REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Amerykańskie rakiety są już w Polsce. Jeszcze w kwietniu zaczną się testy tarczy antyrakietowej

Pierwsza stała baza wojsk amerykańskich w Polsce jest już ukończona. Cały sprzęt, w tym pociski przechwytujące i radar są w Redzikowie. System Aegis Ashore czyli tarcza antyrakietowa szykuje się teraz do finałowych testów.

30.03.2022
11:38
Amerykańskie rakiety są już w Redzikowie. Tarcza antyrakietowa w Polsce jeszcze w tym roku
REKLAMA

System Aegis przeznaczony jest do niszczenia rakiet balistycznych w ich środkowej i ostatniej fazie lotu. W Redzikowie zainstalowano już 24 pociski RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA. Nie mają one głowicy wybuchowej, a rakiety niszczą poprzez bezpośrednie trafienie. Zamontowano też już serce systemu, radar SPY-1D (V).

REKLAMA

Cały sprzęt jest na miejscu. Kompleksowe testy rozpoczniemy w kwietniu. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani

- powiedział wiceadmirał Jon Hill, dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency - MDA).

Informacja taka padła podczas konferencji prasowej Pentagonie. Wojskowi przedstawili na niej propozycję budżetu Agencji Obrony Przeciwrakietowej na rok 2023. Wiceadmirał Jon Hill dodał, że dysponuje "przewidywalnym harmonogramem" uruchomienia bazy w Polsce.

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie

Aegis Ashore to lądowa wersja morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ballistic Missile Defense. Jest to przeniesiona na ląd konstrukcja nadbudówki okrętu wojennego z zestawem radaru SPY-1D (V).

To dlatego budynek z radarem w Redzikowie wygląda jak nadbudówka okrętu. System Aegis Ashore działa już od pięciu lat w Deveselu, w Rumunii, 140 km od Bukaresztu. To bliźniacza baza tarczy z Redzikowa.

Baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie to małe miasteczko. Na jej terenie znajduje się nie tylko radar i pociski, ale także małe kino, fryzjer, boisko bejsbolowe, straż pożarna. W bazie służy około 300 amerykańskich wojskowych.

Na terenie jednostki jest też sklep, w którym sprzedawane są tylko produkty sprowadzone z USA, a  płacić można tylko dolarami. To rodzaj wojskowej Żabki. Asortyment szeroki. Kupić tam można zarówno chipsy, napoje, przybory higieniczne, ale także konsole PS5 czy Xbox. 

Koszt budowy bazy to niemal 800 mln dolarów. Oficjalna inauguracja budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie odbyła się 13 maja 2016 r. Pierwotnie obiekt miał być ukończony w 2018 r.

Nic jednak nie poszło zgodnie z planem. Kolejne problemy z wykonawcami, wzrastającymi kosztami, a finalnie z przyłączeniem wody i energii elektrycznej sprawiały, że termin ukończenia był kilka razy przesuwany.

W Redzikowie nie ma czerwonego guzika

Baza w Redzikowie będzie podporządkowana dowództwu NATO. To tam będą podejmowane wszystkie decyzje dotyczące ewentualnego startu rakiet. Wojskowi podkreślają, że w Redzikowie nie ma przycisku "odpal". Wszystko to dzieje się w kwaterze NATO.

System Aegis Ashore jest częścią szerszego systemu zabezpieczeń przed atakiem przy pomocy rakiet balistycznych, określanego jako Phased Adaptive Approach (PAA)

System stanowi podstawowy element European Phased Adaptive Approach (EPAA) - europejskiej części natowskiego systemu antybalistycznego z bazami w hiszpańskiej bazie morskiej Rota, bazie lotniczej Ramstein w Niemczech oraz bazie rakietowej w rumuńskim Deveselu i w Redzikowie.

RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA

RIM-161 Standard Missile 3 (SM-3) to rodzina morskich, kinetycznych pocisków antybalistycznych, przeznaczonych do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Wersja Block IIA służy również do niszczenia pocisków o zasięgu międzykontynentalnym. Do wyeliminowania celu broń ta wykorzystuje energię kinetyczną, powstałą na skutek bezpośredniego, punktowego uderzenia głowicy w cel z prędkością 5 km/s tzw. hit-to-kill. 

RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA mogą zwalczać pociski o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM), w środkowej fazie oraz w fazie terminalnej lotu pocisku balistycznego.

Pocisk w wersji Block IIA ma zasięg 2500 km i pułap lotu 1500 km.

Radar AN/SPY-1D(V)

Radar AN/SPY-1 to odstawowy radar obserwacji przestrzeni powietrznej i powierzchni morza okrętów Aegis, zainstalowany na krążownikach rakietowych typu Ticonderoga. oraz niszczycielach rakietowych typu Arleigh Burke.

Radary typu AN/SPY-1 są wielofunkcyjnymi radarami matrycowo-fazowanymi (phased array radar) zdolnymi do wyszukiwania, automatycznego wykrywania, przejścia do śledzenia, śledzenia oraz naprowadzania pocisków rakietowych na cele powietrzne i nawodne.

AN/SPY-1D(V) to radar dla działań przybrzeżnych (Littoral Warfare Radar) modernizacja wersji -1D dla niszczycieli DDG 51 Flight IIA, japońskich niszczycieli typu Atago oraz koreańskich niszczycieli typu Sejong the Great.

Konwencjonalny, mechanicznie obracany radar "widzi" cel kiedy jego wiązka uderzy cel jednokrotnie w ciągu każdego obrotu anteny o 360 stopni. Powoduje to konieczność śledzenia każdego celu za pomocą osobnego radaru.

REKLAMA

W przeciwieństwie do tego, komputerowo sterowany matrycowo-fazowany radar AN/SPY-1A systemu Aegis pozwala na śledzenie wielu celów jednocześnie przez jeden system.

Cztery nieruchome anteny radaru SPY-1 wysyłają swoje wiązki jednocześnie we wszystkich kierunkach, w sposób ciągły zapewniając wyszukiwanie i śledzenie setek obiektów w tym samym czasie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA