REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Polscy studenci wymyślili świetny sposób na recykling zużytych maseczek. Dostali Nagrodę Jamesa Dysona

Morze zużytych maseczek codziennie trafia do kosza, na ulice lub do… prawdziwego morza. Na rozwiązanie tego problemu wpadli polscy studenci. Ich projekt zdobył pierwsze miejsce w konkursie Nagroda Jamesa Dysona.

25.08.2021
16:21
Polscy studenci wymyślili sposób na recykling maseczek. Dostali Nagrodę Jamesa Dysona
REKLAMA

Wielu z nas kojarzy firmę Dyson z odkurzaczami typu handstick, ale nie każdy wie, że jej historia zaczęła się od sir Jamesa Dysona. Ten genialny inżynier zaprojektował silnik elektryczny o niespotykanej prędkości obrotowej oraz sprawności.

REKLAMA

Nagroda Jamesa Dysona to konkurs skierowany do studentów uczelni technicznych. W każdej edycji jury wybiera projekty, które mają największy potencjał, by odmienić i ulepszyć świat. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 roku. Od tego czasu James Dyson przeznaczył ponad 100 mln funtów na wspieranie projektów dotyczących edukacji i innowacji technologicznych. Wsparcie w postaci nagród pieniężnych otrzymali autorzy niemal 250 wynalazków.

W tym roku konkurs Nagroda Jamesa Dysona po raz pierwszy odbył się w Polsce, a w składzie jury zasiadł dobrze wam znany Przemysław Pająk, założyciel Spider’s Web, dr Tomasz Łuczyński oraz dr Tomasz Różek. Jury jednogłośnie wybrało krajowego zwycięzcę, którym został projekt Xtrude Zero autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu.

Studenci wpadli na pomysł jak rozwiązać problem maseczek.

 class="wp-image-1834507"

Laureaci zaprojektowali maszynę, która automatycznie dezynfekuje, a następnie poddaje recyklingowi zużyte trójwarstwowe maseczki chirurgiczne. W efekcie powstaje polimerowy granulat wielokrotnego użytku.

Inspiracją dla studentów był rosnący problem z maseczkami, które nie tylko zajmują coraz więcej miejsca na wysypiskach, ale trafiają też do mórz, a nawet do żołądków zwierząt wodnych. Typowe maseczki chirurgiczne zawierają materiały polimerowe i według producentów można je łatwo podać recyklingowi, ale do tej pory nie powstało żadne systemowe rozwiązanie problemu recyklingu zużytych maseczek.

XTRUDE ZERO jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Kluczową cechą naszego wynalazku jest modułowość, dzięki której można go łatwo skalować do ogromnego przedsięwzięcia, maksymalizując w ten sposób liczbę maseczek chirurgicznych poddanych recyklingowi. Pomysł opiera się na technologii, która jest już w powszechnym użyciu (automaty vendingowe), co ułatwia produkcję z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury z drobnymi korektami. Wreszcie, jest rzeczą oczywistą, pelet produkowany przez maszynę wykorzystać można do wyrobu dowolnej części z tworzywa sztucznego – mówią Mike Ryan i Aleksander Trakul, autorzy projektu.

Pozostałe projekty były również ciekawe.

 class="wp-image-1834510"

W polskiej edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona zostali wybrani dwaj wicemistrzowie krajowi. Pierwszym była autorka wynalazku NLC – The New Life Capsule, która zaprojektowała maszynę oczyszczającą ścieki i wykorzystującą je do hodowli mikroalg i grzybów. Drugim był autor projektu o nazwie Lane Keeping System Dynamic Calibration Device umożliwiającego przeprowadzenie kalibracji kamer w nowoczesnych samochodach osobowych wyposażonych w system asystenta pasa ruchu

Autorzy zwycięskiego projektu w kategorii międzynarodowej otrzymają nagrodę w wysokości 152 tys. zł, a ich uczelnie dodatkowe 25 tys. zł. Autorzy dwóch projektów wyróżnionych na poziomie międzynarodowym otrzymają po 25 tys. zł.ś

REKLAMA

Wybór najlepszych projektów nie był prosty, wśród tylu ambitnych i niecodziennych zgłoszeń. Liczymy, że przyznane wyróżnienia na etapie krajowym wesprą polskich innowatorów w dalszym rozwoju i udoskonaleniu swoich pomysłów i niebawem usłyszy o nich cały świat. Wszystkim zgłaszającym się serdecznie gratulujemy pomysłów oraz trzymamy kciuki na dalszych etapach rozwijania i realizowania prezentowanych projektów – podsumowują jurorzy z Polski.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy szybkiej komercjalizacji pomysłów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA