1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wystartował Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2022! Czekamy na nowych wynalazców

Patronat medialny

James Dyson zaczął od pomysłu. Zdenerwowała go malejąca wydajność posiadanego odkurzacza, spowodowana kurzem. Wziął się do roboty i stworzył pierwszy na świecie bezworkowy odkurzacz. Teraz jego firma znowu będzie nagradzać wizjonerów, którzy znajdą metodę na rozwiązanie irytujących problemów.

21.03.2022
13:03
james dyson

Rok temu po raz pierwszy w konkursie mogli wziąć udział polscy studenci. Ten rok też przynosi nowość: wyższą stawkę. Zwycięzcy etapów  krajowych otrzymają po 27 000 zł, a zwycięzcy etapu międzynarodowego nawet 162 000 zł  na potrzeby dalszych prac nad wynalazkiem.

Aż 70 proc. zwycięzców etapu międzynarodowego poprzednich edycji   wciąż   pracuje   nad   swoimi   projektami   i   komercjalizuje   je.   Osobom,   które planują   wziąć   udział   w   konkursie,   chciałbym   powiedzieć,   że   z   niecierpliwością czekam na ich przełomowe projekty. Powodzenia! – zachęcił sir James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Hasło przyświecające konkursowi jest proste: zaprojektuj coś, co rozwiąże problem. Jak zrobił to właśnie James Dyson, który w  1978 roku zaczął pracować nad bezworkowym odkurzaczem.

Dyson wcale nie jest dowodem na to, że wystarczy tylko ciekawa idea

Wybudowanie idealnego modelu zajęło mu 5 lat i 5127 prototypów. Pierwszy odkurzacz okazał się hitem i to nie byle gdzie: w zafascynowanej nowymi technologiami Japonii. Kosztował tam aż 2 tys. dolarów, ale stał się symbolem statusu. Sukces był na tyle duży, że Dyson otworzył swoją firmę, a w 1993 fabrykę w Cotswolds. To właśnie tam powstał odkurzacz chwytający nawet bardzo małe cząsteczki kurzu.

Dzisiaj odkurzaczy Dysona nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. A jego twórcy kolejne modele wzbogacają nowatorskimi rozwiązaniami. Na przykład laser w Dyson V15 Detect pomaga zauważyć niewidoczne gołym okiem zabrudzenia.

 class="wp-image-1901288"

Amator, taki jak ja, powie, że teraz wynalazcy mają trudniej – bo przecież wszystkie przełomowe rzeczy tak naprawdę już istnieją. Dla mnie to wystarczające wytłumaczenie, usprawiedliwiające mój brak wiedzy, pasji i kreatywnego myślenia. Tymczasem walka o Nagrodę Jamesa Dysona pokazuje, że świat rzuca ciągle nowe kłody pod nogi. A nawet polscy naukowcy są w stanie znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.

Ostatnie lata to rzecz jasna walka z koronawirusem. Dlatego też w ubiegłorocznym plebiscycie w naszym kraju najlepszy okazał się projekt Xtrude Zero autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu.

Laureaci zaprojektowali maszynę, która automatycznie dezynfekuje, a następnie poddaje recyklingowi zużyte trójwarstwowe maseczki chirurgiczne

W efekcie powstaje polimerowy granulat wielokrotnego użytku.

Zanieczyszczenie maseczkami to bardzo niebezpieczna konsekwencja koronawirusa. I chociaż może się wydawać, że po erze Covidu-19 sprzęt przestanie być potrzebny, to wcale nie uważam, że tak się stanie. Wprawdzie maseczki mogą być przestać obowiązkowe od kwietnia, ale nie brakuje osób, które zapowiadają, że wcale się z nimi nie rozstaną – szczególnie jesienią, kiedy kolejne wirusy zaczną krążyć. Nie mam na to żadnych badań, ale też wydaje mi się, że sezony chorobowe m.in. dzięki maseczkom przeszedłem rzadziej chorując.

XTRUDE ZERO. Krajowy zwycięzca konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2021 w Polsce

W polskiej edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona zostali wybrani też dwaj wicemistrzowie krajowi. Pierwszym była autorka wynalazku NLC – The New Life Capsule, która zaprojektowała maszynę oczyszczającą ścieki i wykorzystującą je do hodowli mikroalg i grzybów. Drugim był autor projektu o nazwie Lane Keeping System Dynamic Calibration Device umożliwiającego przeprowadzenie kalibracji kamer w nowoczesnych samochodach osobowych wyposażonych w system asystenta pasa ruchu.

O olbrzymiej różnorodności finalistów świadczą też światowi laureaci. Projekt mOm incubators, który zdobył główną nagrodę międzynarodową w 2014 r.,   ułatwił   opiekę   neonatologiczną.   Urządzenie   pozytywnie   przeszło   wszystkie zewnętrzne testy, a teraz jest wykorzystywane w trzech placówkach medycznych w   Wielkiej   Brytanii.   Do   tej   pory   pomógł   utrzymać   przy   życiu   ponad  20 noworodków.

To robi wrażenie. Tak jak i to, że nagrodę twórcy zdobyli w 2014 roku, a na efekty trzeba było czekać latami. Dlatego wsparcie finansowe i medialne takich inicjatyw jest bardzo potrzebne, bo często innowacyjne i dające nadzieję projekty upadają właśnie po pierwszych krokach, kiedy okazuje się, że nikt nie jest zainteresowany wyłożeniem pieniędzy.

Zwycięzcy ostatnich edycji konkursu

  • Główna Międzynarodowa Nagroda 2021 – HOPES (Singapur):   Urządzenie   do   bezbolesnego   badania   ciśnienia   wewnątrzgałkowego   w   domowych warunkach, ułatwiające diagnozowanie jaskry (autorzy: studenci Narodowego Uniwersytetu Singapuru).
  • Międzynarodowa   Nagroda   w   kategorii   Zrównoważony   Rozwój   2021   –   Plastic   Scanner  (Holandia): Niedrogie,   poręczne   urządzenie,   które   rozpoznaje   różne   rodzaje   plastiku,   ułatwiając segregację odpadów (autor: Jerry de Vos z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie).
  • Międzynarodowa Nagroda w kategorii Medycyna 2021 – REACT (Wielka Brytania)  : Urządzenie,   które   może   uratować   czyjeś   życie,   tamując   krwotok   z   rany   zadanej   nożem (autor: Joseph Bentley z Uniwersytetu w Loughborough).
  • Główna Międzynarodowa Nagroda 2020 – The Blue Box (Hiszpania) : Autorką projektu była 23-letnia Judit Giró Benet. The Blue Box to nowa technologia, która wykorzystuje   algorytm   sztucznej   inteligencji   do   wykrywania   raka   piersi   w   warunkach domowych na podstawie próbki moczu.
  • Międzynarodowa   Nagroda   w   kategorii   Zrównoważony   Rozwój   2020   –   AuREUS   System  Technology (Filipiny): Projekt   27-letniego   Carveya   Ehrena   Maigue’a.   AuREUS   to   nowy   rodzaj   materiału wykonanego   z   odpadów   roślinnych,   który   przetwarza   promieniowanie   UV   w   energię odnawialną.

Ruszyła nowa edycja Nagrody Jamesa Dysona.

16 marca 2022 r. ruszyła kolejna edycja Międzynarodowego konkursu projektowania, w którym do zdobycia jest Nagroda Jamesa Dysona. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do 6 lipca 2022 r. Zarejestrować się można za pomocą formularza dostępnego na stronie konkursu.

Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku wśród zwycięzców znajdzie się polski projekt. Najpierw zostanie wyłoniony w konkursie krajowym. Jednym z jurorów będzie redaktor naczelny Spider's Web Przemysław Pająk.

Patronat medialny
Najnowsze
Zobacz komentarze