlatego sam korzystam z planu YouTube Premium, który bardzo polecam. Nowi użytkownicy mają 4 miesiące korzystania z tego planu za darmo, a później opłata miesięczna to 24 zł miesięcznie. Polecam jednak plan rodzinny, w którym jest dużo taniej w przeliczeniu na użytkownika. Część osób kupuje YouTube Premium za granicą, gdzie cena potrafi być sporo niższa niż w Polsce, ale takiej metody nie polecam.

YouTube Premium to nie tylko brak reklam, odtwarzanie w tle i Obraz w obrazie, ale też dodatkowe treści w serwisie oraz dostęp do usługi YouTube Music będącej alternatywą dla Spotify czy Apple Music. Dla mnie jednak najważniejszą funkcją YouTube Premium jest fakt, ze działa na wszystkich urządzeniach, w tym na telewizorze. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy włączam dziecku na telewizorze kreskówkę z YouTube'a, a filmik jest poprzecinany reklamami. Na szczęście z YouTube Premium nie trzeba się o to martwić, a żadna aplikacja omijająca reklamy YouTube’a nie zadziała na platformach Smart TV.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA