1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Bankowość /

Jak wysłać pieniądze za granicę, np. na Ukrainę? Przelew międzynarodowy to tylko jeden ze sposobów

Lokowanie produktu: moneytransfers.com

Migracja ekonomiczna to od lat jedna z najczęściej obieranych przez Polaków ścieżek kariery. Zarabiane za granicą pieniądze najczęściej idą na konto rodziny w Polsce, ale niejednokrotnie są po prostu również prezentem. Dziś krótko opiszemy, w jaki sposób wysyłać pieniądze do rodziny i znajomych, będąc za granicą. Jak się okazuje, przelew międzynarodowy to tylko jeden ze sposobów. Jest też MoneyTransfers oraz przekazy pocztowe.

07.03.2022
15:15
Jak wysłać pieniądze za granicę, np. na Ukrainę? Przelew międzynarodowy to tylko jeden ze sposobów

Za czasów naszych rodziców i dziadków, wysyłanie pieniędzy za granicę było dosłownym wysyłaniem. Wysyłaniem banknotów w paczkach pocztowych, podrzucaniem zaprzyjaźnionemu kierowcy tira czy rodzinie lub znajomym jadącym za granicę. A to samo w sobie było dopiero połową sukcesu, bo zwykle pieniądze wymagały również wizyty w kantorze. Dzisiaj, w dobie cyfryzacji i globalizacji operacje bankowe - również przelewy międzynarodowe są możliwe do zrealizowania z zacisza własnego domu. Jednakże mimo tego, że przelewy międzynarodowe nie są nowością na rynku, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę jak wysyłać pieniądze do rodziny i znajomych za granicę.

Przelew międzynarodowy potrzebuje konta w banku

Niezależnie od tego, którą metodą przelewów międzynarodowych wybierzesz, każda z nich ma wspólny początek: rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, innymi słowy konto w banku. I wbrew pozorom nie chodzi tu o zagraniczne konto, a o zwykłe polskie konto w banku. Zdecydowana większość (o ile nie wszystkie) banki w Polsce oferują możliwość przelewów nie tylko na polskie rachunki, ale i zagraniczne, w tym do Ukrainy. Analogicznie sprawa ma się w przypadku kiedy przebywając za granicą chcesz przesłać pieniądze do najbliższych z Polski - tu również potrzebne jest konto bankowe założone w jednym z banków znajdujących się w kraju, w którym obecnie przebywasz.

To, w jakim banku założysz konto, jest zależne od twoich potrzeb. Każdy z obecnie działających banków daje możliwość wysyłania przelewów tak krajowych jak i zagranicznych, a większość oferuje również rachunki walutowe dedykowane przelewom międzynarodowym. Jednocześnie każdy z banków różni się wysokościami prowizji, posiada inny kurs wymiany walut oraz obsługuje różne waluty. Oczywiście niektóre waluty takie jak dolar amerykański, euro czy funt brytyjski są uniwersalnie obsługiwane przez rachunki walutowe we wszystkich bankach, dlatego jeżeli interesuje cię konkretna waluta i jak najmniejsze prowizje, warto przyjrzeć się bliżej ofertom poszczególnych banków.

Bankowy przelew międzynarodowy - najprostszy, ale nie najtańszy

Kiedy już dysponujesz rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, do wyboru masz kilka metod przelewu zagranicznego. W przestrzeni polskich (tudzież europejskich) banków wyróżniamy dwa podstawowe typy przelewów:

SEPA (Single Euro Payment Area) - typ przelewu międzynarodowego, który swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskie oraz kraje europejskiego obszaru gospodarczego (np. Norwegię czy Islandię). Przelew SEPA wiąże się z pewnym ważnym ograniczeniem, mianowicie wszystkie transakcje odbywają się wyłącznie w euro. Ponadto wiążą się z opłatami według cennika banku, a do zlecenia przelewu SEPA potrzebujesz numeru IBAN odbiorcy, kodu SWIFT banku odbiorcy oraz zdefiniowania, która ze stron ponosi koszt operacji - zleceniodawca, odbiorca czy dzielenie kosztów po obu stronach transakcji.

SWIFT - typ przelewu zagranicznego, za którego pomocą możesz wysłać środki z konta osobistego do dowolnego banku na świecie (również na Ukrainę) i w niemalże każdej walucie. Przelew SWIFT tak jak SEPA może zostać zlecony zarówno pomiędzy osobami prywatnymi jak i firmami, również tak jak SEPA wiąże się z opłatami.

Na wysokość opłaty za przelew międzynarodowy SEPA oraz SWIFT wpływ ma kilka czynników:

  • Indywidualne prowizje wg. cennika banku
  • Kraj i bank, do którego wykonywany jest przelew
  • Kwota przelewu
  • Kurs wymiany walut
  • Tryb przelewu

W niektórych bankach jednym z czynników oddziaływujących na finalny koszt transakcji jest również sposób, w jaki zlecony jest przelew, innymi słowy czy przelew został zlecony przez internetowy serwis danego banku, w okienku w oddziale banku czy przez infolinię. Finalnie, koszty przelewów międzynarodowych wahają się od 20 do nawet 200 złotych - a w przypadku nadania przelewu zza granicy ten koszt może być jeszcze wyższy. Jednak da się je zredukować, poprzez skorzystanie z jednej z firm świadczących usługi pośrednictwa w międzynarodowych przekazach pieniężnych.

Jeżeli nie bankowy przelew zagraniczny, to może pośrednik, który wyśle pieniądze zagranicę?

 class="wp-image-2079076"

Na rynku istnieje bardzo wiele usług pozwalających przelewać pieniądze pomiędzy różnymi krajami, bardzo często oferując przy tym niezwykle konkurencyjne ceny w porównaniu do dobrze nam znanych banków. Jedną z porównywarek takich usług jest MoneyTransfers.com, która nie tylko porówna oferty poszczególnych usługodawców, ale także na podstawie wprowadzonych danych obliczy przybliżoną prowizję za przelew zagraniczny. Serwis ten za pomocą czynników takich jak kwota otrzymana, prędkość przelewu międzynarodowego, opcje płatności oraz wyróżnienia unikalnych cech każdego z usługodawców, pozwoli ci znaleźć najlepszy sposób na wysyłanie pieniędzy za granicę.

Obecnie w porównywarce MoneyTransfers możesz znaleźć wszystkie istotne dla Polaków oraz przebywających w Polsce obcokrajowców waluty - euro, korona szwedzka, korona norweska czy ukraińska hrywna oraz kraje, w tym Niemcy, Holandia, Szwecja, Norwegia, Ukraina. Ponadto wszyscy pośrednicy uwzględnieni w serwisie MoneyTransfers to zweryfikowani usługodawcy - m.in. Wise czy Xe, cieszący się nieposzlakowaną opinią wśród klientów.

Zagraniczny przekaz pocztowy jest możliwy, ale nieopłacalny

Wbrew pozorom opcja zagranicznego przekazu pocztowego nadal istnieje i ma się dobrze. Poczta Polska oferuje zarówno wysyłanie jak i odbieranie przelewów międzynarodowych. Niezależnie od kraju, do którego przelewane są pieniądze, na poczcie przelew można zlecić zarówno przez Internet (przelewem z rachunku) jak i w okienku na poczcie, gotówką. Aczkolwiek, zależnie od kraju, do którego wysyłane są pieniądze, wypłata przesłanych środków może nastąpić jedynie poprzez gotówkę. Działa to również w drugą stronę - w niektórych krajach dostępne są jedynie gotówkowe międzynarodowe przekazy pieniężne.

Nie można także zapomnieć o stawkach, jakie liczy sobie poczta za przesyłanie pieniędzy za granicę. W przypadku Poczty Polskiej jest to 23 złote podstawowej opłaty + 1 proc. wartości przelewu. Podobnie sytuacja wygląda w placówkach pocztowych za naszą zachodnią granicą, gdzie koszt przelewu zagranicznego nierzadko zaczyna się od 20 euro. Również w przypadku międzynarodowego przekazu pocztowego należy mieć na uwadze możliwe różnice w kursie wymiany walut. Czas realizacji przekazów na terenie Unii Europejskiej wynosi do tygodnia, a w przypadku przekazów poza UE i Europą, czas oczekiwania może wynieść nawet do dwóch tygodni.

Konkurencyjność cen, prędkość przelewu oraz ograniczenia form płatności sprawiają, że opcja pocztowego przekazu pieniędzy jest zdecydowanie rzadziej wybierana, tracąc na rzecz pośredników.

Ile idzie przelew międzynarodowy?

Jak już wspomniałam wcześniej, osoba której zależy na szybkim międzynarodowym przekazie pieniężnym, na pewno nie powinna decydować się na przekaz pocztowy. Transfery w obrębie Unii Europejskiej wynoszą do tygodnia, a pomiędzy krajami spoza Unii Europejskiej czy Europy do nawet dwóch tygodni.

Zagraniczne przelewy bankowe wypadają w tym zestawieniu trochę lepiej. Na odebranie przez adresata przelewu typu SEPA należy poczekać dwa do trzech dni roboczych. W przypadku przelewu SWIFT - nawet w krajach europejskich - zwykle do pięciu dni roboczych.

Osoba szukająca najszybszego sposobu na międzynarodowy przekaz pieniężny - niezależnie od jego kwoty - powinna rozważyć jednego z pośredników. W ich przypadku realizacja przelewów międzynarodowych wynosi poniżej dwóch dni roboczych, jednak w większości przypadków, czas ten wynosi mniej niż dobę.

Jaki jest więc najlepszy sposób na wysyłanie pieniędzy za granicę?

Z Polski i do Polski mamy obecnie dostępne trzy główne sposoby - bank, usługodawcy online oraz poczta. Ze względu na ugruntowaną pozycję banków oraz poczty, osoby chcące przekazać sumy zarówno mniejsze jak i większe zwykle kierują się w pierwszej kolejności do tychże usługodawców. Przelewy międzynarodowe za pośrednictwem usługodawców online często są o wiele bardziej opłacalne i niemal zawsze wygodniejsze w porównaniu do "tradycyjnych" metod. Jednocześnie dzięki najnowszym technologiom szyfrowania pozostają równie bezpieczne i godne zaufania co pani w okienku pobliskiego banku.

Oczywiście nadal ostateczny wybór sposobu transferu pieniędzy jest uzależniony od czynników takich jak kurs wymiany walut, kwota przelewu, kraj nadawcy i odbiorcy czy wysokość prowizji danego usługodawcy lub instytucji. Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji warto jest porównać dostępne opcje.

Lokowanie produktu: moneytransfers.com
Najnowsze
Zobacz komentarze