REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Drony DJI wycofywane z europejskich sklepów. Nie chcą zarabiać na rosyjskich zbrodniach

Ceniony za wysoką jakość produktów DJI będzie miał kłopoty z podażą na rynku europejskim. We wszystkich sklepach Grupy MediaMarktSaturn drony tej firmy usuwane są z oferty. Nic dziwnego, firma jest oskarżona o pomaganie Rosjanom w ludobójstwie w Ukrainie.

30.03.2022
12:23
dji drony media markt
REKLAMA

Czy DJI jest sojusznikiem rosyjskiego agresora? Nie ma na razie na to bezpośrednich dowodów. Sama firma kategorycznie zaprzecza tym zarzutom, utrzymując, że padła ofiarą ataku trolli i wojny dezinformacyjnej. Nie można więc napisać wprost, że DJI pomaga putinowskim oprawcom w masakrowaniu ukraińskiej ludności cywilnej. Trudno jednak też nie zauważać, że zbiegów okoliczności łączących tego do tej pory cenionego chińskiego producenta a zbrodniami w Ukrainie zaczyna być zbyt wiele.

REKLAMA

DJI pochodzi z Chin, a więc z jedynego mocarstwa, które nie zerwało przyjacielskich stosunków z Rosją (DJI broni się, że Chiny nie wspierają aktywnie Rosji w inwazji na Ukrainę). Na terenie Ukrainy przestał działać system DJI AeroScope do wykrywania dronów (DJI broni się, że to przejściowe problemy techniczne wywołane szkodami wojennymi), firma oferuje Rosji jego lepszą wersję o zwiększonym zasięgu (DJI broni się, że udostępnienie tej wersji Ukrainie byłoby niepraktyczne) oraz jest oskarżona przez przedstawicieli władz Ukrainy o udostępnianie Rosji współrzędnych GPS dronów, z których korzystają siły obronne Ukrainy (DJI twierdzi, że to kłamstwo). DJI odmawia też uziemienia dronów i systemów ich wykrywania operowanych przez Rosjan.

Czytaj też:

Nie jest wykluczone, że DJI istotnie padło ofiarą jakiegoś straszliwego pecha i że oskarżenia wysuwane przeciwko tej firmie to zwykłe oszczerstwa. Jednak coraz mniej podmiotów daje wiarę w te trudne do wyjaśnienia zbiegi wydarzeń. Rząd Stanów Zjednoczonych umieścił DJI na tak zwanej czarnej liście, blokującej możliwość współpracy tej chińskiej firmy z amerykańskimi przedsiębiorstwami. Teraz reagują europejskie sklepy.

Drony DJI wycofywane ze sklepów. MediaMarkt nie chce zarabiać na rosyjskich zbrodniach.

W sklepach należących do Grupy MediaMarktSaturn we wszystkich krajach wycofano z oferty wszelkie produkty DJI, w tym jego wysoko oceniane przez użytkowników i recenzentów drony. Nie można nawet kupić niczego ze stanów magazynowych. Nie jest jasne co się stanie z produktami we wspomnianych magazynach - niewykluczone, że te zostaną poddane utylizacji. Inne sieci sklepów w Polsce póki co nie zdecydowały się na wycofanie dronów DJI z oferty i zdecydował się na to wyłącznie MediaMarkt.

REKLAMA

- W ciągu ostatnich kilku dni z różnych źródeł docierały do nas informacje, że armia rosyjska wykorzystuje produkty i dane chińskiego producenta dronów DJI do działań wojskowych na Ukrainie. Jako odpowiedzialna firma podjęliśmy natychmiastowe działania i w całej Grupie wycofaliśmy aż do odwołania artykuły tego producenta z naszej oferty handlowej. Uważnie monitorujemy rozwój sytuacji oraz dalsze informacje na ten temat, a poprzez takie działania jasno komunikujemy, że jako firma stoimy za wartościami, które są dla nas najwyższym priorytetem, a które są obecnie w niedopuszczalny sposób atakowane w agresywnej wojnie prowadzonej przez Rosję w Ukrainie.

- jak tłumaczy przedstawiciel sieci MediaMarkt w Polsce w oświadczeniu wysłanym Spider’s Web.

Sieć MediaMarkt operuje ponad tysiącem sklepów w całej Europie, z czego 81 znajduje się w Polsce. Jest jedną z największych sieci sprzedaży konsumenckiej elektroniki na tym kontynencie. Wycofanie produktów DJI z oferty będzie dla chińskiej firmy bez wątpienia bardzo dotkliwe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA