REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Amerykański garnizon już w koszarach. Kamień milowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Marynarze przydzieleni do Naval Support Facility (NSF) Redzikowo, bo taka jest oficjalna nazwa bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie, zakończyli przeprowadzkę do nowych koszar na terenie jednostki. Z boku wydawać może się to drobiazgiem, ale Marynarka Wojenna USA traktuje wydarzenie jako kluczowy kamień milowy w kierunku osiągnięcia pełnej zdolności operacyjnej bazy w Redzikowie.

24.01.2022
13:37
Tarczy antyrakietowa w Redzikowie. Amerykanie już w koszarach
REKLAMA

Baza w Redzikowie oficjalnie spełnia wszystkie wymagania niezbędne do zamieszkania. Oznacza to, że wszyscy Amerykanie z garnizonu, od najmłodszych stopniem, świeżo upieczonych marynarzy, po najwyższych rangą oficerów, przenieśli się z mieszkań poza bazą, do tak zwanego obiektu wielofunkcyjnego (MPF) na terenie bazy. 

Czytaj również: Rosja powiększa siły na granicy z Ukrainą. Ściągnęli rakiety balistyczne, stworzyli grupę desantową

REKLAMA

Do tej pory Amerykanie mieszkali w wynajętych mieszkaniach oraz hotelach w Słupsku, Ustce i okolicy. 

Koszary z kinem i siłownią

Sam budynek jest prostą, dwupoziomową konstrukcją. W jednym kompleksie MPF znajdują się zarówno kwatery mieszkalne, jak i stołówka, siłownia, centrum rozrywki z kinem oraz przychodnia lekarska i fryzjer. 

Czytaj również: Ukraińcy rozstrzelali siedem czołgów w zaledwie 36 sekund. Zapraszają Rosję: Rakiet wystarczy dla wszystkich

 class="wp-image-2017654"
Sklep na terenie bazy w Redzikowie.

W budynku jest też sklep, w którym sprzedawane są tylko produkty sprowadzone z USA, a  płacić można tylko dolarami. To rodzaj wojskowej Żabki. Asortyment szeroki. Kupić tam można zarówno chipsy, napoje, przybory higieniczne, ale także konsole PS5 czy Xbox. 

 class="wp-image-2017535"
Pokój dla marynarzy w koszarach w Redzikowie.

Każdy pokój w koszarach jest domem dla czterech żeglarzy i jest wyposażony w kuchenkę mikrofalową i lodówkę.

Obok koszar znajduje się miejsce na grilla, boisko do bejsbola, boisko do koszykówki. Nieco dalej zlokalizowane jest serce bazy, czyli system Aegis Ashore z radarem oraz wyrzutniami rakiet.

Czytaj również: Czy wojna Rosji z Ukrainą grozi wybuchem większego konfliktu? Analitycy przewidują najgorsze

 class="wp-image-2017660"
Stołówka w bazie w Redzikowie.

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie częścią systemu Aegis Ashore

Dla lokalnej społeczności, całego Sojuszu i wszystkich nieprzyjaznych państw, baza jest stałym i namacalnym dowodem zaangażowania NATO w zbiorową obronę sojuszników 

- powiedział kpt. Michael Smith, dowódca NSF Redzikowo.
 class="wp-image-2017657"
Baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie posiada też własną straż pożarna, wyposażoną w wozy strażackie sprowadzone z USA.

Aegis Ashore to lądowa wersja morskiego systemu antybalistycznego Aegis Ballistic Missile Defense. Jest to przeniesiona na ląd konstrukcja nadbudówki okrętu wojennego z zestawem radaru SPY-1D (V).

System składa się także z pocisków antybalistycznych SM-3 Block IB oraz SM-3 Block IIA. Pociski nie posiadają głowic wybuchowych, a niszczą rakiety przeciwnika kinetycznie, poprzez bezpośrednie trafienie, tzw. hit-to-kill.

System obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore jest jak tarcza broniąca przed rakietami balistycznymi grożącymi Europie

- mówi kmdr por. Travis Avant, dyrektor wykonawczy Aegis Ashore. 
REKLAMA

System Aegis Ashore jest częścią szerszego systemu zabezpieczeń przed atakiem przy pomocy rakiet balistycznych, określanego jako Phased Adaptive Approach (PAA)

System stanowi podstawowy element European Phased Adaptive Approach (EPAA) - europejskiej części natowskiego systemu antybalistycznego z bazami w hiszpańskiej bazie morskiej Rota, bazie lotniczej Ramstein w Niemczech oraz bazie rakietowej w rumuńskim Deveselu i w Redzikowie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA