1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Najwięksi używają tej bazy dla kluczowych systemów. Oto IBM Db2

Lokowanie produktu: Crestt

IBM Db2 to technologia zarządzania relacyjną bazą danych, która sprawdzi się jako serce systemu bankowego czy główna baza globalnego sklepu internetowego. Ale to nie koniec możliwości. Z doświadczenia firmy Crestt wynika, że budowa spójnego ekosystemu danych wymaga zaadresowania wielu kluczowych wymagań, takich jak architektura techniczna rozwiązania (IT), architektura oraz modelowanie biznesowe danych (BI), a co za tym idzie także integracja i zarządzanie tymi danymi. Czym naprawdę jest IBM Db2?

29.03.2022
10:04
IBM Db2

BM Db2 to system zarządzania relacyjną bazą danych klasy enterprise, zaprojektowany z myślą o wysokiej stabilności i wydajności obciążeń transakcyjnych oraz analitycznych. Może mieć zastosowanie jako repozytorium integrujące źródła danych z całej organizacji, wykorzystywane na potrzeby zaawansowanej analityki. Jako hurtownia danych Db2 będzie źródłem raportowania w takich branżach jak bankowość, ubezpieczenia czy firmy produkcyjne.

Co sprawia, że technologia Db2 jest tak łatwo i często wykorzystywana w tak różnych obszarach? Silnik BLU pozwoli na błyskawiczną realizację zapytań - zarówno na własnej infrastrukturze, jak i w chmurze. W ramach Db2, IBM dostarcza uwspólniony silnik analitycznej bazy danych "in-memory" (ang. Common SQL Engine), który można uruchomić w dowolnej infrastrukturze sprzętowej.

"Pozwala on na wydajną realizację także przetwarzań transakcyjnych." -informuje ekspert Crestt. "W obszarze rozwiązań integracji systemów IT oferowaliśmy, wykonaliśmy i wykonujemy projekty wdrożeniowe pod klucz związane z budową złożonych, korporacyjnych hurtowni danych, dziedzinowych, wyspecjalizowanych data martów oraz zaawansowanej analityki pod potrzeby raportowania, modelowania oraz na potrzeby kampanii marketingowych" - precyzuje Crestt.

W jaki sposób można wdrażać Db2?

Po pierwsze, w modelu on-prem. Oprogramowanie zostanie zainstalowane na wybranym systemie operacyjnym. W tym przypadku istnieje możliwość przetwarzań analitycznych przy użyciu sinika in-memory i klastrowania MPP, albo konfiguracji dla przetwarzań transakcyjnych i skalowania z użyciem klastra aktywny-aktywny.

Drugi model to rozwiązanie klasy software appliance dostarczane jako kontener Docker – Db2 Warehouse.

Trzecia opcja to wdrożenie w modelu hardware appliance. Tutaj dostarczany jest sprzęt oraz zoptymalizowane oprogramowanie platformy analitycznej.

Czwarty model to w pełni zarządzana usługa w chmurze Db2 on Cloud skonfigurowana pod przetwarzanie transakcyjne oraz Db2 Warehouse on Cloud w konfiguracji pod analitykę.

Piąty wariant to silnik SQL w środowisku Hadoop. Silnik działa na systemie plików i metadanych systemu Hadoop – Hive.

Jakie są zalety takiego podejścia? Pozwala na osiągnięcie bardzo dobrej prędkości przetwarzania danych przy zachowaniu tego samego interfejsu dostępu do danych, jak również na dynamiczne tworzenie środowisk deweloperskich i testowych w wybranej infrastrukturze. Umożliwia także łatwą integrację danych pomiędzy różnymi systemami, różnymi opcjami wdrożenia.

- Aplikacje i rozwiązania biznesowe utworzone w jednym środowisku mogą być swobodnie przenoszone na inne, np. aplikacja wytworzona w chmurze może być wdrożona na własnej infrastrukturze w celu uzyskania jak najwyższej wydajności, bez potrzeby jakiejkolwiek modyfikacji kodu czy struktur bazy danych 

– mówi Marcin Marczewski, ekspert baz danych i hurtowni danych i IBM Polska.

Ekspert dodaje, że za sprawą uwspólnionego silnika SQL, Db2 daje możliwość natychmiastowego przejścia z własnej infrastruktury on-prem do chmury.

Istotnym elementem silnika analitycznego Db2 jest serwer federacyjny pozwalający na wirtualizację dostępu do zewnętrznych baz danych. Tabele zarządzane przez zewnętrzne bazy danych (Db2, Db2 Warehouse, Netezza, Hadoop, Oracle, SQL Server, Teradata, PostgreSQL, MySQL itd.) mogą być widoczne w Db2 jak lokalne obiekty i obsługiwane w przeźroczysty sposób.

Db2 w pigułce - co wyróżnia produkt IBM?

Czym wyróżnia się na rynku system zarządzania bazami danych Db2? Wszystkie funkcje klasy enterprise, takie jak np. kompresja, przetwarzanie in-memory, tabele kolumnowe, szyfrowanie, klaster wydajnościowy, ośrodek zapasowy, itd. są zawarte w bazowej licencji bazy danych.

Ponadto Db2 daje możliwość budowy środowisk bazodanowych zarówno na potrzeby przetwarzań transakcyjnych, analitycznych, jak i mieszanych. Oferuje też - jak już wspomniano - elastyczne opcje wdrożenia.

Db2 cechuje nowatorsko zaprojektowany mechanizm kompresji danych, który oszczędza przestrzeń dyskową przy jednoczesnym przyspieszeniu zapytań. Zaimplementowano również mechanizm szyfrowania danych na dysku oraz kopii archiwalnych bazy.

Realizację zapytań na dużych zbiorach danych przyspieszają mechanizmy klastrowania i partycjonowania danych. Dzięki technologii BLU Acceleration z przetwarzaniami typu in-memory i tabelami składowanymi kolumnowo można budować wydajne i zautomatyzowane hurtownie danych.

Db2 wyposażono w mechanizmy wysokiej i ciągłej dostępności(klaster aktywny-aktywny Db2 pureScale) oraz High Availability Disaster Recovery (klaster aktywny-pasywny HADR).

IBM oferuje zestaw narzędzi do zarządzania danymi i monitorowania baz danych oraz możliwość wdrożenia silnika Db2 w ramach skonteneryzowanego środowiska RedHatOpenShift. System wspiera m.in. język PL/SQL dzięki funkcji kompatybilności Oracle.

Silnik federacyjny pozwala na wirtualizację dostępu do zewnętrznych baz danych. Db2 oferuje też szerokie opcje integracji z różnymi systemami.

Baza danych Db2 wykorzystywana jest w rozwiązaniach, które analizują złożone zbiory danych. Można wymienić tu m.in. przez IBM Process Mining, wszechstronne narzędzie pozwalające wykrywać procesy na podstawie rzeczywistej pracy. Więcej informacji na ten temat można zdobyć na bezpłatnym webinarze, który odbędzie się 29 marca.

Szczegółowy opis funkcji Db2 znajdziemy w dokumentacji.

Jak wdrożyć Db2?

We wdrożeniu technologii zarządzaniem relacyjną bazą danych pomogą specjaliści z firmy Crestt. Jest firmą świadczącą usługi informatyczne w zakresie integracji danych oraz zaawansowanej analityki. Zespół posiada wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie. Specjalizuje się w usługach konsultingowych i wdrożeniowych obejmujących następujące obszary zastosowań min: hurtownie i repozytoria danych, modele analityczne, silniki i aplikacje analityczne, modele, architekturę oraz integrację danych, „data governance” i zarządzanie danymi.

Lokowanie produktu: Crestt
Najnowsze
Zobacz komentarze