1. Spider's Web
  2. Technologie

Nagroda Dysona po raz pierwszy w Polsce. Zaprojektowałeś coś, co rozwiązuje ważny problem? Musisz się zgłosić!

Patronat medialny

Coroczny konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona po raz pierwszy otwiera się na polskich studentów: młodych i ambitnych wynalazców, projektantów, architektów i konstruktorów. Uważasz, że twój wynalazek przyczyni się do rozwiązania jakiegoś problemu? Musisz się zgłosić i powalczyć o 152 000 zł.

15.03.2021
20:27
Nagroda Dysona w Polsce. Szukają pogromców problemów

Jest problem? Stwórzmy rozwiązanie. Nagroda Jamesa Dysona to coroczny konkurs stworzony w myślą o wsparciu młodych wynalazców, konstruktorów, projektantów i architektów. Mogą wziąć w nim udział wszyscy studenci przekonani o tym, iż dzierżą klucze do rozwiązania jakiegoś problemu. Może to być malutka, ale irytująca niedogodność obniżająca codzienny komfort, bądź gigantyczna przeszkoda o globalnym charakterze.

W konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona poszukiwani są pogromcy problemów wszelakich.

Prestiżowa rywalizacja jest organizowana od 2005 r. w 28 krajach na całym świecie. Konkurs o Nagrodę Dysona to celebracja kreatywności młodego pokolenia twórców, mających pomysł na pozytywną zmianę świata, a także potrafiących zaprojektować rozwiązanie realnego problemu. Zwycięzcy tego konkursu zyskują międzynarodowy rozgłos, z kolei sama nagroda bywa trampoliną do wprowadzenia swojego projektu w życie - często na masową skalę.

Przykładowo, w 2020 r. główną zwyciężczynią Nagrody Dysona została Judit Giró Benet z Hiszpanii. 23-latka stworzyła The Blue Box - urządzenie do samodzielnej diagnostyki raka piersi, oparte o autorski i unikalny algorytm analizujący mocz. Środki zdobyte przez Benet z tytułu zdobycia Nagrody Dysona zostały przeznaczone na procesy patentowe. The Blue Box znajduje się aktualnie w finalnej fazie opracowywania prototypu, a niebawem rozpoczną się pierwsze testy kliniczne urządzenia.

 class="wp-image-1629158"

Równie ciekawy jest projekt jednego ze zwycięzców konkursu o Nagrodę Dysona na szczeblu krajowym: KwickScreen. Brytyjczyk Alan Murrell opracował w 2011 r. nowoczesny parawan medyczny, chroniący pacjentów przez zakażeniami. Dzisiaj parawany KwickScreen znajdują się w 240 szpitalach na całym świecie. Murrell zatrudnia ponad 70 osób i zaopatruje w swoje produkty wszystkie placówki zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Nagroda Jamesa Dysona po raz pierwszy w Polsce. Studenci z naszego kraju mogą walczyć o 152 000 zł.

To pierwszy raz, kiedy studenci i młodzi absolwenci z Polski wezmą udział w rywalizacji o Nagrodę Jamesa Dysona. Tegoroczny konkurs został podzielony na trzy etapy: krajowy, eliminacyjny oraz międzynarodowy. Na etapie krajowym niezależne jury wyłania jeden projekt zwycięski oraz dwa projekty warte wyróżnienia. Zwycięzca szczebla krajowego wygrywa 10 000 zł oraz przechodzi do dalszego etapu.

 class="wp-image-1629167"

Na etapie eliminacyjnym inżynierowie Dysona zawężają grono 28 krajowych zwycięzców do 20 finalistów. Specjaliści przyglądają się, jak dobrze każda praca wypełnia warunki konkursu, utrzymując w centrum uwagi m.in. rentowność handlową. To właśnie wśród finałowej 20-tki rozpoczyna się ostatni szczebel rywalizacji o kwotę 152 000 zł dla autorów projektu oraz dodatkowych 25 000 zł dla uczelni, z której pochodzą studenci. Ponadto na etapie międzynarodowym wyłania się dwa projekty warte wyróżnienia, a ich autorzy otrzymują po 25 000 zł.

Wprowadzoną w 2020 r. nowością jest dodatkowa nagroda w kategorii zrównoważony rozwój. To osobne wyróżnienie, które otrzymuje autor jednego z 20 finałowych projektów. Jego zdobycie wiąże się z otrzymaniem nagrody w wysokości 152 000 zł. Szanse na takie wyróżnienie mają wynalazcy, którzy zwrócili szczególną uwagę na to, by ich projekt realizował ideę zrównoważonego rozwoju. Może tu chodzić np. o rodzaj wykorzystanych materiałów, proces projektowania, metody produkcji lub charakter samego problemu.

Głównego zwycięzcę wybiera sir James Dyson, a zwycięzcę krajowego… m.in. Spider’s Web.

Przemysław Pająk - założyciel i redaktor naczelny Spider’s Web - został członkiem trzyosobowego jury odpowiedzialnego za wyłonienie polskiego finalisty. Pozostali członkowie jury to doktor Tomasz Łuczyński, absolwent Politechniki Warszawskiej i Jacobs University Bremen, zawodowo rozwijający systemy percepcji dla robotów podwodnych oraz Tomasz Rożek, doktor fizyki i popularny twórca internetowy, znany m.in. jako autor kanału Nauka. To lubię.

Zdobywcę głównej nagrody oraz zdobywcę nagrody w kategorii zrównoważony rozwój osobiście wskazuje sir James Dyson - założyciel firmy Dyson, miliarder i wynalazca, znany m.in. z projektu bezworkowego odkurzacza czy bezdotykowej suszarki do rąk.

 class="wp-image-1629161"

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Zgłoszenia może także dokonać zespół, pod warunkiem, że wszyscy jego członkowie to osoby, które posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat posiadały status studenta studiów I lub II stopnia, a przynajmniej jedna z nich uczęszcza na studia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Kandydaci zgłaszają swoje projekty za pomocą formularza zamieszczonego na stronie Nagrody Jamesa Dysona.

Patronat medialny
Najnowsze